Uniwersum Kusturicy (KONKURS)

Drodzy Czytelnicy i Czytelniczki…

…a w szczególności Fani i Fanki Emira Kusturicy! Zapraszamy do udziału w konkursie literackim, inspirowanym dorobkiem filmowym najsłynniejszego serbskiego reżysera.

Zadaniem uczestników konkursu jest napisanie tekstu prozatorskiego, osadzonego w świecie przedstawionym, który znamy z takich filmów jak Underground, Czas cyganów czy Życie jest cudem.

Nagrodę stanowi publikacja tekstu na portalu Szuflada.net oraz ufundowany przez wydawnictwo Claroscuro egzemplarz książki Gdzie ja jestem w tej historii? Emira Kusturicy.

Poniżej znajdują się szczegóły konkursu.

Kusturica Gdzie ja jestem w tej HistoriiGdzie ja jestem w tej historii? to nie tylko autobiografia genialnego artysty, lecz przede wszystkim adaptacja literacka filmu jego życia. To piękna książka, wzruszająca i bardzo dobrze napisana. Z dystansem i nieraz dużym poczuciem humoru Kusturica przeplata historię swojej ojczyzny, pisaną wielkimi literami, z historią osobistą, pisaną małymi. Opowieść o życiu artysty, pełna zarówno zabawnych anegdot, jak i tragicznych wspomnień, barwnych portretów postaci z krwi i kości łączy się z dramatyczną historią jego kraju. Odnajdujemy tu atmosferę z filmu Ojciec w podróży służbowej (1985), za który Kusturica otrzymał pierwszą Złotą Palmę w Cannes.

www.claroscuro.pl

PRACA KONKURSOWA: tekst inspirowany twórczością Emira Kusturicy

OBJĘTOŚĆ TEKSTU: do 10 tys. znaków

ADRES DO WYSYŁKI: balkany@szuflada.net

TERMIN NADSYŁANA PRAC: 31 stycznia 2015

OGŁOSZENIE WYNIKÓW: 5 lutego 2015

NAGRODY:

  1. Publikacja na portalu Szuflada.net
  2. Egzemplarz książki Gdzie ja jestem w tej historii? Emira Kusturicy
About the author
doktorantka literaturoznawstwa US, absolwentka psychologii US. Na portalu Szuflada redaguje dział Literatura Świata, przez słowo „świat” rozumiejąc nie tylko zróżnicowaną przestrzeń, lecz miejsce burzliwego i mało romantycznego współżycia kultur podporządkowanych wspólnej, ludzkiej naturze. Interesuje się między innymi literaturą postjugosłowiańską oraz recepcją Bałkanów w literaturze polskiej, regionalizmem, geopoetyką, postkolonializmem. Publikuje tu i ówdzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *