Transgresje vs Utopie – program 10. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania

10mfo_www-01Transgresje vs Utopie – program 10. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania

Na trzy tygodnie przed rozpoczęciem 10. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania organizatorzy ogłosili program jubileuszowego święta krótkiej prozy. Od 1 do 5 października we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty na miłośników książki i ambitnego kina czekają prezentacje literackie, pokazy filmowe, koncerty i dyskusje.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się twórcy z Polski, m.in.: Andrzej Stasiuk, Krzysztof Varga, Grażyna Plebanek, Inga Iwasiów, Marek Bieńczyk, Janusz Rudnicki, Andrzej Sosnowski, Dorota Masłowska czy Wioletta Grzegorzewska. Nie zabraknie pisarzy z zagranicy – po raz pierwszy festiwal odwiedzi autorka z Korei Południowej, poetka i prozaiczka Han Kang, z Kraju Basków przyjedzie Iban Zaldua, a wielbiciele prozy irlandzkiej wysłuchają Philipa Ó Ceallaigha. Czytać będą również pisarze z Norwegii, Islandii oraz Liechtensteinu.

Przedstawiciele projektu „Czeskie morze” ze stowarzyszenia „Moře Klidu” opowiedzą o próbie stworzenia morza w Czechach. Justyna Czechowska przybliży mniej znaną, „dorosłą” twórczość Tove Jansson, a Szymon Kloska wraz z Martą Jordan i Krzysztofem Vargą zastanowią się nad opowiadaniami Julio Cortázara. W ramach projektu „Transgresje – międzynarodowa wymiana narracji” odbędzie się panel dyskusyjny, podczas którego Adriana Prodeus, Anna Herbut, Agnieszka Drotkiewicz, Katarzyna Roj i Agnieszka Wolny-Hamkało porozmawiają o prywatnych oraz publicznych transgresjach artystów i przekroczeniach w sztuce.

Szczególnie rozbudowany jest w tym roku przegląd filmowy towarzyszący festiwalowi. Na unikalne wydarzenie zapowiada się pierwsza polska projekcja kinowa filmów fabularnych wyreżyserowanych przez Sławomira Mrożka. W programie znalazły się także interpretacje dzieł Vladimira Nabokova, Fiodora Dostojewskiego czy Zofii Nałkowskiej. W dyskusjach towarzyszących pokazom dominować będzie refleksja o sobowtórach, interpretacjach i różnicach powstających na styku literatury i filmu.

Adriana Prodeus, kuratorka przeglądu filmowego MFO, zapraszając na przegląd, stwierdza: „Tyle lat minęło od czasów Arystotelesa i wciąż nie wiadomo, czy literatura piękna sprzedaje cios dokumentom, oddając im patent na prawdę. Dublerka, klonerka lub zwykły plagiat – czym tym razem wykażą się nasze sobowtóry, zobaczymy”.

Wyświetlone zostaną m.in. filmy „Opowiadanie” Todda Solondza i „Sobowtór” Richarda Ayoadego. W niedzielę najmłodsi obejrzą „Wiedźmy” Nicolasa Roega.

Warto zwrócić uwagę na towarzyszące 10. MFO koncerty. W sobotę o godz. 21:00 zagra grupa Mister D., o której Bartosz Sadulski pisze: „Mister D. to wywar z klapek Kubota, kiełbasy z majonezem, Żabki i Biedronki, między półkami której Masłowska czuje się swobodniej niż w antykwariacie ze zmurszałą prozą”. Dzień później usłyszymy „Nowe opowieści hiszpańskie” – projekt wybitnego jazzmana Marcina Olesia łączący muzykę i mikroprezentacje nowej prozy hiszpańskiej przetłumaczone i wykonywane przez Martę Eloy Cichocką.

Wstęp na prezentacje literackie, dyskusje i spotkania autorskie jest bezpłatny. Szczegółowy program oraz informacje dotyczące wejściówek oraz biletów na filmy i koncerty na stronie www.opowiadanie.org.

Międzynarodowy Festiwal Opowiadania 2014-2016 jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków miasta Wrocławia w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Współorganizatorem jest Biuro Festiwalowe Impart 2016.

PROGRAM:

1 października, środa

 16:00 OTWARCIE WYSTAWY TOMASZA BRODY

Galeria Szewska Pasja, ul. Szewska 27

17:00 PREMIERA ANTOLOGII „NOWE MARZY” z udziałem finalistów oraz redaktorów: Nataszy Goerke, Marty Mizuro, Dariusza Sośnickiego

Księgarnia Hiszpańska

18:00 FILMY: MROŻEK
„Amor”, Sławomir Mrożek, 90’
„Powrót” / „Eine Rückkehr”, Sławomir Mrożek, 90’
Po filmach dyskusja z udziałem dr. Milana Lesiaka (UWr.)

Kino Nowe Horyzonty, sala nr 4

2 października, czwartek

 15:30 PROJEKT: CZESKIE MORZE, Martin Ryšavý i przedstawiciele stowarzyszenia „Moře Klidu”, prowadzi Anna Wanik

Kino Nowe Horyzonty, sala nr 4

18:00 FILMY: NAŁKOWSKA
„Granica”, Józef Lejtes, 105’
„Granica”, Jan Rybkowski, 90’
„Przy torze kolejowym”, Andrzej Brzozowski, 13’
Po filmach rozmowa z udziałem Marty Mizuro i Agnieszki Kłos

Kino Nowe Horyzonty, sala nr 4

18:00 PREZENTACJE: Grażyna Plebanek, Andrzej Sosnowski, Piotr Paziński, Philip Ó Ceallaigh, Christine Glinski-Kaufmann, Mikkel Bugge, Kristín Eiríksdóttir

Kino Nowe Horyzonty, sala nr 5

3 października, piątek

 15:00 PANEL: OPOWIADANIA JULIO CORTÁZARA: Marta Jordan, Krzysztof Varga, prowadzi Szymon Kloska

Kino Nowe Horyzonty, sala nr 5

17:00 FILM: ROZPACZ, Rainer Fassbinder, 120’
Po filmie rozmowa z udziałem Janusza Rudnickiego i Iana Pelczara

Kino Nowe Horyzonty, sala nr 4

17:00 SPOTKANIE Z WIOLETTĄ GRZEGORZEWSKĄ, prowadzi Anna Marchewka by Anna Marchewka

Księgarnia Hiszpańska

18:00 PREZENTACJE Han Kang, Iban Zaldua, Marek Bieńczyk, Janusz Rudnicki, Wioletta Grzegorzewska, Krzysztof Varga, Halldór Armand Ásgeirsson, Stefan Sprenger

Kino Nowe Horyzonty, sala nr 5

20:00 FILM: OPOWIADANIE, Todd Solondz, 90’
Po filmie rozmowa z udziałem Magdy Piekarskiej i Jakuba Żulczyka

Kino Nowe Horyzonty, sala nr 4

4 października, sobota

 12:00 WYKŁAD: LABORA ET AMA. O życiu i twórczości Tove Jansson oraz o tym, skąd się biorą trolle, prowadzi Justyna Czechowska

Kino Nowe Horyzonty, sala nr 5

15:00 PANEL: TRANSGRESJE: Agnieszka Drotkiewicz, Katarzyna Roj, Anka Herbut, Adriana Prodeus, prowadzi by Agnieszka Wolny-Hamkało

Kino Nowe Horyzonty, sala nr 5

16:00 FILM: SOBOWTÓR Richard Ayoade, 90’

Po filmie rozmowa z udziałem Anny Marchewki i Jakuba Żulczyka

Kino Nowe Horyzonty, sala nr 4

17:00 PREZENTACJE: Andrzej Stasiuk, Ziemowit Szczerek, Inga Iwasiów, Eustachy Rylski, Laila Stien, Þórarinn Eldjárn
Wręczenie nagród w konkursach: „NOWE MARZY” i translatorskim

Kino Nowe Horyzonty, sala nr 5

19:00 FILM: PUSTYNIA TATARÓW, Valerio Zurlini, 140’
Po filmie rozmowa z udziałem Adama Kruka

Kino Nowe Horyzonty, sala nr 4

21:00 KONCERT MISTER D.

Bilety: 15 złotych, do nabycia w kasach Kina Nowe Horyzonty od 24 września

Kino Nowe Horyzonty, sala nr 1

 5 października, niedziela

 10:00 FILM DLA DZIECI: WIEDŹMY, Nicolas Roeg, 90’

Kino Nowe Horyzonty, sala nr 4

 

12:00 DOROTA MASŁOWSKA CZYTA „JAK ZOSTAŁAM WIEDŹMĄ”

Kino Nowe Horyzonty, sala nr 4

14:00 DZIEŃ DLA DZIECI: zabawy i gry literackie z animatorami

Kino Nowe Horyzonty, sala nr 4

20:00 KONCERT MARCINA OLESIA: NOWE OPOWIEŚCI HISZPAŃSKIE, fragmenty czyta Marta Eloy Cichocka. Wstęp wolny

Księgarnia Hiszpańska

MIEJSCA FESTIWALOWE:

KINO NOWE HORYZONTY, Kazimierza Wielkiego 19a–21
KSIĘGARNIA HISZPAŃSKA, Szajnochy 5

INFORMACJA O BILETACH

Wstęp na prezentacje literackie, dyskusje i spotkania autorskie jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną wielkość sal prosimy o wcześniejsze pobranie wejściówek na prezentacje, które zagwarantują Państwu miejsce na widowni. Wejściówki można pobrać na godzinę przed prezentacjami w kasie kina Nowe Horyzonty. W Księgarni Hiszpańskiej wejściówki nie obowiązują.

Ceny biletów na projekcje filmowe: 11 zł, do nabycia w kasach Kina Nowe Horyzonty od 24 września.

Ceny biletów na koncert Mister D.: 15 zł, do nabycia w kasach Kina Nowe Horyzonty od 24 września.

  1. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania – biogramy uczestników

 

Halldór Armand Ásgeirsson – nazywany nowym głosem literatury islandzkiej. Jego debiutancka książka „Vince Vaughn í skýjunum” („Vince Vaughn w niebie”), wydana w 2013 r, składa się z dwóch rozbudowanych opowiadań. Podejmują temat walki bohaterów we współczesnym społeczeństwie opartym na mediach. Absolwent prawa; mieszka w Londynie i w Reykjaviku.

 Marek Bieńczyk – prozaik, eseista, tłumacz, autor powieści „Terminal” i „Tworki”. Jego zbiór esejów „Książka twarzy” nagrodzono w 2011 r. Nike. Bieńczyk jest również autorem książek dla dzieci, m.in. „Księcia w cukierni”. Jego utwory tłumaczono na angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i bułgarski.

Mikkel Bugge – zadebiutował zbiorem „Yttersider”(2007). Chwalony przez krytykę za szybkie tempo prowadzenia narracji, inteligentne i pomysłowe opowiadania. Powieść Buggego „Gå under jorda” („Schodząc pod ziemię”, 2010) została bardzo entuzjastycznie przyjęta przez krytykę, podobnie jak najnowsza – „Tauet” („Lina”, 2014).

Philip Ó Ceallaigh – opublikował dotychczas dwa zbiory opowiadań: „Notes from a Turkish Whorehouse” i „The Pleasant Light of Day”. Oba nominowano do Frank O’Connor Short Story Prize. Laureat m.in. Rooney Prize for Irish Literature. Eseista, krytyk literacki, dziennikarz, tłumacz i redaktor, pochodzi z Irlandii, mieszka w Bukareszcie.

Marta Eloy Cichocka – poetka, tłumaczka Calderona i Racine’a, Juarroza i Gelmana, dziennikarka i fotografka, iberystka i badaczka literatury współczesnej. Współzałożycielka Fundacji Sztuka dla Sztuki. Wydała ilustrowane fotografiami tomiki wierszy „Lego dla ego”’ i „Wejście ewakuacyjne”.

Justyna Czechowska (1979) – literaturoznawczyni, animatorka kultury, tłumaczka ze szwedzkiego i norweskiego, autorka artykułów, antologii i wywiadów.

Agnieszka Drotkiewicz – autorka m.in. „Paris London Dachau”, „Dla mnie to samo”, „Teraz”. Opublikowała zbiór rozmów „Jeszcze dzisiaj nie usiadłam” i wywiad-rzekę z Dorotą Masłowską „Dusza światowa”. Była kuratorką cyklu spotkań literackich „Daleko od Wichrowych Wzgórz” w Teatrze Dramatycznym w Warszawie oraz Klubu Kreatywnego Czytania na Chłodnej 25.

Kristín Eiríksdóttir – prozaiczka i poetka. Pierwszy tomik poezji autorki – „Kjötbærinn” („Mięsne miasto”) ukazał się w 2004 r. W 2010 r. Eiríksdóttir wydała opowiadania „Doris deyr” („Doris umiera”), a w 2012 – debiutancką powieść „Hvítfeld – fjölskyldusaga” („Hvítfeld – historia rodzinna”). Utwory Eiríksdóttir tłumaczono na duński, niemiecki i angielski.

Þórarinn Eldjárn – poeta, autor książek dla dzieci i dziewięciu zbiorów opowiadań (m.in. „Ofsögum sagt” – „Wyolbrzymienia”; „Síðasta rannsóknaræfingin og fleiri harmsögur” – „Ostatnie sympozjum i inne tragedie”; „Alltaf sama sagan” – „Zawsze ta sama historia”), powieści (m.in. „Brotahöfuð” – „Niebieska wieża”). Tłumacz Szekspira, Lewisa Carrolla, H.C. Andersena, Henrika Ibsena, Erlenda Loego i Roberta Burnsa.

Christine Glinski-Kaufmann – doktor prawa, w latach 2007–2010 studiowała dziennikarstwo we Freien Journalistenschule (FJS) w Berlinie. Od 2009 do 2013 r. uczęszczała na kursy kreatywnego pisania w hamburskiej Schule des Schreibens, którą ukończyła z wyróżnieniem za jedno ze swoich opowiadań. Publikuje między innymi w wydawanej co roku przez Literaturhaus w Liechtensteinie „Jahrbuch”.

Wioletta Grzegorzewska – autorka książek poetyckich „Orinoko”, „Inne obroty”, polsko-angielskiego wyboru poezji „Pamięć Smieny”/”Smena’s memory”, a także zapisków z emigracji „Notatnik z wyspy” (2011) oraz „Guguł” (2014). Jesienią bieżącego roku ukaże się w Wielkiej Brytanii jej tom poetycki „Wzory skończoności i teorie przypadku”. Mieszka na wyspie Wight.

Anna Herbut (1983) – dramaturżka, kuratorka, recenzentka teatralna i filmowa. Krytyczka sztuki. Radykalna bajkopisarka i słowotwórczyni w zakresie copyleftu. Współzałożycielka interdyscyplinarnej formacji artystycznej IP Group. Pisze dla „Dwutygodnika”, „Chimery”, „Didaskaliów” i „Notatnika Teatralnego”.

Inga Iwasiów – krytyczka literacka, prozaiczka, historyczka i teoretyczka literatury, poetka. Prezeska Polskiego Towarzystwa Autobiograficznego. Wydała m.in. zbiory „Miłość” i „39/41”; opowiadania „Smaki i dotyki” oraz powieści „Bambino”, „Ku słońcu”, „Na krótko”, „Umarł mi. Notatnik żałoby”.

Marta Jordan – tłumaczka języka hiszpańskiego, między innymi zbioru „Niespodziewane stronice”, sztuki „Żadnych przesyłek do Pehuajó” Julio Cortázara, opowiadań oraz biografii tego autora, a także książek Isabel Allende.

Han Kang – koreańska prozaiczka i poetka. Autorka m.in. zbiorów „Yeosu” i „Owoce mojej kobiety”, powieści „Czarny jeleń”, „Twoja zimna dłoń”, „Walka o oddech” i „Lekcje greckiego”. W 2007 roku opublikowano „Wegetariankę”, która ukazała się w Polsce na początku 2014 r. Pisarka otrzymała 25. Koreańską Nagrodę za Powieść za „Baby Buddha”. Uczy kreatywnego pisania w Seulskim Instytucie Sztuk.

Szymon Kloska – redaktor Instytutu Książki, współprowadzący program telewizyjny „WOK. Wszystko o kulturze”, autor radiowych audycji kulturalnych i współautor książkowego bloga „Poczytane”.

Agnieszka Kłos – autorka opowiadań i instalacji dźwiękowych. Zajmuje się literaturą, nagrywaniem i produkcją przestrzeni dźwiękowych, badaniem pamięci i historii, analizą narracyjną opowiadań i snów oraz ich związkami ze światem cyfrowym. Fotograf, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA), wykładowca na ASP we Wrocławiu, redaktorka magazynu artystycznego „Rita Baum”.

Adam Kruk – krytyk filmowy, filmoznawca, publicysta. Zajmuje się współczesnymi zagadnieniami kultury wizualnej, historią kina polskiego i włoskiego, popkulturą. Współpracuje m.in. z „Kinem”, „Ekranami”, „Dwutygodnikiem” i „Filmwebem”. Wykłada m.in. w Akademii Filmowej, Akademii Polskiego Filmu i w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Laureat Grand Prix w Konkursie o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka (2012).

Anna Marchewka – literaturoznawczyni, krytyczka literacka. Publikowała w (m.in.) „Lampie”, „Zadrze”, „Tygodniku Powszechnym”, „Chimerze”, współprowadziła programy literackie w TVP Kultura i Radiu Kraków.

Dorota Masłowska – autorka sfilmowanej powieści „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”. Laureatka Nike 2006 za powieść „Paw królowej”. W tym samym roku ukazał się dramat „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”, w 2008 – „Między nami dobrze jest”. W 2012 zaś powieść „Kochanie, zabiłam nasze koty”. W 2014 roku Masłowska wydała z zespołem Mister D. swój pierwszy album muzyczny „Społeczeństwo jest niemiłe”.

Marta Mizuro – krytyczka, dziennikarka. Regularnie publikuje recenzje m.in. w „FA-arcie”, „Nowych Książkach”, na Onet.pl, Empik.com oraz w „Literze”, gdzie opiekuje się prozą. Od 2004 roku pracuje w miesięczniku „Odra” i prowadzi rubrykę książkową w „Zwierciadle”. Autorka kryminału „Kogo kocham, kogo lubię” i powieści „Cicha przystań”. Prowadzi warsztaty kreatywnego pisania na MFO.

 Marcin Oleś – polski kontrabasista, jazzman i kompozytor. Współpracuje z muzykami z całego świata i z czołówką polskiego jazzu. Zaliczany do najbardziej kreatywnych artystów na polskiej scenie jazzowej, co zostało dostrzeżone i wysoko ocenione zarówno przez publiczność, jak i niezależną krytykę. Zdobywca licznych nagród i wyróżnień, mogący pochwalić się bardzo bogatą dyskografią, ostatnio obejmującą również motywy sefardyjskie.

Paweł Palcat – aktor legnickiego Teatru Modrzejewskiej od 2005 roku. W 2014 laureat „Bomby sezonu” za rolę Henryka w spektaklu „Człowiek na moście”. Za spektakl „Roxxy 2 Hot” otrzymał nagrodę na 39. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu (2010). W 2013 roku w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym wyreżyserował własną adaptację „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” Swietłany Aleksiejewicz.

 Piotr Paziński – redaktor naczelny „Midrasza”, członek redakcji wydawnictwa Austeria. Pisze, tłumaczy, zajmuje się filozofią judaizmu i tematem żydowskim w literaturze. Ogłosił dwa tomy własnej prozy: „Pensjonat” (Europejska Nagroda Literacka 2012) i „Ptasie ulice” (2013).

 Jan Pelczar – dziennikarz filmowy, autor Strefy Kina w Radiu RAM i bloga „Klaps – magazyn filmowy”. Wykłada dla młodzieży w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej, współpracuje ze Stopklatką, publikował w wielu dziennikach, tygodnikach i magazynach. Na co dzień pracuje we Wrocławiu i Warszawie jako autor programów, prezenter i wydawca  serwisów informacyjnych w Radiu RAM oraz redaktor w „Przeglądzie Sportowym”.

 Magda Piekarska – wrocławska dziennikarka współpracująca m.in. z „Gazetą Wyborczą”. Koordynator działań Pracowni Opowieści (2013). Pisze o teatrze, filmie, sztuce i literaturze.

Grażyna Plebanek – pisarka, autorka m.in. powieści „Nielegalne związki”, „Dziewczyny z Portofino”, „Pudełko ze szpilkami”, „Bokserka”. Publikuje m.in. w „Wysokich Obcasach Extra”, „Lampie”, „Newsweeku”, „Elle”. Mieszka w Brukseli.

Adriana Prodeus – krytyczka filmowa i sztuki, autorka „Themersonowie. Szkice biograficzne”. Stypendystka Fulbrighta na Tisch NYU. Publikuje m.in. w „Kinie”, na portalach: „Krytyka Polityczna”, obieg.pl, stopklatka, kultura liberalna, dwutygodnik.com, w „Newsweeku”, „Ruchu Muzycznym” czy „Biurze”. Redaguje magazyn kulturalny „WOK. Wszystko o kulturze” w TVP2, prowadzi jego część poświęconą sztuce.

Katarzyna Roj – autorka programu wystawienniczego galerii Dizajn – BWA Wrocław, kuratorka i redaktorka. Od 2009 roku realizuje serię wydarzeń „Teraz dizajn!”. Kuratorka wystaw monograficznych projektantów graficznych, opiekunka niezależnych, oddolnych ruchów aktywistycznych, współredaktorka publikacji „Typoaktywizm – przewodnik”. Autorka tekstów poświęconych współczesnej kulturze materialnej.

Janusz Rudnicki – autor m.in. książek „Można żyć”, „Cholerny świat”, „Męka kartoflana”, „Mój Wehrmacht”, „Chodźcie, idziemy”, „Śmierć czeskiego psa”. Laureat Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. W październiku 2014 r. ukaże się zbiór „Życiorysta”.

Eustachy Rylski – prozaik, dramatopisarz, scenarzysta, eseista. Debiutował dyptykiem: „Stankiewicz. Powrót” (1984), autor powieści „Warunek”, „Na grobli” i „Obok Julii”. W 2007 r. ukazał się zbiór opowiadań „Wyspa”, który otwiera wzbogacona wersja wydanej po raz pierwszy 20 lat wcześniej w zbiorze „Tylko chłód” „Dziewczynki z hotelu Excelsior”.

Andrzej Sosnowski – anglista, tłumacz i prozaik. Opublikował zbiory poetyckie, m.in. „Życie na Korei”, „Po tęczy”, „Sylwetki i cienie” oraz prozatorskie „Nouvelles impressions d’Amerique” i „Konwój. Opera”. Przekładał utwory Johna Ashbery’ego, Paula de Mana i Ezry Pounda. Redaktor „Literatury na świecie”. Laureat m.in. Nagrody Kościelskich, Nagrody Odry za całokształt twórczości, dwukrotnie otrzymał Nagrodę Fundacji Kultury, dwukrotnie nominowany do Nike.

Stefan Sprenger – nauczyciel, pisarz i artysta, pracuje w Liechtensteinie i w Szwajcarii. Wśród jego publikacji znajdują się m.in. „Vom Dröhnen. Texte aus zehn Jahren”, „Dr Hans und sini Bank” oraz „Katzengold. Zwei Aufsätze zum Wandel im Fürstentum Liechtenstein”. Opowiadania i wiersze autora publikowano w kilkunastu czasopismach i antologiach, np. „Stäbe” w „Best European Fiction 2011”.

Andrzej Stasiuk – prozaik, eseista. Autor m.in. „Murów Hebronu” (1992), „Białego kruka” i „Opowieści galicyjskich” (1995), „Przez rzekę” (1996), „Dukli” (1997), „Jadąc do Babadag” (2004), „Grochowa” (2012), „Nie ma ekspresów przy żółtych drogach” (2013) oraz „Wschodu” (2014). Laureat m.in. Nike 2005, Międzynarodowej Nagrody Literackiej Vilenica 2008, Nagrody Literackiej Gdynia 2010. Jego książki są tłumaczone na niemal wszystkie europejskie języki a także na język koreański.

Laila Stien zadebiutowała zbiorem „Nyveien”. Jej utwory osadzone są w społecznościach lokalnych północnej Norwegii. Stien wydała powieść „Vekselsang”, a także zbiory opowiadań – „Gjennom glass”, „Svømmetak”, „Veranda med sol” i „Hjem til jul”. Autorka tłumaczy na norweski książki napisane w języku lapońskim, redagowała również antologie współczesnej literatury lapońskiej.

Ziemowit Szczerek – prozaik, dziennikarz, współpracuje m.in. z „Nową Europą Wschodnią”. Publikował w „Tygodniku powszechnym”, „Lampie” i „Studium”, stały felietonista portalu Ha!art. Laureat Paszportu „Polityki” 2013 za „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”. Opublikował również alternatywną historię Polski w formie eseju pt. „Rzeczpospolita zwycięska”.

Krzysztof Varga – prozaik, felietonista „Gazety Wyborczej”; autor między innymi powieści „Chłopaki nie płaczą”, „Tequila”, „Nagrobek z lastryko” (nominacja do Nike) oraz „Aleja Niepodległości” i „Trociny”, a także zbioru prozy „Bildungsroman” i tomu „45 pomysłów na powieść” (wznowione 2014). W 2014 r. ukazały się również eseje „Czardasz z mangalicą”.

Iryna Vikyrchak – ukraińska animatorka kultury i organizatorka wydarzeń literackich. W latach 2010-2013 dyrektor wykonawczy festiwalu sztuki poetyckiej Meridian w Czerniowcach. Współzałożycielka pierwszej na Ukrainie międzynarodowej rezydencji dla europejskich poetów i tłumaczy w Czerniowcach. W 2014 roku otrzymała półroczne stypendium polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Gaude Polonia. Autorka dwóch zbiorów poezji

 Anna Wanik – absolwentka bohemistyki i filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego, tłumacz ustny i pisemny z czeskiego i na czeski. Prezeska fundacji Kukatko promującej czeską kulturę. Od siedmiu lat współpracuje z MFO.

Agnieszka Wolny-Hamkało – pisarka polska, autorka powieści „Zaćmienie” (Czarne 2013), szkiców „Inicjał z offu” (Iskry 2012), książek dla dzieci i siedmiu tomów poetyckich (ostatnio „Borderline”). Redaktorka trzech antologii opowiadań. Mieszka we Wrocławiu.

Iban Zaldua – wykłada historię ekonomii na Uniwersytecie Kraju Basków. Dotychczas opublikował dwie powieści i siedem zbiorów opowiadań, w tym „Gezurrak, gezurrak, gezurrak” („Kłamstwa, kłamstwa, kłamstwa”, 2000), „Traizioak” („Zdrady”, 2001), „Itzalak” („Cienie”, 2004), „Etorkizuna” („Przyszłość”, 2005) i „Biodiskografi ak” („Biodyskografie”, 2011). W 2013 r. został laureatem prestiżowej Nagrody Euskadi.

Marta Zięba – aktorka teatralna i filmowa, absolwentka Wydziału Aktorskiego PWST we Wrocławiu, członkini zespołu Teatru Polskiego we Wrocławiu, w latach 2000–2010 aktorka Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Reżyserka (razem z  T. Węgorzewskim) „Wierzę Wierze”, spektaklu inspirowanego  książką  A. Tuszyńskiej „Oskarżona Wiera Gran”, przygotowanego w ramach konkursu offowego XXXIV Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2013 roku.

 Jakub Żulczyk – pisarz, publicysta, scenarzysta. Absolwent American Studies na UJ. Pracował w prasie, radiu i telewizji. Autor między innymi „Zrób mi jakąś krzywdę” i „Radia Armageddon”. W październiku  ukaże się jego najnowsza powieść „Ślepnąc od świateł”.

 

Zapraszamy!

About the author
Kinga Młynarska
Mama dwójki urwisów na pełny etat, absolwentka filologii polskiej z pasją, miłośniczka szeroko pojętej kultury i sztuki. Stawia na rozwój. Zwykle uśmiechnięta. Uczy się życia...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *