Zbrodnia i kawa- Veit Heinichen

Zbrodnia_i_kawa_RGB„Kawa (…) to surowiec, który zajmuje w światowym handlu drugie miejsce, zaraz po ropie naftowej; a wachlarz jej rozmaitych gatunków, rodzajów, odmian i smaków jest naprawdę przebogaty. Jednak, inaczej niż ropa, kawa jest elementem, który łączy odmienne kultury i świat sztuki ze światem gospodarki i techniki, a także… z przestępczym półświatkiem”.

Z renomowanej prażalni kawy giną worki z surowcem wartym miliony. Jednocześnie w Zatoce Triesteńskiej zostają znalezione zwłoki starszego mężczyzny. Z pozoru te dwie sprawy nie są ze sobą związane, ale czy rzeczywiście splot owych zdarzeń to tylko przypadek?

„Zbrodnia i kawa” autorstwa Veit Heinichen nie jest typową powieścią kryminalną. Książka poza wątkiem kryminalnym zawiera barwny opis miasta, dostarcza również wiedzy na temat kawy. Autor dotyka także kwestii moralnych, ideologicznych i społecznych.

Niestety, wielowątkowość z czasem nuży, sprawia że powieść nie jest do końca spójna, a rozwikłanie kryminalnej zagadki schodzi na dalszy plan. Dzięki lekkiemu językowi książka wciąga już od pierwszych stron. Później, niestety, zdaje się, że śledztwo utknęło w martwym punkcie. A co gorsza, nikt się tym specjalnie nie przejmuje. Włosi zostają ukazani jako naród lubujący się w rozkoszach cielesnych,jako ludzie nieświadomi grożącego im niebezpieczeństwa. Wydaje się, że mieszkańcy Triestu wiodą beztroskie życie, podczas gdy w pobliżu grasuje morderca.

Ze „Zbrodni i kawy” dowiadujemy się także o tym, jak od kuchni wygląda praca detektywa. Szara rzeczywistość dalece różni się od tej ukazywanej na szklanym ekranie. Rozwiązanie zagadki kryminalnej nigdy nie jest takie proste jak w filmie. W rzeczywistości praca komisarza opiera się na papierkowej robocie: dogłębnym analizowaniu dowodów, czytaniu zeznań i protokołów.  Na koniec warto także wspomnieć o ostatnich stronach powieści. Zakończenie otwarte nie spełnia swojej funkcji, zbyt wiele tu niedopowiedzeń i niejasności. To tak jakby skończyć wypowiedź w pół zdania.

Karolina Serwach
Ocena: 4/5

Tytuł: Zbrodnia i kawa
Autor:  Veit Heinichen
Liczba stron: 478
Okładka: miękka
Wydawnictwo: Noir sur Blanc

komentarz

  1. Zdanie „Z renomowanej prażalni kawy giną worki z surowcem wartym miliony.” – Powinno być napisane od nowego wiersza 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *