Dekapitator powrócił! – recenzja komiksu „Head Lopper #2: Karmazynowa wieża”

Dekapitator powrócił! Non Stop Comics prezentuje drugi tom przygód dzielnego, ale i bezwzględnego woja Norgala, któremu towarzyszy pyskata wiedźma Agatha (a w zasadzie jej głowa). Tym razem bohaterowie odkrywają mroczne zakamarki tajemniczej Karmazynowej Wieży, gdzie wezmą udział w turnieju. Stawką będzie ich życie.

Drugi tom serii opiera się na podobnym schemacie co „Wyspa albo Plaga Bestii”, z tą różnicą, że wszystkiego jest więcej, jest również szybciej i bardziej krwawo. Andrew McLean nie zasypia gruszek w popiele i w kolejnych przygodach Dekapitatora podąża dokładnie tą samą ścieżką, która przyniosła sukces pierwszym zeszytom, a serii zaskarbiła wiernych fanów.

Autor nie odżegnuje się tym samym od źródeł inspiracji. Wpływy Roberta E. Howarda, ojca Conana z Cimerii, są aż nazbyt wyraźne. Norgal, podobnie jak jego protoplasta, przede wszystkim jest człowiekiem czynu. Wyprzedź ruch przeciwnika, pogadać zawsze zdążysz – oto jego dewiza. McLean przekuwa jednocześnie słabsze strony komiksu w jego zalety. Mocno uproszczone rysunki, które w bardziej przegadanym komiksie zapewne raziłyby czytelnika, tutaj świetnie oddają dynamikę opowieści. A nie ma czemu zaprzeczać, autor doskonale czuje język komiksu, zdając sobie sprawę, kiedy trzeba kadry zagęścić, a kiedy można pozwolić sobie na nieco więcej oddechu.

„Head Lopper”, mimo że pozornie prosty, jest wyśmienitym komiksem, przy którym autor najprawdopodobniej miał mnóstwo czystej, niczym nieskrępowanej frajdy. Frajdy, która zdecydowanie udziela się czytelnikowi. Uwaga! Dekapitator nie powiedział jeszcze ostatniego słowa!

Karol Sus

Scenariusz: Andrew MacLean
Rysunki: Andrew MacLean
Kolor: Jordie Bellaire
Wydanie: I
Data wydania: Wrzesień 2018
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 170×260 mm
Stron: 280
Cena: 55,00 zł
Wydawnictwo: Non Stop Comics
ISBN: 9788381106238

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *