Wstępniak- październik 2014

Drodzy czytelnicy!

Jak już pewnie zdążyliście zauważyć, Szuflada diametralnie się zmieniła, a wraz z nią zmienia się również nasza redakcja. Coraz częściej stawiamy na dobre literackie felietony i wywiady z prawdziwego zdarzenia, choć nadal nie stronimy od refleksyjnych recenzji i rozwijania Waszych ulubionych i dobrze przyjętych działów. Wraz ze zmianą szaty graficznej na Szufladzie pojawił się pierwszy wstępniak, napisany przez szefową działu promocji – Julię Pokrzywę, który to podsumował nasze nowe ustalenia. Zamierzamy kontynuować tradycję wstępniaków, żebyście wiedzieli, czego w każdym miesiącu możecie się po nas spodziewać.

large

Październik zaowocuje przede wszystkim nowymi konkursami – pracujemy nad konkursem graficznym w dziale mitologicznym, a szef nowego działu Creative Writing zamierza zaskoczyć Was kolejnymi rozważaniami na temat kreatywności – tym razem w formie konkursowej. O szczegółach jak zawsze będziemy informować Was na bieżąco. Intensywnie zabieramy się także za odświeżenie i uatrakcyjnienie działu komiksowego – interesuje nas przede wszystkim promocja dobrych internetowych komiksów oraz uzdolnionych grafików, których serdecznie zapraszamy do Szuflady. Objęliśmy także patronatami nowe książki – m.in. z Wydawnictwa Literackiego, Prószyńskiego i S-ki oraz Wydawnictwa MG, a w kolejce czekają następne wydarzenia literackie i kulturalne.

jesien.szuflada.net2Nie zwolnimy też tempa w Waszych ulubionych działach. W dziale Gender będziemy krążyć wokół Inności. Znajdziecie tu i klasykę, i nowości, w których przyglądamy się wszelkim mniejszościom i wykluczonym. W tym miesiącu zapraszamy do czytania recenzji klasycznej powieści i lektury obowiązkowej, czyli „Portretu damy” Henry’ego Jamesa. Oczywiście przeczytamy ją feministycznie. Przyjrzymy się także tekstom kobiet: Susan Sontag, Anais Nin, Agnieszki Graff. Poza tym zastanowimy się, czy homo sovieticus jest wiecznie żywy (Aleksiejewicz), a wraz z Bobem Dylanem przeniesiemy się w szalone czasy Ameryki. Powróci również cykl felietonów Silne kobiety, piękni mężczyźni, a jego bohaterem będzie tym razem mężczyzna wzbudzający mniej więcej tyle samo strachu co fascynacji: Hannibal Lecter.

Redaktorki działu Literatura Świata sięgną zaś po następujące książki: „Palestyńskie wędrówki” oraz „Dziennik czasu okupacji” Rajy Shehadeha, „Jetlag” Michała R. Wiśniewskiego i „Nudelman” Justyny Bargielskiej, a także „Samotność Portugalczyka” Izy Klimentowskiej, „Życie codzienne w muzułmańskim Madrycie” Magdaleny Nowaczek-Walczak, „Dziewczynko, roznieć ogienek” Martina Šmausa i „Pęknięte miasto. Biesłan” Jerzego A. Wlazły i Zbigniewa Pawlaka.

W dziale Poezja znajdziemy m.in.: sylwetki poetów – Rafała Wojaczka, twórczość czytelników – Patryka Muszyńskiego, utwory oraz recenzje –Daniel Heller-Roazen „Echolalie. O zapominaniu języka”. Natomiast dział mitologiczny poza konkursem skupi się na charakterystyce wodnych bóstw, m.in. skandynawskich i greckich, oraz na nowym cyklu artykułów na temat mitologii azteckiej.

Niezmiennie możecie się spodziewać nowych recenzji książkowych, w tym takich pozycji jak: „Pierwsza kawy o poranku” Diega Galdino, „Ojesien.szuflada.net krok za daleko” Tiny Seskis, „Muza Claudela” Therese Mourlevat, „Stulecie winnych” Ałbeny Grabowskiej-Grzyb, „Czy jesteś psychopatą” Jona Jonsona, „Pochłaniacz” Katarzyny Bondy, „Betonowy pałac” Gai Grzegorzewskiej i „Ostatni pasażer” Manela Loureiro. Sięgniemy także po książki: „To, co lśni” autorstwa tegorocznego zdobywcy Nagrody Bookera, „Kwintet Muzułmański” Tariqu Ali, „Księgę Saladyna”, „Wizę do Iranu” oraz „Kamienny Dom”.

Nie zabraknie też artykułów i wywiadów w działach Creative Writing i Felietony. Ruszymy z nowymi cyklami – np. Osobistości z osobowością, który przybliży sylwetki różnego rodzaju odszczepieńców i wyjątków od reguły. Na pierwszy ogień pójdą panowie Witkacy i Mrożek, natomiast w Creative Writing przyjrzymy się bliżej nietypowym karierom pisarskim, zaczynając od mojego osobistego guru – Williama Blake’a.

Jak widzicie – będzie się działo, a to zaledwie jeden miesiąc! Aż strach pomyśleć, co czeka nas w listopadzie… Mam skromną nadzieję, że będziecie z nami, żeby się o tym przekonać. Tymczasem zostawiam Was w ostatnich promieniach jesiennego słońca i życzę Wam i sobie bogatego twórczo października!

Magdalena Pioruńska

About the author
Magdalena Pioruńska
twórca i redaktor naczelna Szuflady, prezes Fundacji Szuflada. Koordynatorka paru literackich projektów w Opolu w tym Festiwalu Natchnienia, antologii magicznych opowiadań o Opolu, odpowiadała za blok literacki przy festiwalu Dni Fantastyki we Wrocławiu. Z wykształcenia politolog, dziennikarka, anglistka i literaturoznawczyni. Absolwentka Studium Literacko- Artystycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotąd wydała książkę poświęconą rozpadowi Jugosławii, zbiór opowiadań fantasy "Opowieści z Zoa", a także jej tekst pojawił się w antologii fantasy: "Dziedzictwo gwiazd". Autorka powieści "Twierdza Kimerydu". W życiu wyznaje dwie proste prawdy: "Nikt ani nic poza Tobą samym nie może sprawić byś był szczęśliwy albo nieszczęśliwy" oraz "Wolność to stan umysłu."

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *