Calcio. Historia włoskiego futbolu – John Foot

Książka Johna Foota to lektura obowiązkowa dla fanów piłki nożnej i włoskiej kultury. Przez ponad 700 stron te dwa wątki przeplatają się, czego rezultatem jest obraz unikatowego podejścia do sportu oraz rozumienia świata przez pryzmat futbolu.

Jeśli Polska jest krajem, w którym na piłce „znają się” wszyscy, to co dopiero powiedzieć o Włoszech, gdzie to ujęte w cudzysłów znawstwo podlane jest fanatyzmem i regionalizmem, często balansującym na granicy – a czasem bardzo śmiało ją przekraczającym – rasizmu? Chociaż typowy defensywny styl, catenaccio, właśnie stamtąd się wywodzi, próżno posądzać Włochów o pragmatyzm. Co innego z oportunizmem, nie tylko na boisku. Zwycięstwo po karnym w ostatniej minucie spotkania to żaden wstyd, a fakt, że podyktowano go po nieistniejącym faulu, to dowód kunsztu aktorskiego „faulowanego” piłkarza. Wspomniane elementy wydają się współczesnym kibicom od zawsze składowymi futbolu z Półwyspu Apenińskiego i wbrew pozorom podsycają tylko ogólnokrajowy fanatyzm, ale – jak pokazuje Foot – nie zawsze tak było.

W tym ogromnym tomie autor podejmuje się bardzo wymagającego zadania, jakim jest opowiedzenie całej historii futbolu we Włoszech, poczynając od calcio fiorentino, dyscypliny ze współczesnym futbolem mającej bardzo mało wspólnego. To oczywiście nie przeszkadza części mieszkańców Włoch uważać ich kraju za kolebkę najpopularniejszej dyscypliny sportowej na świecie. Pierwszy mecz piłki nożnej w tym kraju rozegrano dzięki Anglikom, którzy przetransportowali futbol do Włoch pod sam koniec XIX wieku. Najstarsze włoskie kluby zawdzięczają im także swoje barwy – przykładowo, taki Juventus gra w koszulkach w biało-czarne pasy, bo takie barwy, należące do mającego siedzibę w Nottingham klubu Notts County, akurat sprowadzono na jego pierwszy mecz.

Do lat trzydziestych XX wieku piłka nożna nie cieszyła się wielką popularnością w tym kraju. Stopniowo rozgrywki calcio stawały się coraz popularniejsze, a wraz z profesjonalizacją pojawiły się pierwsze gwiazdy, z nimi z kolei pierwsze sukcesy poza granicami kraju. Foot niekoniecznie bawi się w chronologię i każdy rozdział poświęca innemu zagadnieniu, dzięki czemu książkę świetnie się czyta. Oddzielnie opowiada o sędziach, kibicach, trenerach czy stranierich. Pełno w niej anegdot, odniesień, przykładów i przypisów. Foot ze znawstwem mówi zarówno o kolejnych legendach włoskiej piłki, bidonich (rozczarowujących graczach), czy współczesnych piłkarzach, jak Giorgio Chinaglia, Roberto Baggio, Paul Gascoigne czy Mario Balotelli. W opowieści wplata zabawne, czasem straszne anegdoty, a całą opowieść prowadzi z gracją jak drybler mający przy nodze piłkę. Dzięki temu Calcio jest doskonałą książką sportową, wybijającą się na tle większości tego typu pozycji.

Tytuł: Calcio. Historia włoskiego futbolu
Autor: John Foot
Przekład: Marcin Nowomiejski
Liczba stron: 733
Rok wydania: 2019
Wydawnictwo: SQN

About the author
Łukasz Muniowski
Doktor literatury amerykańskiej. Jego teksty pojawiały się w Krytyce Politycznej, Czasie Kultury, Dwutygodniku i Filozofuj. Mieszka z kilkoma psami.

komentarz

  1. „Calcio. Historia włoskiego futbolu” to nie jest klasyczna książka o historii sportu. To pełna anegdot opowieść, a gawędziarski styl autora wciąga już od samego początku. Chronologię zastąpiła swoboda, a całość czyta się bardzo, bardzo przyjemnie. Polecamy wraz z Tobą! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *