Przeklęte geny – recenzja komiksu „Zabij albo zgiń. Tom trzeci”

Chociaż napędzający całą fabułę demon znika i nie nęka naszego bohatera w trzecim tomie tej porywającej serii, nie znaczy to, że Dylan może odetchnąć. Tym razem musi zmierzyć się z demonami przeszłości.

ZaZ3

Demona już nie ma, jednak Dylan nadal zabija. Dlaczego? Przecież wszystko wydaje się wreszcie układać, na uniwersytecie jest coraz lepiej, a Kira w końcu odwzajemnia jego uczucie. Jednak gangsterzy wciąż szukają tajemniczego człowieka w masce, który wykończył członka ich szajki. To stawia Dylana w sytuacji bez wyjścia. Znów będzie musiał walczyć o życie, tym razem jednak nie zmusi go do tego wszechmocny demon, ale sytuacja, w którą przecież sam się wpakował. Chłopak wypowiedział wojnę rosyjskiej mafii i teraz, gdy jej członkowie chcą wziąć na nim odwet, musi wyeliminować wszystkich.

ZaZ3_p3

To jednak nie koniec problemów Dylana, odkryje bowiem także pewną rodzinną tajemnicę, która pozwoli mu zrozumieć, dlaczego właśnie on został wybrany przez demona. A może raczej przybliży go do zrozumienia tej prawdy, bo tom zostawia więcej pytań niż odpowiedzi. Scenarzysta bawi się z czytelnikiem, zwłaszcza kiedy Dylan zwraca się bezpośrednio do niego w narracji. Wciąż przeskakujemy między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością, co tylko potęguje uczucie zagubienia. W pewnym sensie czujemy to, co bohater, który pod koniec tego tomu również nie wie, co się wydarzyło, a co dopiero ma się stać. Z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy.

Łukasz Muniowski

Scenariusz: Ed Brubaker
Rysunki: Sean Phillips, Elizabeth Breitweiser
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2018
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 170×260 mm
Stron: 120
Cena: 44,00 zł
Wydawnictwo: Non Stop Comics
ISBN: 978-83-8110-349-7

About the author
Łukasz Muniowski
Doktor literatury amerykańskiej. Jego teksty pojawiały się w Krytyce Politycznej, Czasie Kultury, Dwutygodniku i Filozofuj. Mieszka z kilkoma psami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *