Komiksofon ESK 2016 – 13 listopada (czwartek) w Sanatorium Kultury

13 listopada w czwartek o godz. 19:00 we wrocławskim klubie Sanatorium Kultury odbędzie się kolejna edycja Komiksofonu – projektu łączącego w sobie elementy sztuki komiksu, ilustracji, filmu i muzyki. Gośćmi najnowszej odsłony będą: Szymon Teluk i Jacek Frąś, którzy przedstawią swoją twórczość w formie autorskich wideoklipów, odpowiedzą na pytania publiczności oraz wezmą udział w sesji rysowania na żywo. Nowością będzie dyktando rysunkowe, do którego zaprosimy wszystkich uczestników Komiksofonu. Wstęp wolny.

Komiksofon_e_plakat_

KOMIKSOFON – zasady
Projekt Komiksofon jest elementem programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Każda jego edycja składa się z trzech części:
-projekcji filmów prezentujących twórczość dwóch artystów komiksowych w połączeniu z muzyką.
-wywiadzie/dyskusji z publicznością
-rysowaniu na żywo
Nowością najbliższej edycji będzie dyktando rysunkowe, w trakcie, którego uczestnicy zostaną zaproszeni do rysowania odczytywanego tekstu. W trakcie dyktanda uczestnicy zmierzą się z presją czasu, rysowaniem na kolanie w niesprzyjających warunkach oraz brakiem możliwości poprawek. Zalakowana koperta z fragmentami tekstów zostanie komisyjnie otwarta w momencie rozpoczęcia dyktanda. UWAGA: tekst może zawierać fragmenty polskiej klasyki gatunku! Spośród uczestników wyłonieni zostaną zwycięzcy, którzy otrzymają własne karykatury narysowane przez gości Komiksofonu.

GOŚCIE:
Szymon Teluk

Malarz, rysownik, ilustrator, kszymon Telukarykaturzysta, autor wielu wystaw. Szymon Teluk jest wykładowcą-instruktorem Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu oraz pracownikiem dydaktycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zajmuje się dydaktyką w zakresie rysunku koncepcyjnego, komiksu, ilustracji i dziedzin pokrewnych. Stworzył popularyzujący komiks, adresowany do dzieci i młodzieży projekt „Warsztaty komiksu, ilustracji i karykatury”, który realizuje we współpracy  z instytucjami kultury w całym kraju. Ilustracja tworzona przez autora jest wynikiem współpracy z pisarzami, muzykami oraz tworzona na potrzeby reklamy i stron internetowych. Jako karykaturzysta każdego roku portretuje setki osób na ulicach, imprezach zorganizowanych, akcjach charytatywnych. Brał udział w holenderskim  programie podróżniczym Waar is De Mol. Jest współautorem gry fabularnej Marka Starosty „Beszamel” oraz jednej z największych komiksowych kampanii reklamowych w kraju: „Kapitan Niepalny”. Współtworzył jako rysownik koncepcyjny kampanie reklamowe i akcje  promocyjne wielu znanych marek. Tworzy komiksy reklamowe. Działa aktywnie jako malarz i rysownik prezentując prace na wystawach i  podczas wystąpień publicznych.

Jacek Frąś
Absolwent WydzJacek Frąś (1)iału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz PLSP w Łodzi, studiował także malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od dziecka miłośnik i rysownik komiksów. W 2001 roku zdobył  prestiżową nagrodę Prix Alph-Art Jeunes Talents na festiwalu komiksów w Angouleme za komiks pt.: „Kaczka”, opowiadający o Powstaniu Warszawskim i legendzie o Złotej Kaczce. Frąś jest laureatem kilku polskich nagród w dziedzinie komiksu (m.in. Grand Prix festiwalu komiksów w Łodzi w 2009r. wspólnie z Grzegorzem Januszem). Tworzy komiksy prasowe. Nakładem wydawnictwa Kultura Gniewu ukazał się jego pierwszy pełnowymiarowy album komiksowy pt. „Glinno”, wykonany nietypową dla komiksu techniką malarską i będący horrorem dziejącym się w realiach polskiej wsi. Praca nad albumem trwała trzy lata. Inne albumowe publikacje to komiks „Stan” dla nieistniejącego tygodnika Przekrój oraz „Tragedyja Płocka” do scenariusza G. Janusza dla Płockiej Galerii Sztuki.

W ostatnim czasie Frąś zajmuje się swoimi dziećmi; pracuje w studiu animacji „Grupa Smacznego” w Gdańsku gdzie robi storyboardy, animatiki, projekty teł i postaci; rysuje serię pasków Zatrujmiasto do trójmiejskiej Gazety Wyborczej oraz pracuje nad nowelą graficzną „Totalnie Nie Nostalgia” do scenariusza Wandy Hagedorn. Często prowadzi również warsztaty komiksowe.

Jacek jest też muzykiem – perkusistą, grał w zespołach COOL KIDS OF DEATH, Dick4Dick, Brain oraz weselnym zespole Kwarta.

PROWADZĄCY:Jacek Frąś
Spotkanie z autorami poprowadzą:
Konrad Koko Okoński (1987) słynny wrocławski rysownik, autor komiksów internetowych (Wisnia, A Quartz Bed i wydany ostatnio na papierze Kij w dupie), jest absolwentem grafiki i sztuki mediów na ASP We Wrocławiu.
Andrzej Jarczewski (1966) z wykształcenia architekt, z zawodu grafik, z zamiłowania kolekcjoner i miłośnik komiksu.
Obsługą fotograficzną projektu zajmuje się Marcin Biodrowski, natomiast akustyczną Bartosz Gruz.

PROJEKT KOMIKSOFON:
Komiksowo-muzyczny projekt realizuje się poprzez korespondencję sztuk, połączenie muzyki, plansz, kadrów, szczegółów rysunku, iluzji ruchu w ruch prawdziwy, przez pomysłowe wydobycie tematu przewodniego.

Komiksofon oferuje dwa rodzaje przeżyć. Dla ludzi spoza kręgu fanów komiksu będzie to lekka, wizualno-dźwiękowa prezentacja, po której zostanie w głowie pewna idea przyswajalności obrazków komiksowych, styl rysunku danego komiksiarza i pamięć jego nazwiska. Za to fanów komiksu przywieść może ciekawość nowej formuły prezentacji i tego, jak autor znanego komiksu przerobił go, i jak zinterpretował muzycznie.

Komiksofon to również możliwość zbliżenia się do twórców. W półmroku, przy drinku można porozmawiać z komiksiarzami nie tylko o komiksach, muzyce i zrealizowanym filmie.
Twórcy komiksowi łączą autorskie ilustracje komiksowe z inspirującą ich muzyką w formie filmu. Każdej edycji Komiksofonu charakteru nadają goście. Każdy z nich ma takie samo zadanie, a efekty są zupełnie różne i zawsze niespodziewane.

KIEDY I GDSzymon Teluk2ZIE:
13 listopada  2014, czwartek, godzina 19:00
Sanatorium Kultury, Przejście Garncarskie 2, 2 piętro, wstęp wolny


Organizator: Komiksofon, Wrocław 2016

Koordynator projektu: Agnieszka Jamroszczak a.jamroszczak@gmail.com, 604 589 217
Komiksofon na Facebooku www.facebook.com/komiksofon
Komiksofon na Twisterze www.twitter.com/Komiksofon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *