Środa Dla Autora: 23 września z Magdaleną Parys!

Drodzy czytelnicy i sympatycy Szuflady!

Polubiliśmy ostatnio imię Magdalena, dlatego i tym razem w Środzie Dla Autora gości pisarka obdarzona tym imieniem. Magdalena Parys urodzona 29 czerwca 1971 w Gdańsku. Mieszkała w Szczecinie. Jako dziecko wyemigrowała z rodzicami do Berlina Zachodniego. Poetka, pisarka i tłumaczka.

Szuflada recenzowała jej powieść pt.: „Magik”.

Środa Dla Autora to cykliczne spotkania z pisarzami i ludźmi kultury na fanpage’u Szuflady, podczas których nasi czytelnicy rozmawiają z gośćmi na czacie, wygrywają ich książki w konkursach i dowiadują się, jakie są ich przyszłe plany wydawnicze.

szuflada-vector

Do tej pory gościliśmy pisarzy, specjalizujących się w powieściach obyczajowych – min. Marię Ulatowską, Manulę Kalicką, Mariolę Zaczyńską, Małgorzatę Wardę, Agnieszkę Lingas- Łoniewską, Katarzynę Zyskowską- Ignaciak, Lucynę Olejniczak, Mariolę Zaczyńską, Sylwię Zientek w powieściach kryminalnych – min.Katarzynę Bondę, Katarzynę Puzyńską, Annę Fryczkowską, Mateusza Marcina Lemberga, Remigiusza Mroza, Patrycję Gryciuk, w powieściach fantastycznych – min. Martynę Raduchowską, Anetę Jadowską, Michała Gołkowskiego, Witolda Jabłońskiego oraz w rysowaniu komiksów – min. Rafała Szłapę, Agatę Wawryniuk, Konrada Okońskiego. Nasz fanpage odwiedziła również Sylwia Chutnik.

Magdalena Parys pisze po polsku i niemiecku. Publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Pograniczach”, „Zwierciadle”, „Kurierze Szczecińskim”, „Dialogu” i innych. Współpracuje z portalem Zwierciadlo. Autorka licznych wywiadów, w tym z Eriką Steinbach, Tanją Dückers, Burkhartem Veigelem.

1e8eee1bc8

W roku 2003 wraz z Izabelą Potrykus zorganizowała międzynarodowy konkurs literacki pod patronatem Uniwersytetu Humboldtów i ambasad Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Słowenii z okazji przystąpienia tych krajów do Unii Europejskiej. Pod redakcją Parys i Potrykus został wydany zbiór opowiadań laureatów konkursu. W wielojęzycznym zbiorze – „Ich bin der, der angekommen ist” – znalazły się teksty m.in. Tanji Dückers i Istvana Vörösa.

Zadebiutowała w 2006 roku na łamach pisma literackiego „Pogranicza”, w którym ukazywały się jej wiersze, opowiadania, eseje i recenzje.

W roku 2011 wydała debiutancką powieść „Tunel”. Portal cultura.pl, podsumowujący literackie dokonania w 2011 roku, wymienił „Tunel” jako jeden z najważniejszych debiutów tamtego roku. „Tunel” reprezentował Polskę na Europejskim Festiwalu Debiutu w Kilonii i w Berlinie. W czerwcu 2012 roku „Tunel” był przez kilkanaście dni najlepiej sprzedającym się e-bookiem na Nexto.pl, a w rankingu pierwszego półrocza zajął 14. miejsce. Książka była wielokrotnie wznawiana. W 2014 roku „Świat Książki” wydał ją w twardej oprawie w serii „Nowa Proza Polska” – autorka poszerzyła i uzupełniła polskie wydanie w oparciu o niemiecki przekład „Tunelu”, który ukazał się w RFN w 2014 roku.

W 2012 roku wzięła udział w projekcie „Kobiety z kręgu Schulza”, do którego napisała opowiadanie „Elza”.

z17001231Q,Magdalena-Parys

„Magik” to pierwsza część trylogii berlińskie (seria: „Nowa Proza Polska”), za którą autorka otrzymała w 2015 roku Literacką Nagrodę Unii Europejskiej. Wielowątkowa powieść polityczno-sensacyjna, której akcja toczy się głównie w Berlinie i Warszawie. Dziennikarka i komisarz polskiego pochodzenia próbują rozwikłać zagadkę śmierci opozycjonisty zabitego w latach 80. w Bułgarii.

W książce wydawanej przez Deutsches Polen–Institut w Darmstadt podsumowującej rok 2013 „Polen 2013 Arbeitswelt“ ukazał się jej reportaż „Rok spełnionych marzeń”.

 

About the author
Magdalena Pioruńska
twórca i redaktor naczelna Szuflady, prezes Fundacji Szuflada. Koordynatorka paru literackich projektów w Opolu w tym Festiwalu Natchnienia, antologii magicznych opowiadań o Opolu, odpowiadała za blok literacki przy festiwalu Dni Fantastyki we Wrocławiu. Z wykształcenia politolog, dziennikarka, anglistka i literaturoznawczyni. Absolwentka Studium Literacko- Artystycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotąd wydała książkę poświęconą rozpadowi Jugosławii, zbiór opowiadań fantasy "Opowieści z Zoa", a także jej tekst pojawił się w antologii fantasy: "Dziedzictwo gwiazd". Autorka powieści "Twierdza Kimerydu". W życiu wyznaje dwie proste prawdy: "Nikt ani nic poza Tobą samym nie może sprawić byś był szczęśliwy albo nieszczęśliwy" oraz "Wolność to stan umysłu."

3 komentarze

  1. Magdaleno, praca nad drugą częścią w toku. Wiesz już, jak się skończy, czy to proces ” otwarty”?

  2. Czy Ciebie samą zaskakują losy Twych bohaterow, to w jaki sposób krystalizują się ich charaktery, czy wszystko masz już ” zaplanowane”?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *