Feminizm jest sexy. Poradnik dla dziewczyn. O miłości, sukcesie i stylu – Jennifer Keishin Armstrong, Heather Wood

feminizm-jest-sexy-armstrong-rudulph„Feminizm jest sexy. Poradnik dla dziewczyn. O miłości, sukcesie i stylu” to książka, która zdecydowanie wypełnia lukę wśród pozycji dotyczących feminizmu. Choć mocno osadzona w amerykańskich realiach, porusza jednak wiele uniwersalnych tematów, ważnych dla każdej dziewczyny. Jennifer Keishin Armstrong i Heather Wood w lekkim i zabawnym stylu piszą o poważnych sprawach.

Ta książka jest niezwykle amerykańska. Mam na myśli „amerykańskość” znaną z felietonów Carrie Bradshow czy popkulturowych seriali oraz powieści dla nastolatek bądź młodych dorosłych. I jest to jej ogromny atut! Jak wskazuje sam tytuł, lektura ta skierowana jest do dziewczyn. Dziewczyn wychowanych (niezależnie od miejsca zamieszkania) na książkach, filmach, serialach czy reality show zza oceanu. Może on niektóre z nas (wyedukowane na akademickim feminizmie) początkowo razić, ale już chwilę później łatwo zrozumieć intencje autorek. Dziś „sexy” musi być wszystko i jest to jedno ze słów kluczy dla współczesnych nastolatek i nastolatków.

Konstrukcja tej pozycji jest niezwykle klarowna, wręcz poradnikowa. Każdy z rozdziałów dotyczy jakiegoś niezwykle istotnego tematu, np. operacji plastycznych, diet, pracy, mody, randek, seksu, przyjaźni, który zostaje omówiony wraz z kontekstem historycznym. Następnie jest konfrontowany z feminizmem oraz krótkim, wypunktowanym podsumowaniem, poradami – często w formie pytań. Nierzadko też autorki dzielą się indywidualnym doświadczeniem dotyczącym konkretnego problemu.

Cieszy mnie, że można znaleźć w tej książce background – poznać, przynajmniej w skróconej formie, historię emancypacji kobiet. Autorki przypominają ważne wydarzenia, postacie, kroki milowe. Zwracają też uwagę na świadomy feminizm –wybieranie marek, które wspierają walkę o prawa kobiet, docenianie kobiecych bohaterek życia codziennego i historii czy mediów oraz kładą nacisk na siostrzeństwo. Na końcu książki znajduje się posłowie „Aktywizm jest sexy: jak walczyć o feminizm?” z listą kobiecych organizacji oraz propozycjami działania na rzecz równości płci. Znakomitym dodatkiem jest lista książek wartych przeczytania, choć przyznam, że trochę za krótka. I mimo że można znaleźć na niej także polskie przykłady, zabrakło choćby Jeanette Winterson, Sarah Waters czy Ingi Iwasiów. Jednak jako początek odkrywania feministycznych pisarek – jest świetna.

„Feminizm jest sexy” to znakomita książka, której od lat brakowało na polskim rynku. Jest przykładem na to, że o feminizmie można rozmawiać poza dyskursem akademickim i traktować go jako element codzienności każdej dziewczyny. Element, który sama musi sobie w pewnym monecie uświadomić. Doskonała książka dla nastolatek oraz ich matek, aby wiedziały, jak w zabawny i prosty sposób rozmawiać o ważnych sprawach.

Anna Godzińska

Tytuł: „Feminizm jest sexy. Poradnik dla dziewczyn. O miłości, sukcesie i stylu”

Autorki: Jennifer Keishin Armstrong i Heather Wood

Tłumaczenie: Dominika Dymińska

Wydawnictwo Krytyki Politycznej

Premiera: 2016

Polecamy również:

Kobiety niepokorne. Reformatorki – buntowniczki – rewolucjonistki – red. Izabela Desperak, Inga Kuźma

About the author
Anna Godzińska
Ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, autorka tekstów o miłości poza fikcją w magazynie Papermint oraz o literaturze w Magazynie Feministycznym Zadra. Fanka kobiet - artystek wszelakich, a przede wszystkim molica książkowa;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *