Wstępniak (1)

typewriter-210640_640Nowy tydzień, nowa strona. Kto nie mógł się doczekać? Witamy Was po niedzielnej przerwie świeżą dawką kultury. Przez ostatnie dni na naszym fanpage’u odliczaliśmy czas, który pozostał do startu całkowicie nowej strony.

Wakacyjne tygodnie upłynęły nam na kreśleniu planów, zbieraniu materiałów i wreszcie na konstrukcji, szlifowaniu i malowaniu. Czyli wszystkim tym, co się robi przy budowie nowych szuflad.

A jaki jest tego efekt i co od dzisiaj znajdziecie na Szufladzie?

Wieści

Dział poświęcony wiadomościom z szeroko rozumianego świata kultury. Jesteśmy na bieżąco z wydarzeniami z Polski i świata. Jeśli pragniemy podzielić się z Wami wieściami z redakcji, to również tam znajdziecie kilka słów od nas. Regularnie zamieszczać będziemy też „wstępniaki”, z których dowiedzieć się będzie można o nowych artykułach, cyklach felietonów i przygotowywanych przez nas niespodziankach.

Felietony

Pewnie zauważyliście, że zniknęły takie działy jak Film czy Teatr. Nie oznacza to jednak, że zrezygnowaliśmy z tych tematów. Wręcz przeciwnie – jesteśmy nimi zainteresowani co najmniej tak samo jak wcześniej! Uznaliśmy jednak, że ciekawią nas również te obszary kultury, które nie zawsze można zdefiniować w prosty sposób. Dlatego też w tym dziale będziecie mogli znaleźć także felietony wykraczające poza jasne podziały.

Gender

Stałym czytelnikom nie trzeba tego działu przedstawiać. W tym miejscu czytamy literaturę przez specjalne okulary. Tylko w ten sposób można przyjrzeć się obecności kobiet na kartach książek, ich rolom, a także zauważyć wszelkie mniejszości: seksualne, rasowe, narodowe, etniczne, kulturowe. W naszym dziale przyglądamy się Innemu/Innej, stawiając go/ją w centrum lektury.

Literatura Świata

Swoje skromne początki miała w naszym dawnym dziale z literaturą bałkańską, jednak same Bałkany okazały się dla nas za ciasne! Postanowiliśmy rozszerzyć literackie pole rażenia na cały świat. Nawet Władimir Władimirowicz Putin zaniepokoił się, czy Rosję również mamy na celowniku. Otóż spieszymy odpowiedzieć, że tak, nawet Mateczkę Rosję.

 Creative Writing

Nawiązaliśmy współpracę ze Studium Literacko-Artystycznym, najstarszą polską szkołą pisarską. Działają z nami jej studenci i absolwenci. W dziale tym będzie można znaleźć również artykuły napisane przez publikujących autorów i wykładowców creative writing. Wraz z pojawieniem się tego działu zniknęły ze strony Opowiadania. Nie zrezygnowaliśmy jednak z publikowania Waszych utworów. Ich miejsce, podobnie jak organizowanych przez nas literackich konkursów, będzie właśnie w dziale Creative Writing.

Poezja

Jak zrozumieć poetę? Jak zbliżyć się do jego wiersza na tyle, by dotknąć towarzyszącej jego twórczej pracy epifanii? Na te i inne pytania będziemy wspólnie szukać odpowiedzi właśnie w tym dziale.

Recenzje

Postanowiliśmy zrobić porządek z ogromną ilością recenzji, która pojawiała się na stronie Szuflady, tak byście bez problemu mogli odnaleźć interesującą was kategorię. Wybrany gatunek możecie odszukać zarówno w pasku górnym, jak i dziale na stronie głównej.
W pasku dostępne są wszystkie gatunki, natomiast w dziale na stronie głównej tylko te najbardziej popularne.

Mitologia

Będziemy kontynuować poznawanie zakurzonych i zapomnianych mitów świata, jak również zgłębiać wiadomości o tych, które zostały wymyślone na potrzeby współczesnej kultury.

Komiks

Do tej pory zajmowaliśmy się głównie recenzjami komiksów. Teraz chcemy przyczynić się do promocji tego gatunku oraz przybliżyć Wam sylwetki utalentowanych ludzi, którzy tworzą w Polsce. W planach mamy również publikowanie fragmentów komiksów, by zachęcić Was do bliższego zapoznania się z nimi. Myślimy też o formach eksperymentalnych, które łączą w sobie komiks z innymi gatunkami literackimi.

Wywiady i Środa dla autora

Ci z was, którzy polubili nasz profil na Facebooku doskonale znają zainaugurowaną rok temu akcję „Środa dla autora”. Dla tych spoza fanpage’a przypominamy, że chodzi o interaktywne spotkanie z pisarzem, w czasie którego odpowiada on na pytania fanów, a także dzieli się z nimi cząstką swojego prywatnego świata i organizuje konkursy, w których wygrać można jego książki. W tym roku postanowiliśmy więcej czasu poświęcić na proces poznania wybranego przez nas pisarza, a spotkanie z nim organizować raz w miesiącu. Dzięki temu będziemy mogli lepiej poznać zarówno jego twórczość, jak i dowiedzieć się jak żyje. Pod koniec miesiąca na naszej stronie opublikujemy zapis interaktywnego spotkania, tak by również osoby spoza Facebooka miały możliwość dowiedzenia się czegoś o wybranym autorze. Mamy nadzieję, że nowa forma przypadnie Wam do gustu.

Na stronie pojawiać się będą również wywiady z pisarzami, którzy są dla nas ważni. Za każdym razem wiadomość o nich pojawi się z wyprzedzeniem w odpowiednim „wstępniaku”.

Posłowie

Zmieniamy się z Wami i zmieniamy się dla Was. Jeśli macie przemyślenia odnośnie do Szuflady, którymi chcielibyście się z nami podzielić, piszcie: promocja@szuflada.net . Z przyjemnością zapoznamy się z Waszymi pomysłami i opiniami.

Na koniec chcielibyśmy Wam życzyć miłej lektury. Podwójnie!

Cieszymy się, że jesteście z nami.

Dział PR
Julia Pokrzywa   Nadia Palak   Agnieszka Ślaska

3 komentarze

  1. „Kto czyta książki, żyje podwójnie”, chapeau bas przed Umberto Eco. Jego słowa nie oddają jednak tego, co w tej życiowej bigamii jest najlepsze – w odróżnieniu od świata rzeczywistego, ten książkowy możemy sobie wybrać. a nawet wybierać co rusz.

  2. Kto czyta książki żyje podwójnie. Umberto Eco. Parafrazując kto czyta książki żyje po stokroć bowiem każda książka to nowy świat nowe życie. Eco mówi o tym jaką wartością jest czytanie. O ile więcej czerpiemy z życia doznań wrażeń. O ile stajemy się bogatsi. Pelniejsi. Czytanie to dopełnieniem bez którego bylibyśmy niczym wydrazeni niczym chocholy slomiane a nie ludzie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *