Bozie, czyli jak wygląda Bóg – Karolina Oponowicz

bozieBozie, czyli jak wygląda Bóg” Karoliny Oponowicz to znakomite kompendium z religii dla dzieci młodszych i starszych, ale nie tylko. Przedstawiciele (i jedna przedstawicielka) różnych wyznań opowiadają nie tylko o swojej wierze, ale również udzielają odpowiedzi na pytania interesujące także dla nas, dorosłych. Diakonka z kościoła luterańskiego, imam, lama buddyjski, rabin, ksiądz prawosławny oraz mnich z zakonu benedyktynów – w duchu tolerancji, ekumenizmu, jasnym i zrozumiałym dla wszystkich językiem przedstawiają duchowość im najbliższą.

Książka podzielona jest na dziewięć rozdziałów, w których poruszane są takie zagadnienia jak: Bóg, dziecko, święta, śmierć czy modlitwa. Każdy z rozmówców przedstawia koncepcję Boga charakterystyczną dla reprezentowanej religii, przybliża wiedzę na temat kościołów, opowiada o sobie i własnej drodze do wiary. Wszystkie te kwestie omawiane są w formie pytań zadawanych przez dzieci – prostych, wynikających z dziecięcej ciekawości, np.: „Dlaczego buddyści modlą się, siedząc po turecku?”, „Czy świat się kiedyś skończy?”, „Dlaczego muzułmanin nie zje schabowego?”.

Dodatkowym atutem „Bozi” są znakomite rysunki Joanny Rzezak, które ilustrują charakterystyczne dla danej religii elementy – wygląd duchownych, świętych ksiąg, atrybutów – nie pomijając jednak istotnych szczegółów. Znajdziemy tu także minikomiksy, opowiadające pokrótce historie Jezusa, Mojżesza, Buddy i Mahometa.

Książka Oponowicz wypełnia lukę w literaturze dla dzieci. Pytania zebrane od dzieci i wypowiedzi duchownych układają się w spójną całość, w której jest miejsce dla każdej religii i światopoglądu. To idealny świat – bez wartościowania i pouczania. Wspaniale, gdy można go uczyć dzieci.

 

Tytuł: „Bozie, czyli jak wygląda Bóg”

Autorka: Karolina Oponowicz

Ilustracje: Joanna Rzezak

Wydawnictwo: Agora S.A.

Premiera: 28 kwietnia 2016

About the author
Anna Godzińska
Ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, autorka tekstów o miłości poza fikcją w magazynie Papermint oraz o literaturze w Magazynie Feministycznym Zadra. Fanka kobiet - artystek wszelakich, a przede wszystkim molica książkowa;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *