Tariq Ali „Noc Złotego Motyla”

„Noc Złotego Motyla” to piąta i zarazem ostatnia część „Kwintetu muzułmańskiego” Tariqa Alego. Jednak tym razem nie znajdziecie tu postaci historycznych i wielkich bitew, za to macie szanse spojrzeć na jeden z najbardziej zamkniętych krajów świata zupełnie z innej perspektywy.

noc-zlotego-motyla-tom-5-b-iext29014836

Pakistan – hermetyczny, niedostępny, rządzony przez Talibów, kobiety nie mają w nim żadnych praw. Media podsycają w nas ten stereotyp, nie próbując nawet przez chwilę ukazać innego obrazu tego kraju, w przeciwieństwie do Tariqa Alego.

Pakistan połowy XX wieku jest zafascynowany kulturą Zachodu – na deskach teatrów grany jest Szekspir, wśród kawiarnianych i klubowych rozmów, podczas których młodzi ludzie popijają drinki, słychać takie nazwiska jak Baudelaire i Gide, a to wszystko wśród wschodniego, bardzo dosadnego poczucia humoru z jednej strony oraz w atmosferze podziału państwa (i wobec traumy, jaka się z tym wiąże) z drugiej strony. Autor przedstawia Pakistan jako państwo eklektyczne nie tylko kulturowo, ale również etnicznie – z kart powieści dowiadujemy się o historii chińskich muzułmanów, którzy również tworzą ten kraj.

Główny bohater – Daro wraca pamięcią do swoich młodzieńczych lat spędzonych w Lahaur, po tym jak spotyka w Londynie dawnego przyjaciela, Platona – niegdyś zdolnego matematyka, obecnie początkującego malarza, który swoimi obrazami celnie i bezpruderyjnie wbija szpilę w obecny ustrój władzy swojej ojczyzny. Wraz z powrotem Platona ożywają dawne wspomnienia i przyjaźnie, które czterdzieści lat wcześniej rozsypały się w atmosferze poczucia zdrady i upokorzenia. Tariq Ali prowadzi nas przez trzy kontynenty – Azję, Europę i Amerykę, udowadniając, że przyjaźń i miłość to uniwersalne wartości, które niezależnie od wieku czy pochodzenia wzbudzają tyle samo emocji i namiętności.

Tytuł: Noc Złotego Motyla
Autor:  Tariq Ali

tłumaczenie: Tomasz Illg
oprawa: miękka
ilość stron: 298
data premiery: 20 lipca 2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *