Recenzja komiksu „Rani #5: Dzikuska”

Czwarty tom „Rani”, noszący podtytuł „Kochanka”, napisany przez Jeana Van Hamme i Didiera Swysena (pod pseudonimem Alcante) oraz narysowany przez Francisa Vallsa, zakończył pierwszą połowę serii. Widoczny jest tu wyraźny podział na dwie części, objawiający się choćby tym, że wraz z końcem „Kochanki” bohaterka budzi się na wybrzeżu całkowicie pozbawiona pamięci. Czy będzie to oznaczać zupełnie nowe rozdanie w jej burzliwym życiu?

rani5

Szybko okaże się, że przeszłość Jolanne Valcourt nie da o sobie zapomnieć, a pozorna ucieczka w dzikie tereny Indii nie zapewni bohaterce upragnionej ochrony. Zresztą przyjęta przez twórców konwencja nie pozwala pozostawić tak licznych i niedomkniętych jeszcze wątków bez rozwiązania. Również czytelnicy, którzy z jednej strony domyślają się, w jakim kierunku podąży akcja, a z drugiej wciąż dają się trochę scenarzystom zaskakiwać, oczekują, że Jolanne ostatecznie odzyska dobre imię.

rani5_p1

Autorzy tym samym wciąż podążają tą samą i – niestety – utartą ścieżką. Akcja jest co prawda wartka, lecz nie są to wolty, których czytelnik by się nie domyślił. Tym samym niby jest dobrze, ale nadal czegoś komiksowi brakuje. Dotyczy to nie tylko samej konstrukcji scenariusza, lecz także bohaterów, którzy wydają się trochę płascy i bez wyrazu, przez co przypominają raczej rekwizyty niż pełnokrwiste postaci.

rani5_p2

Wraz z piątym tomem serii, „Dzikuską”, zrównaliśmy polskie wydanie z oryginalnym, ukazującym się we Francji nakładem wydawnictwa Le Lombard. Kolejny, szósty album „Skazana” zapowiedziany jest jeszcze na ten rok (zarówno wydanie francuskie, jak i polskie). A później? Wiele wskazuje na to, że na dalsze dwa tomy przyjdzie polskiemu odbiorcy trochę poczekać. Tylko czy seria na tyle wzbudziła w czytelnikach ciekawość, że będą jeszcze chcieli poznać dalsze losy czupurnej bohaterki?

Karol Sus

Scenariusz: Jean Van Hamme, Alcante
Rysunki: Francis Valles
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2017
Tytuł oryginału: Rani. Sauvage
Rok wydania oryginału: 2015
Wydawca oryginału: Lombard
Tłumaczenie: Jakub Syty
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 215×290 mm
Stron: 48
Cena: 39,90 zł
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
ISBN: 978-83-64638-49-7

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *