Renata Kijowska „Kuba Niedźwiedź. Historie z gawry”

9099

Kuba, młody niedźwiedź, mieszka w lesie wraz z mamą i młodszym braciszkiem Beniem. Przyjaźni się z wiewiórką Wiórą, która, jak na rodowitą góralkę przystało, zawsze musi mieć ostatnie słowo. Mama przygotowuje niedźwiadki do samodzielnego życia. Lecz dzieci, jak to często bywa, nie zawsze jej słuchają i wybierają drogę na skróty. W towarzystwie nowego kolegi, lisa Staszka, postanawiają zdobyć smaczne ludzkie jedzenie, choć mama stanowczo zabrania takich wypraw.

„Kuba Niedźwiedź. Historie z gawry” Renaty Kijowskiej to książka objęta patronatem przez Instytut Ochrony Przyrody PAN oraz grupę Carpathian Brown Bear Project, więc o warstwę merytoryczną możecie być spokojni. Powieść jest skarbnicą informacji na temat życia i zwyczajów niedźwiedzi. Dowiecie się, co jedzą, czemu zostawiają sierść na drzewach, jak wyglądają gawry itd. A wszystko to podane w formie ciekawych opowiastek, które na pewno przypadną dzieciom do gustu. Zwłaszcza że w Kubie, zazdrosnym o rzekome faworyzowanie młodszego brata czy złoszczącym się na niesprawiedliwe (jego zdaniem) zakazy, z łatwością usłyszą echo własnych problemów.

Przygody sympatycznych niedźwiadków i ich leśnych przyjaciół w subtelny sposób przekazują treści dydaktyczne. Przypominają, że należy słuchać mamy, ciężko pracować, a nie podążać pozornie łatwiejszymi ścieżkami, oraz unikać śmieciowego jedzenia.
Historyjki z życia niedźwiedzi autorka przeplata wstawkami przybliżającymi różne aspekty ich egzystencji oraz przytacza prawdziwe wydarzenia i zwierzęta, które stały się inspiracją dla książkowych bohaterów. To m.in. Magda, niedźwiedzica notorycznie podkradająca jedzenie z ludzkich śmietników, i jej syn Mago, który przez długi czas był przetrzymywany w fatalnych warunkach w zoo.
Kijowska nie unika opowiadania o trudnych sprawach związanych z niedźwiedziami – ich wyprawach do śmietników lub samochodów w poszukiwaniu ludzkiego jedzenia, nagabywaniu turystów czy wreszcie o budzącym kontrowersje trzymaniu zwierząt w zoo. Tłumaczy przyczyny niektórych niebezpiecznych sytuacji (nieraz prowokowanych nieświadomie przez ludzi) i radzi, jak należy postępować. Gdy czytam doniesienia o zachowaniu turystów w górach, odnoszę wrażenie, że taka edukacja przyda się nie tylko dzieciom, ale także dorosłym.

Książka jest bardzo ładnie wydana. Twarda oprawa i szycie z pewnością przysłużą się jej trwałości. Za okładkę i ilustracje odpowiada Anna Łazowska. Obrazki są trochę w starym stylu (nie jest to bynajmniej zarzut). Ilustratorka bardzo dobrze operuje kolorami, które mają wywoływać określone emocje. Przy wesołych przygodach niedźwiadków barwy są żywe, nasycone, a gdy historia kieruje się na poważniejsze tory, zaczynają dominować szarości i czerń.

„Kuba Niedźwiedź. Historie z gawry” to opowieść z życia niedźwiedzi. Zabawna, wzruszająca i mądra. Uczy wrażliwości i przypomina, że zwierzęta są częścią świata i mają prawo żyć po swojemu. Jesteście ciekawi, czy niedźwiedzie jedzą śledzie? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w książce Renaty Kijowskiej.

Barbara Augustyn

Autor: Renata Kijowska
Tytuł: „Kuba Niedźwiedź. Historie z gawry”
Ilustracje: Anna Łazowska
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 160
Data wydania: 2018

About the author
Barbara Augustyn
Redaktor działu mitologii. Interesuje się mitami ze wszystkich stron świata, baśniami, legendami, folklorem i historią średniowiecza. Fascynują ją opowieści. Zaczytuje się w literaturze historycznej i fantastycznej. Mimowolnie (acz obsesyjnie) tropi nawiązania do mitów i baśni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *