Skarb Al-Kaidy – recenzja komiksu „Ghost Money”

11 września 2001 roku był dniem, który całkowicie odmienił współczesny świat. Ameryka ugodzona w samo serce wydała bezpardonową wojnę międzynarodowemu terroryzmowi. Wokół zamachu na wieże World Trade Center niemal od razu narosło wiele mitów i teorii spiskowych, z powodzeniem rozpowszechnianych w Internecie. Thierry Smolderen i Dominique Bertail, twórcy komiksu „Ghost Money” wydanego w Polsce przez Non Stop Comics, wracają do tych dramatycznych wydarzeń, obudowując je fikcją na miarę najlepszych thrillerów.

Tuż przed zamachem na wieże WTC członek Al-Kaidy, w jej zaufanych kręgach mieniący się bankierem organizacji, dokonuje kilku kluczowych operacji na amerykańskiej giełdzie. Licząc na znaczny spadek wartości linii lotniczych, zapewnia terrorystom krociowe zyski. Pieniądze muszą zostać jak najszybciej ukryte.

Kilkanaście lat później amerykańskie służby specjalne zaczynają interesować się młodą milionerką, córką prezydenta jednego z bliskowschodnich państewek. Nikt nie wie, skąd u Chamzy pojawiła się tak wielka fortuna. Czyżby dziewczyna miała jakiś związek ze skarbem Al-Kaidy? Tropem ruszają stare psy z elitarnej jednostki.

Komiks Smolderena i Bertaila czyta się z zapartym tchem. Smolderen, autor scenariusza, doskonale zaplanował całą intrygę, a co najważniejsze – nie wymknęła mu się ona spod kontroli. Co wcale nie było takie łatwe. Mnogość wątków, skomplikowane relacje pomiędzy bohaterami, przeskoki w miejscu i czasie to prawdziwe pole minowe dla scenarzysty. Jeden nieuważny ruch i czytelnik gubi się w fabule, a co za tym idzie, traci zainteresowanie akcją. „Ghost Money” na szczęście wystrzega się tych błędów, dzięki czemu serwuje czytelnikowi niełatwą co prawda, ale za to świetnie skonstruowaną opowieść.

Karol Sus

Scenariusz: Thierry Smolderen
Rysunki: Dominique Bertail
Wydanie: I
Data wydania: Listopad 2018
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 225×297 mm
Stron: 320
Cena: 99,00 zł
Wydawnictwo: Non Stop Comics
ISBN: 978-83-8110-637-5

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *