Gdzie jest Mia? – Alexandra Burt

gdzie jest mia„Gdzie jest Mia?” Alexandry Burt to kolejna powieść z gatunku domestic noir (chic noir). Kryminały/dreszczowce tego rodzaju, często pisane przez kobiety, w centrum stawiają bohaterkę, która najczęściej tylko pozornie wiedzie zwyczajne życie. Pod grą w normalność kryje się tajemnica. To niejako powieści psychologiczne, których tematem jest krzywda doznawana przez kobiety od najbliższych.

Głównym tematem „Gdzie jest Mia?” jest macierzyństwo. Poznajemy Estelle Paradise w momencie, gdy budzi się ona w szpitalu. Znaleziono ją na dnie wąwozu, ma ranę postrzałową i cierpi na amnezję. Dość szybko uświadamia sobie, że jej siedmiomiesięczna córeczka zaginęła. Powoli odkrywamy przeszłość bohaterki, poznajemy jej codzienne życie.

Estelle cierpi na depresję poporodową. Pozostawiona sama sobie (mąż pracuje daleko od domu) zaczyna mieć dość swojego dziecka. Nie reaguje już na jego krzyki i płacz, na nic nie ma siły i nie oczekuje znikąd pomocy. Jack Paradise martwi się, ale tylko o Mię – żony nie traktuje serio, nieświadomy jej stanu.

Gdy pewnego dnia kobieta budzi się, nie znajduje córeczki w domu. Łóżeczko jest puste, znikają wszystkie ślady istnienia dziecka: butelki, ubranka, pieluszki. Zrozpaczona matka nie jest w stanie tego wyjaśnić, ale sama staje się główną podejrzaną. Media szaleją, ludzie nienawidzą dzieciobójczyni, a ona sama, zamknięta w szpitalu psychiatrycznym, próbuje przypomnieć sobie, co wydarzyło się przed utratą pamięci.

Alexandra Burt poruszyła w swojej powieści niezwykle ważny motyw – depresja poporodowa wciąż uważana jest za wymysł histerycznych kobiet. Pisarka zaś chciała pokazać, do czego może doprowadzić jej ignorowanie. Ciekawym wątkiem jest także przyjrzenie się mediom i ich roli w ferowaniu wyroków, „podkręcaniu” podejrzeń i nienawiści.

Niestety, wszystkie te istotne społecznie tematy zostały potraktowane dość powierzchownie. Można by to autorce wybaczyć – wszak to kryminał, a nie powieść psychologiczna – gdyby warstwa związana z rozwiązaniem tytułowej zagadki była znakomicie poprowadzona. Jednak i w tej sferze nie jest najlepiej – dość szybko orientujemy się w intrydze. Myślę jednak, że fani i fanki lekkich chic noir będą i tak zadowoleni z tej lektury.

Tytuł: „Gdzie jest Mia?”

Autorka: Alexandra Burt

Tłumaczenie: Grażyna Woźniak

Wydawnictwo: Świat Książki

Premiera: 2 czerwca 2016

About the author
Anna Godzińska
Ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, autorka tekstów o miłości poza fikcją w magazynie Papermint oraz o literaturze w Magazynie Feministycznym Zadra. Fanka kobiet - artystek wszelakich, a przede wszystkim molica książkowa;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *