Wymówisz moje imię – Vanni Bianconi

Vanni-Bianconi-cien-223x300Włoską poezję podczas IV edycji nagrody Europejskiego Poety Wolności reprezentował urodzony w Szwajcarii Vanni Bianconi.

„Wymówisz moje imię” to zbiór intymnych rozważań wynikających z impulsów – Bianconi przygląda się (przez lornetkę) światu, szczególnie bacznie swojemu najbliższemu otoczeniu i oto przychodzą do niego momenty-zaskoczenia (pochodzące albo z autopsji, albo będące wynikiem obserwacji), które rozpoczynają proces refleksji, skojarzeń, analiz.

Bianconi w specyficzny sposób opisuje świat i człowieka – tak wiele tu emocji, obaw, nadziei i zawodów, a wszystko ubrane w subtelną charakterystykę otaczającej nas natury. W „Wymówisz…” zwierza się kilka podmiotów – ktoś za pomocą relacji z codziennego życia analizuje przeszłość, inny skupia się wyłącznie na wspomnieniach, a następny odnajduje w przyrodzie elementy wspólne wszystkim istnieniom i dzięki temu dokonuje (auto)wiwisekcji.

Z dostrzeżonych gdzieś przelotnie obrazach (np. lecąca kaczka) Bianconi tworzy wiersze-impresje, wzbogacając je jednak o refleksje metafizyczne. Przy czym robi to w sposób naturalny, prosty – jest liryczny, jego wiersze są wielowarstwowe, ale żaden czytelnik nie odejdzie od nich nieusatysfakcjonowany – każdy wyczyta tu coś dla siebie.

Włoskojęzyczny poeta połączył obcych sobie ludzi, znajdujących się w odległych od siebie miejscach i zapewne w różnym czasie. A jednak tworzą jedność, każdy z nich powtarza tę samą historię w indywidualny sposób. Przecież obserwowana przez Bianconiego codzienność jest zarówno osobistym światem konkretnego człowieka (podmiotu/bohatera), jak i samego poety oraz czytelnika. Zresztą widać to także w warstwie językowej – w anglojęzycznych (najczęściej) wtrąceniach.

„Wymówisz…” należy do zbioru książek, do których należy powracać, bo za każdym razem powie nam coś więcej.

Kinga Młynarska

 

About the author
Kinga Młynarska
Mama dwójki urwisów na pełny etat, absolwentka filologii polskiej z pasją, miłośniczka szeroko pojętej kultury i sztuki. Stawia na rozwój. Zwykle uśmiechnięta. Uczy się życia...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *