Rani: Tom 1 – Bękartka, Tom 2 – Rozbójniczka

002ba98f5b8a2caf1b93a1de1a417c7eRok 1743. Trwa wojna o sukcesję austriacką. Tymczasem we Francji Ludwika XV zawiązują się spiski przeciwko udziałowi kraju w konflikcie i opowiedzeniu się po stronie pruskiej.

Na zamku należącym do markiza Charlesa de Valcourta trwają zaś zażarte negocjacje, kto odziedziczy jego majątek. Do domu ze stolicy wraca marnotrawny syn podeszłego w wieku markiza – Filip. Ojciec odkrywa jego finansowe malwersacje, które pozbawiły go sporej części pieniędzy. To ostatecznie przesądza o tym, że markiz decyduje sie zapisać zamek i jego posiadłości Jolannie – swojej córce z nieprawego łoża.

Równocześnie przyglądamy się klasztornemu życiu Jolanny, które nie nosi zbyt wielu znamion świętości. Bohaterka bez trudu uwodzi przyjaciółkę z dzieciństwa, Laurę, i o ile dni upływają jej na udawanych modlitwach, tak noce całkowicie poświęca rozkoszy. Jednak to, co dobre, szybko się kończy. Zazdrosny Filip morduje ojca we śnie. Jolanna i Laura muszą wrócić do zamku, gdzie Laura ma poślubić Filipa, a Jolanna stanie przed największym wyzwaniem swojego życia – z bękartki zmieni się w uciekinierkę, a potem w rozbójniczkę. Wszystko po to, żeby odkryć prawdę o śmierci ojca i odzyskać podstępnie zagrabiony majątek.

rani_kadr

Brzmi znajomo? Seria „Rani”, która wyszła spod ołówka Francisa Vallesa opiera się na scenariuszu Jeana van Hamme’a i Didiera „Alcante” Swysena. Nie ma lepszego tła historycznego dla awanturniczej opowieści niż Francja pod rządami Ludwików. Po mistrzowsku wykorzystał je Aleksander Dumas w trylogii „Trzej Muszkieterowie”, ale buńczuczna Jolanna nasuwa raczej skojarzenia z „Markizą Angeliką”. Drugi tom „Rani” zabiera nas w dalekie góry, gdzie bohaterka zostaje przygarnięta przez rozbójników. Po niesłusznym oskarżeniu o morderstwo trafia do klatki razem z anonimowym więźniem, który potem okaże się przywódcą rozbójników – Gabrielem. Zanim jednak Jolanna dostanie się pod jego opiekuńcze skrzydła, raz jeszcze spotka się z przystojnym, angielskim szpiegiem, Craigiem Walkerem. Tym razem ich przymierze zaowocuje czymś więcej niż tylko karkołomną ucieczką…

Rani-VanHamme-Alcante-Case

Dwa tomy „Rani”: „Bękartka” i „Rozbójniczka” utrzymują ten sam przyzwoity poziom przygodowej opowieści spod znakuokladka-450 płaszcza i szpady. Staranna kreska świetnie oddaje siedemnastowieczne realia i podkreśla indywidualne cechy postaci. Nie ukrywam, że jestem wielbicielką siedemnastowiecznej Francji i to, co muszę zarzucić „Rani”, to pewna odtwórczość. Do tej pory wiele razy spotykaliśmy się z motywem pięknej kobiety, zmuszonej do przywdziania męskich szat i walki o swoje dobre imię. Wystarczy wspomnieć filmy: „Córka D’Artagnana” i „Muszkieterka”, a także wymienioną już wyżej „Markizę Angelikę”. Zdecydowanie mamy słabość do kobiet ze szpadą, o czym świadczą chociażby wyczyny Konstancji Bonacieux i Milady de Winter w odświeżonej wersji „Trzech Muszkieterów” w serialu BBC czy też zmagania silnych i upartych kobiet w kultowej „Grze o Tron”.

„Rani” garściami czerpie z tych filmowych i literackich rozwiązań. W pewnym momencie Jolanna zostaje nawet napiętnowana na ramieniu kwiatem lilii – jak Milady de Winter, mściwa Nemezis muszkieterów. Mimo to komiks czyta się jednym tchem, w duchu kibicując bohaterce w jej zmaganiach o sprawiedliwość. Miejmy nadzieję, że charakter Jolanny rozwinie się w kolejnych tomach, a jej przygody jeszcze nie raz nas zaskoczą. Polecam.

Magdalena Pioruńska

Scenariusz: Jean Van Hamme, Alcante

Rysunek: Frances Valles

Wydawca: Wydawnictwo Komiksowe

Data wydania: 03.2016 r.

Tłumaczenie: Jakub Syty

Stron: 48

About the author
Magdalena Pioruńska
twórca i redaktor naczelna Szuflady, prezes Fundacji Szuflada. Koordynatorka paru literackich projektów w Opolu w tym Festiwalu Natchnienia, antologii magicznych opowiadań o Opolu, odpowiadała za blok literacki przy festiwalu Dni Fantastyki we Wrocławiu. Z wykształcenia politolog, dziennikarka, anglistka i literaturoznawczyni. Absolwentka Studium Literacko- Artystycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dotąd wydała książkę poświęconą rozpadowi Jugosławii, zbiór opowiadań fantasy "Opowieści z Zoa", a także jej tekst pojawił się w antologii fantasy: "Dziedzictwo gwiazd". Autorka powieści "Twierdza Kimerydu". W życiu wyznaje dwie proste prawdy: "Nikt ani nic poza Tobą samym nie może sprawić byś był szczęśliwy albo nieszczęśliwy" oraz "Wolność to stan umysłu."

komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *