W poszukiwaniu własnego „ja” – recenzja komiksu „Fun Home. Tragikomiks rodzinny”

„Fun Home” Alison Bechdel jest bez większych wątpliwości wymieniany wśród najważniejszych komiksów, jakie ukazały się w historii tego medium. Powstały dwanaście lat temu album sytuuje się zaraz obok „Mausa” Arta Spiegelmanna, „Niebieskich pigułek” Frederika Peetersa czy „Persepolis” Marjane Satrapi. Do Polski słynny komiks trafił w 2009 roku. Niedawno doczekaliśmy się już trzeciego wydania, po raz kolejny od Timof Comics.

800

Komiks Bechdel jest dziełem autobiograficznym. Autorka, a jednocześnie narratorka, przedstawia historię swojego dzieciństwa oraz wchodzenia w dorosłość, ukazaną na tle życia małomiasteczkowej społeczności amerykańskiej lat 70. Toksyczna relacja pomiędzy ojcem i matką, odkrywanie własnej seksualności, a także mroczne sekrety ojca składają się na pełen bólu, ale też fascynujący obraz rodziny, mieszkańców Fun Home –  posiadłości Bechdelów o nazwie nadanej przez małą Alison i jej rodzeństwo, a będącej ciekawą grą słów (ojciec między innymi prowadził tam zakład pogrzebowy – funeral house).

800a

Do pełnego odczytania „Fun Home”, a co za tym idzie, zrozumienia rozterek młodej bohaterki istotne jest podążanie podrzucanymi w komiksie tropami literackim. Ojciec autorki, miłośnik książek, podsuwa córce Prousta, wykładowca na zajęciach – Joyce’a, a autorka na własną rękę szuka literatury feministycznej i lesbijskiej. Oprócz rodziny i środowiska to książki kształtują osobowość Bechdel. Każda z lektur wnosi coś do rozwoju Alison, a także pozwala jej lepiej zrozumieć relacje z ojcem, które często są przez narratorkę przekładane na literackich bohaterów.

800c

„Fun Home” jako jeden z ważniejszych komiksów pośród powieści graficznych (wymieniany choćby w „Leksykonie. Powieści graficzne” napisanym pod redakcją Jakuba S. Konefała) to nie tylko lesbijski manifest Alison Bechdel, ale przede wszystkim obraz amerykańskiej rodziny klasy średniej, ukazany na tle małomiasteczkowej społeczności.

Karol Sus

Scenarzysta:Alison Bechdel
Ilustrator:Alison Bechdel
Tłumacz:Wojciech Szot, Sebastian Buła
Wydawnictwo:Timof i cisi wspólnicy

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *