Perypetie wilka w drodze do domku babci – recenzja „Czerwonego wilczątka”

Nie ma chyba dziecka, które nie znałoby opowieści o Czerwonym Kapturku Charles’a Perraulta. Klasyczna baśń towarzyszy nam już od najwcześniejszego dzieciństwa, zarówno w wersji oryginalnej, jak i w postaci licznych, mniej lub bardziej udanych, interpretacji. Wydawnictwo Kultura Gniewu w ramach imprintu Krótkie Gatki proponuje czytelnikom „Czerwone wilczątko” autorstwa Amelie Flechais, kolejną wariację na temat „Czerwonego Kapturka”. Wariację, którą, o czym warto nadmienić, zdecydowanie można zaliczyć do udanych.

CzerwonyWilczek_front

Tym razem w roli głównej, zgodnie z tytułem, występuje młody wilk, który, podobnie jak protoplastka, odziany jest w czerwoną pelerynę. Wilczek także musi odwiedzić babcię, aby zanieść jej coś smakowitego, oraz także dostaje ostrzeżenie przed czyhającym w lesie niebezpieczeństwem. Oczywiście wilk uważać musi na człowieka. Tu jednak podobieństwa się kończą.

Myliłby się ten, kto przyjąłby, że „Czerwone wilczątko” będzie jedynie prostym przeniesieniem historii Perraultowskiej dziewczynki na postać wilka. Flechais, bazując na znanej bajce, rozbudowuje ją o zupełnie nowe wątki. Myliłby się również ten, kto pomyślałby, że „Czerwone wilczątko” będzie kolejną prostą opowieścią ekologiczną, nastawioną na ukazanie ciemnej strony polowań na zwierzynę. Owszem, taki wątek się pojawia, lecz nie jest on wcale najważniejszy.

CzerwoneWilczatko_26_27

„Czerwone wilczątko” to opowieść o akceptacji, niezrozumieniu drugiej osoby, zakorzenionych w nas uprzedzeniach oraz zakłamaniu, na którym często budujemy nasz światopogląd. Wszystko to podane w sposób nienachalny, prowokujący raczej do zadawania pytań przez dziecko niż tłumaczący wprost pewne sprawy. Uwaga, rodzice – rozmowa z dzieckiem po lekturze może nie należeć do najłatwiejszych, ale z pewnością nie będzie rozmowa jałową.

Całość została pięknie zilustrowana przez autorkę. Bajeczne, kolorowe plansze sąsiadują z ciemnymi, mrocznymi obrazami. „Czerwone wilczątko” to książka, która oprawą graficzną fascynuje, czasem zachwyci, a czasem przestraszy młodego odbiorcę, z niesłabnącym zainteresowaniem przeglądającego kolejne strony.

CzerwoneWilczatko_4_5

Motyw Czerwonego Kapturka wciąż pobrzmiewa w literaturze i popkulturze, zresztą nie tylko tej przeznaczonej dla dzieci. Nie musimy szukać daleko – zaledwie rok temu ukazał się polski komiks „Niebieska kapturka” Piotra Nowackiego, który także wpisuje się w bogaty dorobek zakorzeniony w słynnej bajce francuskiego autora.

Karol Sus

Scenariusz: Amelie Flechais
Rysunki: Amelie Flechais
Wydanie: I
Data wydania: Sierpień 2017
Seria: Krótkie Gatki
Tytuł oryginału: Le Petit Loup Rouge
Tłumaczenie: Ana Brzezińska
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 190 × 270 mm
Stron: 80
Cena: 49,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-64858-57-4

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *