Piaskowa Góra – Joanna Bator

W związku z niedawną premierą nowej powieści Joanny Bator „Ciemno, prawie noc” przypominamy jej doskonałe, wcześniejsze książki.

Jest początek przaśnych lat 70. ubiegłego wieku, Polska B, albo i D… Jadzia Maślak przyjeżdża do Wałbrzycha z zapadłej wsi pod Skierniewicami. Nic nie wie o życiu poza tym, że od teraz wszystko się zmieni. Los tak nią kieruje, że prosto z oblodzonych schodów obskurnego dworca PKP wpada w objęcia podpitego sztygara Stefana Chmury, syna przesiedleńców ze Wschodu. Wychodzi za niego za mąż (bo tak trzeba) ubrana w uszytą domowym sumptem suknię z poniemieckiej firanki. Wprowadza się do bloku na Piaskowej Górze, gdzie rodzi poczęte z małżeńskiego obowiązku (albo w wyniku wiecznego przeciągu) bliźniaczki: jedną martwą, drugą żywą, Dominikę – niepodobną do nikogo z rodziny. To Dominika stanie się główną bohaterką powieści „Piaskowa Góra”.

Niesie jednak ze sobą cały bagaż wszystkich pokoleń kobiet: babci Haliny, babci Zofii, matki Jadzi i nienarodzonej, utraconej siostry. Ich mężowie i ojcowie: pokraczni, nieudani, mali, podli są jakby żywym przypisem do historii o tym „jak hartowała się stał”, kobieca stal…kobiety ze stali.

„Piaskowa Góra” to brawurowo napisana, soczysta powieść, w której autorka śledzi pogmatwane losy pogmatwanych ludzi, ich nieoczywiste pokrewieństwa i pęknięte, przerwane tożsamości, doprawione szczyptą magicznego słowa „poniemiecki”. Przez pryzmat losów kilku pokoleń Polaków, Bator opowiada prywatną historię powojennej Polski, zwłaszcza Śląska. Imponuje przy tym godną antropologa celnością obserwacji, epickim rozmachem i żywym, plastycznym językiem, jakby podsłuchanym przez przyłożoną do ściany szklankę.

Wciągająca lektura!

Agata Jawoszek

Autor: Joanna Bator

Tytuł: Piaskowa Góra

Wydawnictwo: WAB

Rok: 2011

Stron: 448

About the author
Agata Jawoszek
rocznik `83, absolwentka slawistyki, obroniła doktorat z literatury bośniackich muzułmanów, specjalizuje się w kulturze krajów bałkańskich, czyta zawsze i wszędzie, najchętniej kilka książek na raz; ma słabość do sufizmu i sztuki islamu.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *