Recenzja komiksu „Borka i Sambor #1: Postrzyżyny” – PATRONAT

Karol „KRL” Kalinowski jest twórcą, który dość długo każe czekać czytelnikom na nowe komiksy. Nie jest to oczywiście zarzut. Jakość jego kolejnych książek w zupełności rekompensuje czas, jaki upływa pomiędzy premierami. Tym większe było więc zaskoczenie fanów olsztyńskiego twórcy, że trochę niespodziewanie ukazał się jego nowy album, narysowany do scenariusza Elżbiety Żukowskiej, „Borka i Sambor #1: Postrzyżyny”, wydany przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

borkasambor1

Autorka scenariusza Elżbieta Żukowska porusza się w klimatach szczególnie bliskich Kalinowskiemu, co nie powinno dziwić ze względu na zleceniodawcę. Rysownik zachwycił czytelników umiejętnym wkomponowywaniem w swoje fabuły dawnych wierzeń i postaci ze słowiańskiej mitologii. Motywy te wykorzystuje z powodzeniem w „Łaumie” i „Kościsku”. Komiksy były jednak osadzone w czasach nam współczesnych. Teraz przyszła kolej na realia historyczne. Numer jeden przy tytule to nie przypadek. Wszystko wskazuje na to, że nie będzie to jedyne spotkanie czytelników z sympatycznymi bohaterami i Muzeum Początków Państwa Polskiego rozwinie komiks w dłuższą serię.

BiS1_p10

Borka i Sambor to para rezolutnego rodzeństwa wychowującego się w czasach narodzin polskiej państwowości. Młodociany czytelnik będzie miał okazję przyjrzeć się, oczywiście z lekkim przymrużeniem oka, codziennemu życiu dzieci żyjących ponad tysiąc lat temu. Dawne wierzenia, przedziwne rytuały (tytułowe postrzyżyny) i pogańskie bóstwa rozpalą zapewne niejedną wyobraźnię.

BiS1_p4

„Borka i Sambor #1: Postrzyżyny” to krótki komiks o mało skomplikowanej fabule, stąd też trudno od razu poczuć więź z bohaterami. Niemniej pierwszy zeszyt bardzo dobrze rokuje i pozwala mieć nadzieję na udaną kontynuację.

Karol Sus

Scenariusz: Elżbieta Żukowska
Rysunki: Karol Kalinowski
Publicystyka: Michał Bogacki
Wydanie: I
Data wydania: Sierpień 2017
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Stron: 28
Cena: 18,00 zł
Wydawnictwo: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
ISBN: 978-83-61391-13-15

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *