Sekretne wojny Mossadu – Yvonnick Denoël

sekretne wojny mossadu yvonnick denoelImad Mugnija, prawa ręka Osamy bin Ladena, jeden z najniebezpieczniejszych terrorystów na świecie, zginął 12 lutego 2008 roku w Damaszku od wybuchu bomby samochodowej. Tyle media całego świata wiedziały na pewno. Reszta szczegółów tego zamachu pozostawała w sferze domysłów. Porachunki i walka o władzę Hezbollahu? Brawurowa akcja CIA? A może Mossadu? Dziś wiadomo już, że za akcją likwidacji Mugniji stoją agenci Mossadu, jednej z największych, ale również najlepszych agencji wywiadowczych świata. Znalezienie Imada wcale nie należało do najłatwiejszych zadań. Nikt nie wiedział, gdzie się znajduje, a nawet jak wygląda. Ciągłe przemieszczanie się celu i wykonanie kilku operacji plastycznych sprawiło, że Imad stał się niemal nieuchwytny. Niemal…

Schwytanie Alego Musy Dakduka w 2007 roku, jednego z oficerów Strażników Rewolucji, pozwoliło uzyskać interesujące informacje na temat Imada. Miejsce ukrycia przestało być tajemnicą. Agenci natychmiast zostali wysłani do Damaszku w celu rozpracowania terrorysty. Izraelscy szpiedzy wykorzystali jego słabość do pięknej kobiety. Imad musiał kryć się ze swoim romansem, gdyż związek pozamałżeński w kulturze muzułmańskiej byłby źle widziany. Do kochanki udawał się więc sam, bez żadnej ochrony. Pozwoliło to Mossadowi na wykonanie niezwykle zuchwałej akcji. Dysponując dokładnymi zdjęciami jego samochodu, wykonano idealną kopię, z uwzględnieniem najdrobniejszych rysek na lakierze. Dodano jednak jeden szczegół: skrzętnie schowaną bombę. Tak przygotowany samochód podmieniono, podczas gdy niczego nie świadomy Mugnija zażywał rozkoszy w ramionach kochanki. Tydzień później bomba została zdetonowana. Brzmi jak fabuła kolejnego filmu z Bondem lub książki Toma Clancy’ego? Nic bardziej mylnego! To autentyczna akcja Mossadu, opisana w najnowszej książce Yvonnicka Denoëla „Sekretne wojny Mossadu”.

Francuski autor w swej publikacji przedstawia kulisy największych akcji przeprowadzonych przy udziale Mossadu. Czytelnik ma okazję przekonać się, jak mało dzieli światy największej polityki, ogromnych pieniędzy i brudnych interesów. Zakulisowe walki między państwami, zwalczanie terroryzmu oraz animozje pomiędzy poszczególnymi agencjami wywiadowczymi, takimi jak amerykańska CIA, brytyjska MI6, francuska DGSE czy niemiecka BND, zostały skrzętnie udokumentowane przez Denoëla w książce. Jej lektura uświadamia czytelnikowi, jak mało wiemy na temat wielkiej polityki. To, co dociera do opinii publicznej, to tylko kropla w morzu wiedzy na temat tajnych akcji i podstolnych ustaleń pomiędzy politykami, biznesmenami i dyktatorami państw.

„Sekretne wojny Mossadu” są napisane sprawnym i klarownym językiem. Nawet pomimo natłoku nazwisk, stopni i funkcji czytelnik szybko odnajduje się w zawiłościach politycznych skutków i przyczyn poszczególnych wydarzeń. Dzięki temu książka Yvonnicka Denoëla jest świetną lekturą, nawet dla laików, nieporuszających się swobodnie w temacie służb wywiadowczych. Ponadto „Sekretne wojny Mossadu” zawierają na końcu tablice prezentujące strukturę organizacyjną Mossadu oraz chronologiczny wykaz kolejnych dyrektorów wydziału. Takie dodatki znacznie ułatwiają odbiór książki, pozwalając na uporządkowanie ogromu informacji.

Pomimo obszernej literatury dotyczącej izraelskiego wywiadu (chociażby książka Gordona Thomasa „Szpiedzy Gideona. Tajna historia Mossadu”, wydana przez Magnum, czy wydane ostatnio przez Rebis „Mossad: Najważniejsze misje izraelskich tajnych służb” pióra Michaela Bar-Zohara) warto sięgnąć po książkę Yvonnicka Denoëla. Jest to jedna z najbardziej aktualnych publikacji dotyczących tajnych służb Izraela. Autor przedstawia w niej najświeższe dane na temat roli Mossadu między innymi w arabskiej wiośnie, walkach w Syrii czy wojnie informatycznej z Iranem. Jednocześnie historia tajnych służb ma to do siebie, że z roku na rok, głównie dzięki przeciekom i ujawnianym informacjom przez byłych współpracowników, historykom i dziennikarzom udaje się zapełniać kolejne białe plamy akcji szpiegowskich. „Sekretne wojny Mossadu” są kolejną cegiełką, pozwalającą rzucić okiem za kulisy i lepiej zrozumieć ingerencje tajnych służb w politykę międzynarodową.

Karol Sus
Ocena: 4/5

Tytuł: Sekretne wojny Mossadu

Autor: Yvonnick Denoël

Liczba stron: 368

Wydawnictwo: Czarna Owca

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *