Chwat Gnat chwacko rusza do akcji – recenzja komiksu „Gnat #2: Kant kontratakuje, czyli przesilenie”

W maju 2017 roku ukazał się pierwszy tom jednego z bardziej wyczekiwanych komiksów dla dzieci w ostatnich latach. „Gnat” wzbudzał spore emocje, ale również oczekiwania, między innymi przez ogromny rozgłos, jaki wywołała seria, kiedy po kolei zgarniała wszelkie możliwe nagrody branżowe za oceanem. Egmont trafił z opasłym tomem w dziesiątkę. Rynek okrzepł na tyle, że wydanie stu złotych na komiks dla dzieci przestało robić aż takie wrażenie, a jednocześnie zainteresowanie „Gnatem” w środowisku nie zmalało. Wrzesień natomiast przyniósł drugi tom emocjonujących przygód Chwata Gnata, jego kuzynów – niezdarnego Chichota Gnata i chciwego Kanta Gnata oraz ich nowych przyjaciół – Zadry i Babci Ben.

Gnat2

„Gnat #2: Kant kontratakuje, czyli przesilenie” bezpośrednio kontynuuje wątki zapoczątkowane w tomie pierwszym. Chwat Gnat wraz z Zadrą i Babcią Ben ruszają ostrzec mieszkańców Baryłkowej Ostoi przed zagrożeniem ze strony Szczurostworów. Tymczasem w miasteczku władzę przejmuje Kant Gnat, który dzięki niezaprzeczalnej charyzmie podporządkowuje sobie większość miejscowej ludności. Sprawy zaczynają się jednak mocno komplikować, szczególnie że na wierzch wychodzą fakty stawiające w złym świetle niektórych bohaterów.

Gnat2_s187

Seria Jeffa Smitha to nie tylko piękna, ale też stosunkowo prosta historia o przyjaźni, miłości i walce dobra ze złem. I właśnie w prostocie tkwi jej największa siła. Barwni bohaterowie oraz błyskotliwe, żywe dialogi w połączeniu z doskonałym wyczuciem komiksowego medium przez autora są w stanie udźwignąć historię i na długo przykuć czytelnika do lektury. Jednocześnie postaci zmieniają się wraz z upływem czasu, co jest szczególnie widoczne w przypadku głównego bohatera, dzięki czemu młody czytelnik jeszcze mocniej może się z Gnatem utożsamiać. Z przestraszonego, choć zaradnego, stworka zmienia się on na kartach komiksu w pewnego siebie bohatera, mającego poczucie obowiązku oraz biorącego odpowiedzialność za najbliższych.

W drugim tomie wiele z tajemnic i wydarzeń zarysowanych wcześniej zostaje rozwiązanych. Historia powoli zmierza do wielkiego finału, kiedy to okaże się, czy nad doliną zapanuje pokój, czy siły ciemności. „Gnat” to świetna lektura międzypokoleniowa, wprost stworzona do wspólnego czytania z dzieckiem, co niżej podpisany z powodzeniem sprawdził.

Karol Sus

Scenariusz: Jeff Smith
Rysunki: Jeff Smith
Kolor: Steve Hamaker
Wydanie: I
Data wydania: Wrzesień 2017
Seria: Gnat
Wydawca oryginału: Cartoon Books
Tłumaczenie: Jacek Drewnowski
Redaktor naczelny: Katarzyna Gwiazda
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 170×260 mm
Stron: 408
Cena: 99,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328119857

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *