Walet Pik – Joyce Carol Oates

walet-pik-b-iext30030060Karta Walet Pik symbolizuje mężczyznę – złodzieja, aktora, kogoś, kto wykonuje kreatywny zawód. Andrew J. Rush – główny bohater najnowszej powieści Joyce Carol Oates – przy pierwszym poznaniu zupełnie nie pasuje do tego opisu. Jedyne, co go z nim może łączyć, to fakt, iż jest autorem popularnych powieści kryminalnych, często nazywanym „dżentelmeńskim Kingiem”. Jednak z każdą kolejną stroną przekonujemy się, że protagoniście daleko do dżentelmena, a za fasadą zwykłego, przeciętnego życia pisarza dobrze sprzedających się powieści kryje się zupełnie inna osoba.

Oates w „Walecie Pik” – podobnie jak w pozostałych powieściach – opisuje pewną codzienność, która tylko pozornie jest zwykła i znajoma. Powoli, czasami między wierszami, pokazuje nam jej drugie oblicze – przerażające, pełne tajemnic, niewygodne. Tym razem koncentruje się na losach popularnego pisarza, który prowadzi podwójne życie. Dotyczy ono jego twórczości – bohater publikuje bowiem zarówno pod swoim prawdziwym nazwiskiem, jak i pod pseudonimem Walet Pik. To właśnie ten drugi rodzaj jego pisarstwa, pełen przemocy, brutalności i przedmiotowego traktowania kobiet stanowi zapis tego, co skrywane, budzące lęk, ale i pociągające (książki te sprzedają się bowiem znakomicie).

Dwa oblicza Rusha to nie tylko jego książki, ale także życie codzienne. Pozornie bowiem wszystko jest idealne – ta sama żona od czasów studenckich, dorosłe już dzieci, wielki dom, jaguar, działalność charytatywna. Gdy jednak poznajemy myśli protagonisty, możemy ujrzeć skrywaną przed innymi twarz zakompleksionego mizogina, seksisty i rasisty. Jego sława nie cieszy go, bo wciąż jest zbyt mała, a posiadanie książek na półce wcale nie idzie w parze ze znajomością ich treści.

„Walet Pik” jest nie tylko znakomitym portretem psychologicznym amerykańskiego pisarza, ale także świetnie skonstruowaną intrygą. W momencie gdy Rush otrzymuje wezwanie do sądu – zostaje oskarżony o kradzież historii niepublikowanej nigdy pisarki – tajemnica goni tajemnicę, a akcja gęstnieje. To powieść, która trzyma nas w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Oates oczywiście nie ujawnia odpowiedzi na pytania i zagadki, które zadaje. Nie jesteśmy w stanie powiedzieć jednoznacznie, czy główny bohater jest chory psychicznie, co łączy go z oskarżającą go starszą panią, właścicielką najstarszych wydań książek grozy.

Książka ta kolejny raz udowadnia literacką wirtuozerię Oates. Narracja na granicy thrillera i powieści grozy ze znakomicie skonstruowanym głównym bohaterem wiele mówi o współczesności – byciu popularnym, stereotypach dotyczących ról przewidzianych przez społeczeństwo dla mężczyzn czy tajemnicach, które nosi w sobie każdy z nas.

Autorka: Joyce Carol Oates
Tytuł: Walet Pik
Tłumaczenie: Agnieszka Walulik
Wydawnictwo: W.A.B.
Premiera: 21 października 2015

About the author
Anna Godzińska
Ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, autorka tekstów o miłości poza fikcją w magazynie Papermint oraz o literaturze w Magazynie Feministycznym Zadra. Fanka kobiet - artystek wszelakich, a przede wszystkim molica książkowa;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *