Wstęp – mitologia

Żeby w ogóle pisać o mitologiach, trzeba najpierw określić, czym jest mit. Dla mnie mit jest próbą odpowiedzi na pytanie, na które człowiek nie jest w stanie odpowiedzieć, korzystając z posiadanej wiedzy. W takim wypadku wiedzę musi wspomóc wyobraźnia. Choć fabuła mitu jest fikcją, jego rdzeń dotyka prawdy, doświadczeń wspólnych dla wszystkich ludzi.

Tę szczególną zależność widać w etymologii słowa „mitologia”, które jest połączeniem dwóch greckich słów – „mythos” (opowieść, fikcja, fabuła) i „logos” (słowo). W takim znaczeniu, jakie ma w Ewangelii św. Jana.

Moje pierwsze zetknięcie z mitologiami było całkiem klasyczne. Zaczęło się bowiem od „Mitologii” Jana Parandowskiego, której egzemplarz od zawsze stał na półce w moim domu. Świat greckich bogów zaciekawił mnie na tyle, że postanowiłam na nim nie poprzestać.

Im więcej poznaję mitologii, tym wyraźniej dostrzegam powtarzalność pewnych motywów, a zarazem niezwykłość ludzkiej wyobraźni, która nieraz w zadziwiający sposób potrafiła udzielać odpowiedzi na pytania dotyczące zagadek wszechświata.

W szufladzie „Mitologie” będzie można poczytać o mniej lub bardziej znanych mitologiach, motywach i tematach, które się w nich pojawiają, rzeczywistości magicznej i demonach zaludniających niemal każdy zakątek świata, a także wpływie jaki mitologie wywarły na kulturę.

Mit to przede wszystkim opowieść, świadectwo siły ludzkiej wyobraźni. Ta rubryka jest dla tych, którzy kochają opowieści.

Barbara Augustyn

About the author
Barbara Augustyn
Redaktor działu mitologii. Interesuje się mitami ze wszystkich stron świata, baśniami, legendami, folklorem i historią średniowiecza. Fascynują ją opowieści. Zaczytuje się w literaturze historycznej i fantastycznej. Mimowolnie (acz obsesyjnie) tropi nawiązania do mitów i baśni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *