Podsumowanie roku 2014

bookRok 2014 przyniósł niezwykle dużo świetnych pozycji książkowych. Czas więc na coroczne podsumowanie, czyli moja osobista szczęśliwa siódemka:

1. „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk – wielkie dzieło o niezwykłej (i trochę zapomnianej przez historię) postaci i czasach, które tutaj burzą nasz obraz znany z „Trylogii” Sienkiewicza. Ogromna mądrość osadzona w osiemnastowiecznym mistycyzmie.
2. „Szum” Magdaleny Tulli – autobiograficzna narracja o byciu inną/innym oraz o sile i konieczności wybaczania.
3. „Oskarżam Auschwitz” Mikołaja Grynberga – wstrząsające rozmowy z przedstawicielami tzw. drugiego pokolenia, czyli dziećmi ocalonych z Holokaustu.
4. „Królowa Śniegu” Michaela Cunninghama – przepiękna, zbudowana ze szczegółów codzienności opowieść o nowojorczykach.
5. „Pod znakiem Saturna” Susan Sontag – wciąż aktualne i pobudzające intelektualnie eseje znakomitej myślicielki.
6. „Czy zawsze będziesz mnie kochać i inne opowiadania” Joyce Carol Oates – amerykańska rzeczywistość daleka od naszego wyobrażenia. Oates świetnie pokazuje brudną prawdę, która kryje się pod pięknym pozorem.
7. „Nigdy nie ocieraj łez bez rękawiczek” Jonasa Gardella – w Polsce ukazały się dwie części tej trylogii, w styczniu wydana zostanie ostatnia. Początki ruchu LGBT w Szwecji, pierwsi chorzy na AIDS. Gardell wstrząsająco ukazuje obecność Innego/Innej jako przede wszystkim niechcianego/niechcianej. Poruszająca narracja o samotności.
PS „100/XX. Antologia polskiego reportażu XX wieku”, tom I-II. Wybór tekstów, układ i wstępy: Mariusz Szczygieł – historia Polski i jej mieszkanek/mieszkańców w reportażach.

Mijający rok okazał się także wyjątkowy dla naszego działu z powodu wydania dwóch książek, które tłumaczą, czym jest gender i dlaczego niepotrzebnie budzi takie kontrowersje. Mam tu na myśli „Gender. Przewodnik Krytyki Politycznej” oraz „Encyklopedia gender. Płeć w kulturze”. Obie pozycje napisane przez niezwykle kompetentne osoby, świetnie opracowane.

W tym roku pod naszym patronatem ukazała się kolejna książka Marka Susdorfa – „Dziennik znaleziony w błękicie”. Nie powinien dziwić fakt, że pisarz ze swoim tekstem zagościł w naszym dziale, bo jak nikt potrafi prowokacyjnie pytać o nasze stereotypy i myślowe przyzwyczajenia.

Dziękuję wszystkim Czytelnikom i Czytelniczkom, Autorkom i Autorom oraz Wydawnictwom za cały rok czytania nas, komentowania i współpracy z nami. Ogromnie się cieszę, że szufladowy dział Gender ma swoich fanów/swoje fanki, którzy/które w każdy wtorek śledzą nowinki na naszej stronie.

Wszystkim życzę, aby Nowy Rok przyniósł same dobre książki, które otworzą nam głowy i pokażą, że różnorodność jest ogromną wartością.

Anna Godzińska

About the author
Anna Godzińska
Ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, autorka tekstów o miłości poza fikcją w magazynie Papermint oraz o literaturze w Magazynie Feministycznym Zadra. Fanka kobiet - artystek wszelakich, a przede wszystkim molica książkowa;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *