Audiobook Kajko i Kokosz: Szkoła latania

Według powszechnej do dziś opinii „kajko-i-kokosz-szkola-lataniaKajko i Kokosz” to komiks będący niejako polską kalką przygód Gala Asteriksa. Sam Janusz Christa przyznał, że nieśmiertelne dzieło Uderza i Goscinny’ego stało się dla niego inspiracją, jednak wystarczy pobieżnie przejrzeć oba komiksy, by dostrzec całe mnóstwo różnic. Jak już kiedyś miałam okazję pisać, „Kajko i Kokosz” to rdzennie polska opowieść, operująca polskimi realiami i skrząca się polskim humorem. Pomawianie jej twórcy o plagiat to zwykłe nadużycie i poważna krzywda dla Janusza Christy, który stworzył wspaniałe, kultowe dzieło. Mimo upływu lat i wycofania się twórcy z rysownictwa komiks jest wciąż na topie wśród polskich czytelników, a ostatnio został na jego podstawie stworzony całkiem udany audiobook.

Jak zwykle wiosną dobry zbój Łamignat narzeka, że czuje się słaby i chory. Jego żona, leśna czarownica Jaga, na próżno tłumaczy mu, że to zwykła hipochondria. Wreszcie, żeby uspokoić męża, darowuje mu rzekomo czarodziejską fujarkę, mającą przywrócić zbójowi siły. Jego dobra forma jest konieczna nie tylko ze względu na ubogich, o których Łamignat dba, ale także ze względu na stałe zagrożenie ze strony Zbójcerzy, zbrojnej bandy pod przywództwem Krwawego Hegemona. Tymczasem kasztelan Mirmiłowa, łagodny i niezbyt mądry książę Mirmił, popada w nową obsesję: chce nauczyć się latać. Ten pomysł podsuwa mu Krwawy Hegemon, który w przebraniu kupca proponuje Mirmiłowi rzekomo latający dywan, który oczywiście nie istnieje. Opętany nową obsesją Mirmił próbuje nauczyć się od Jagi latania na miotle, jednak kończy się to poważną kontuzją. Książę nie jest zbyt posłusznym uczniem, a i sama Jaga nie ma wielkiego doświadczenia w tej akurat dziedzinie. Uparty Mirmił nie rezygnuje. Postanawia zapisać się do słynnej Szkoły Latania dla czarownic i mimo sprzeciwu swej energicznej żony, Lubawy, wyrusza w drogę. Kajko i Kokosz towarzyszą mu jako przyboczna eskorta, a sam fakt, że są we trzech i daleko od nadzoru, gwarantuje kłopoty…

W audiobooku szczególna uwagę zwraca Piotr Fronczewski jako narrator opowieści. Jego charakterystyczny głos jest mocnym atutem, jako że ten aktor przydaje klasy każdemu przedsięwzięciu, w którym weźmie udział. Nie zapominajmy jednak o wartości samej historii. Audiobook, a właściwie słuchowisko, jest adaptacją komiksu „Szkoła latania”, dobrze znanego każdemu wielbicielowi Janusza Christy i stworzonych przez niego dzielnych wojów. Warstwa dialogowa została nieco zmieniona, głównie po to, żeby słuchacz nie miał problemu z przyswojeniem tego, co widać na rysunkach. Trudno, żeby narrator rozpraszał uwagę odbiorcy szczegółami, które z powodzeniem można przekazać w dialogach. Zmieniono nie tylko to – wprowadzono wiele współczesnych aluzji politycznych i popkulturowych, tak żeby nawet najmłodsi słuchacze nie czuli się jak na pogadance pradziadka. Zrobiono to bardzo zgrabnie, nie naruszając ducha Christy i atmosfery komiksów i w niczym nie wypaczając wymowy ani głównego wątku, ani pobocznych.

Jak już wspomniałam, narratorem słuchowiska jest Piotr Fronczewski. Inni aktorzy podkładający głosy zostali równie dobrze dobrani jak on, bodajże najbardziej lubiany i najsympatyczniejszy polski artysta o nieomylnie rozpoznawalnym głosie. Całości dopełnia miła, starannie skomponowana muzyka, tworząca atmosferę pasującą do prezentowanej opowieści. Nie pochodzi ona, co prawda, z „poważnej” książki, tylko z komiksu, to jednak nie może być uważane za wadę gotowego produktu. Wiem, że nie wszyscy uważają komiksy za wartościową część dorobku artystycznego ludzkości, i czasem mają rację, bo jest wśród nich wiele chłamu. Jednak takie serie jak „Kajko i Kokosz” zaprzeczają temu mniemaniu. Dobrze się stało, że zaczęto wydawać warte tego komiksy jako audiobooki. Dzięki temu zawarte w nich opowieści mogą poznać, na przykład, ludzie słabowidzący i niewidomi, a także ci, którzy po prostu lubią audiobooki. Mam nadzieję, że nie będzie to jedyne tego typu słuchowisko, a doczekamy się ich jeszcze bardzo wielu. Moje gratulacje dla studia Sound Tropez.

Tytuł: „Kajko i Kokosz: Szkoła latania”
Rodzaj: audiobook
Głosy: Piotr Fronczewski, Abelard Giza, Wojciech Tremiszewski, Piotr Pręgowski, Arkadiusz Jakubik, Jacek Braciak, Miłogost Reczek, Agnieszka Matysiak
Format: MP3
Wytwórnia fonograficzna: Sound Tropez
Cena: 29.90

About the author
Technik MD, czyli maniakalno-depresyjny. Histeryczna miłośniczka kotów, Star Treka i książek. Na co dzień pracuje z dziećmi, nic więc dziwnego, że zamiast starzeć się z godnością dziecinnieje coraz bardziej. Główna wada: pisze. Główna zaleta: może pisać na dowolny temat...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *