Wściekłe miasto Boga – „Pets”

Wydawnictwo Mandioca, stosunkowo młoda oficyna prowadzona przez Marka Cichego, już za sprawą pierwszego tytułu w swojej ofercie, traktującego o kibicach piłkarskich „Barrasie”, dało się poznać jako jedna z ciekawszych inicjatyw na polskim rynku komiksowym. Ukierunkowało się bowiem na komiks latynoamerykański, który do tej pory sporadycznie gościł w naszym kraju.

Pets

Kolejną premierą powoli, ale prężnie rozwijającego się wydawnictwa jest komiks „Pets” autorstwa pochodzącego z Buenos Aires Martina Gimeneza, skupionego głównie wokół komiksowej sceny niezależnej.

W zmilitaryzowanym świecie nieodległej przyszłości każdy musi walczyć o przetrwanie, które często zależne jest od łuta szczęścia. Luc, główny bohater komiksu, zostaje siłą wcielony do armii, gdzie doświadcza najgorszych, nieludzkich przeżyć. Gdy ostatecznie zostaje zwolniony do cywila, nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Pozbawiony pamięci snuje się po zniszczonym mieście, nie znajdując swego miejsca ani pośród żołnierzy, ani nieufnych wobec byłego wojaka zamieszkujących slumsy cywili. Na drugim zaś planie wyłaniają się przygody nowo wyhodowanych stworzeń – pół zwierząt, pół ludzi.

pets_p2

„Pets” Gimeneza wywodzi się z środowiska zinowego Argentyny, co jest doskonale widoczne podczas lektury, tak na poziomie fabularnym, jak i całej konstrukcji albumu. Mówiąc wprost: w komiksie panuje ogromny chaos. Wątki i opowieści mieszają się ze sobą, układ kadrów jest nieoczywisty, a ich zawartość nie zawsze koresponduje z tekstami w dymkach i ramkach. Czy to źle, pozostawiam ocenie samego czytelnika. Jedno jest pewne –„Pets” wymaga uważnej, być może kilkukrotnej, lektury. Zważywszy jednak na obłędne, pełne niepokoju, a przy tym bogate w szczegóły rysunki Gimeneza, kolejna lektura może nie być wcale takim złym pomysłem.

Karol Sus

Scenariusz: Martin Gimenez
Rysunki: Martin Gimenez
Wydanie: I
Data wydania: Kwiecień 2018
Tłumaczenie: Marek Cichy
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: 165×235 mm
Stron: 80
Cena: 39,00 zł
Wydawnictwo: Mandioca
ISBN: 9788394719951

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *