Sekretna księga Dantego – Francesco Fioretti

sekretna ksiega dantegoStachura pisał: „Wędrówką życie jest człowieka”. Motyw wędrówki stał się jednym z najpopularniejszych w literaturze, wyrażającym podróże w nieznane, wycieczki, powroty, tułaczki, ekstremalne eskapady czy wreszcie peregrynacje w głąb ludzkiej duszy. Jednym z najznakomitszych utworów, realizujących ten topos, jest „Boska Komedia” Dantego. Włoski poeta już w swych czasach uznany został za największego wieszcza i pozostał niedościgniony aż do dziś. „La Divina Commedia” inspiruje twórców wszystkich dziedzin sztuki, przede wszystkim literatów. Pisarze najczęściej wykorzystują te fragmenty poematu, które uwypuklają wszelkie zło świata. Francesco Fioretti dostrzegł w „Boskiej Komedii” coś więcej – tajemnicę śmierci jej twórcy.

Autor „Sekretnej księgi Dantego” zaprasza do wędrówki przez piekło, pozwoli na krótki oddech – względnie bezpieczny postój w czyśćcu, aż powiedzie czytelników do odszyfrowania zagadki Raju. Mniszka Beatrycze, medyk Giovanni i były templariusz Bernard staną się przewodnikami w tej niezwykłej podróży, pełnej niebezpieczeństw, strachu, niejasności, niedopowiedzeń i tajemnic, których rozwiązanie nie gwarantuje satysfakcji.

Giovanni, powróciwszy ze swojego piekła, tułaczki, trafia do Rawenny, gdzie zastaje go tragiczna wiadomość – oto jego mistrz, Dante Alighieri, dotknięty malarią, dokonał żywota. Oddając ostatnią cześć wielkiemu poecie, medyk dostrzega na zwłokach zmiany charakterystyczne dla otrucia, których nie mogła wywołać bagienna choroba. Przekonany o morderstwie, dzieli się swoimi obawami z Antonią-Beatrycze, córką Dantego. Ubolewa jednocześnie, że przedwczesna śmierć mistrza pozbawiła „Boską Komedię” ostatnich wersów. Beatrycze zdradza, że ojciec ukończył dzieło, ale końcowe pieśni ukrył. Pozostawił natomiast zagadkowe schematy, które mają doprowadzić do odnalezienia kryjówki. W poszukiwaniu wskazówek, wspólnie analizują tekst poematu, odkrywając zapisaną w nim historię Dantego.

Do duetu poszukiwaczy wkrótce przyłącza się Bernard, któremu również zależy na odszukaniu wszystkich pieśni Raju. Usiłuje on odnaleźć mapę Świątyni Prawa, którą, według Zakonu, skrywa in aenigmate „Boska Komedia”. Jest również przekonany, że Dante był tajnym rycerzem nowej świątyni. Bernard piekła zaznał już od dzieciństwa, gdzie jako naznaczony „owoc rozwiązłości” nie potrafił pogodzić się z własną tożsamością. Jako templariusz musiał zabijać i patrzeć na śmierć swoich najbliższych. Najboleśniej przeżył stratę najlepszego przyjaciela, Daniela. Odnalezienie ukrytej mapy to jego życiowa misja, dzięki której mężczyzna ma nadzieję odzyskać wewnętrzną harmonię.

Bohaterowie szukają rozstrzygnięcia łamigłówki w tekście „Boskiej Komedii”, we własnej inteligencji, a także pośród ludzi, z którymi spotykał się Dante przed śmiercią. Ich zmagania obfitują w śmiertelne zagrożenia, intrygi i grożą wplątaniem się w sieć zależności między bogaczami a ich najemnikami. Beatrycze, Giovanni i Bernard docierają do swoich celów, wszystkim wydaje się, że znaleźli klucz do wyjaśnienia zagadki. Ale nie każdego podążanie za rozwiązaniem doprowadzi do raju.

Fioretti stworzył niezwykłą powieść pełną tajemnic, niebezpieczeństw, atmosfery ciągłego napięcia. Od początku utworu dominuje klimat przesiąknięty krwią, złem, samotnością i walką o przetrwanie. Odmalował średniowieczne Włochy z niebywałą precyzją – podziały, wojny, wewnętrzne walki, podejrzane interesy, układy, intrygi. Stworzył wspaniałe kreacje – bohaterów z krwi i kości. Każdy z nich opowiada historię swojej życiowej odysei, łączą ich tragiczne doświadczenia, dramatyczne wybory i poszukiwania. U kresu swej wędrówki wszyscy oni muszą zmierzyć się z własnymi widmami przeszłości, stanąć do walki i odzyskać spokój ducha.

Autor „Sekretnej księgi…” udowodnił, że potrafi władać piórem. Jego opisy pobudzają zmysły, narrator wypowiada się w sposób niezwykle sugestywny, dba o każdy szczegół, co najbardziej uderza w opisach bestialskich mordów. Fioretti prowadzi swoich czytelników poprzez wersy „Boskiej Komedii”, łącząc literacką fikcję z tekstem poematu, faktami z życia Dantego i jego rodziny. Unaocznia powiązania między utworem a losem jego autora, tłumaczy symbole i pomaga w interpretacji dzieła wszech czasów. Na uwagę zasługuje również konstrukcja fabuły, powielająca trójdzielny schemat budowy „Boskiej Komedii”. Oto na początku czytelnik poznaje bohaterów w najtrudniejszych dla nich momentach (piekło), wyrusza z nimi w podróż, odpoczywając od tajemnic Dantego, poznaje ich dzieje i plany (czyściec) i wreszcie wytrwale zmierza z nimi do finału (raj). Ten podział może również dotyczyć samych bohaterów: Bernard, który był świadkiem piekła na ziemi, Giovanni, który zmagał się z życiowymi przeszkodami i mniszka Beatrycze, oddana Bogu. Fioretti odszyfrowując metafory włoskiego poety stworzył powieść, którą także można odczytywać na kilku płaszczyznach. Podążanie za odkrywaniem zagadek Dantego i Fiorettego jest wędrówką fascynująca, magiczną i wielce zdumiewającą.

 

Kinga Młynarska
Ocena: 4/5

Tytuł: „Sekretna księga Dantego” („Il libro segreto di Dante”)

Autor: Francesco Fioretti

Liczba stron: 344

Data wydania: 2013

Wydawnictwo: Rebis

About the author
Kinga Młynarska
Mama dwójki urwisów na pełny etat, absolwentka filologii polskiej z pasją, miłośniczka szeroko pojętej kultury i sztuki. Stawia na rozwój. Zwykle uśmiechnięta. Uczy się życia...

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *