Ciało i wspólnota – Marta Zimniak-Hałajko

ciałoKsiążka „Ciało i wspólnota. Wokół prawicowej wyobraźni” podsumowuje trzy lata badań nad postrzeganiem kobiet przez prawicowe organizacje i instytucje. Rezultatem jest bezstronny i pouczający obraz wojen reprodukcyjnych w Polsce.

W swojej analizie prawicowego dyskursu dr Zimniak-Hałajko przygląda się ciału kobiety, a konkretniej: kwestiom edukacji seksualnej i niepłodności oraz ich oddziaływaniu na wyobrażenia dotyczące kobiet jako partnerek, żon i matek. W tych wyobrażeniach praktycznie zawsze funkcjonują one w relacji do czegoś, nie zaś jako samoistne, samostanowiące podmioty. Istotną rolę w prawicowym imaginarium odgrywają rodzina i Kościół. Ta pierwsza, rozumiana w sposób bardzo tradycyjny, stoi w opozycji do gender, która dla prawicy jest szkodliwą ideologią, dla lewicy zaś nauką, czymś naturalnym.

Co do Kościoła – w sporze dotyczącym in vitro to właśnie on oferuje alternatywę w postaci naprotechnologii. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym terminem i rzecz wydała mi się szalenie interesująca, dlatego muszę temu poświęcić trochę miejsca. Pomimo szumnej, bardzo profesjonalnej nazwy naprotechnologia oparta jest na rozpoznawaniu dni płodnych, a zatem obserwacji cyklu miesięcznego kobiety. Niepłodność sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie następstwem innych chorób. Niestety, próżno szukać rezultatów tej metody, polskie kliniki nie prowadzą dokumentacji statystyk skuteczności (s. 169). Żeby zamknąć temat, wspomnę tylko o bardzo ciekawej metodzie poboru nasienia do badań – nie odbywa się on w sposób tradycyjny, poprzez masturbację. Konieczne jest pobranie spermy podczas stosunku, wtedy jest bardziej wartościowa.

Oczywiście analiza samej prawej strony nie jest możliwa bez przedstawienia stanowiska oponentów. Rezultatem badań jest zatem przekrojowy, acz niekompletny, obraz społecznych dyskusji dotyczących wspomnianych dwóch kwestii w latach 2013–2016. Autorka pisze bez emocji, wytykając wady i niedociągnięcia podejściom z obydwu stron barykady, co samo w sobie jest godne uwagi. Niestety, Zimniak-Hałajko sama zauważa, że na froncie ideologicznym pojednanie jest (jak na razie) niemożliwe.

Tytuł: Ciało i wspólnota. Wokół prawicowej wyobraźni

Autor: Marta Zimniak-Hałajko

Liczba stron: 319

Rok wydania: 2017

Wydawca: Sekcja Wydawnicza Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego

About the author
Łukasz Muniowski
Doktor literatury amerykańskiej. Jego teksty pojawiały się w Krytyce Politycznej, Czasie Kultury, Dwutygodniku i Filozofuj. Mieszka z kilkoma psami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *