O czym śnią pantery? – recenzja książki „Pantera”

Kiedy ukochany kot małej Krystynki zostaje uśpiony przez weterynarza, dziewczynka wpada w czarną rozpacz. Nie mogąc pogodzić się ze stratą, Krystyna coraz częściej ucieka w świat fantazji. Jak to często bywa w przypadku dzieci, żałoba okazuje się tak samo intensywna, jak i krótka. Nierealny świat mimo to coraz mocniej fascynuje dziewczynkę. Z czasem coraz trudniej oddzielić jej to, co rzeczywiste, od wytworów własnej wyobraźni.

Brecht Evans, autor wydanej w marcu przez Timof Comics „Panterze”, kreuje świat widziany oczami dziecka. Zarówno uproszczona kreska, jak i odrealnione kolory pozwalają uzyskać efekt obcowania z dziecięcym wyobrażeniem otaczającej rzeczywistości. Świat Krystynki kręci się bowiem wokół zabaw i fantazjowania.

Myliłby się jednak ten, kto z góry uznałby „Panterę” za książkę dla dzieci. Pojawiająca się w albumie postać drapieżnika, pochodzącej z Panterlandii władczyni tej krainy, szybko zawłaszcza wyobraźnię małej dziewczynki, a z czasem zaczyna podsuwać małej kolejne pomysły. Tym samym bohaterka, niepotrafiąca przeciwstawić się nowemu, zmyślonemu przyjacielowi, wchodzi coraz głębiej w wyobrażony świat Pantery, który, co staje się oczywiste dla dorosłego czytelnika, nie jest tak piękny, jakim widzi go drapieżnik.

Evans w niepokojącym w odbiorze komiksie zdaje się zadawać pytania o granice dziecięcej wyobraźni, a nawet wychodzić jeszcze dalej, zastanawiając się, co znajduje się po przekroczeniu tej granicy. Czy możliwe jest zatem, żeby zmyśleni przyjaciele dziecka mogli przejąć inicjatywę, a zatem „wyśnić” się same? Uważajcie, co czytacie pociechom do poduszki!

Karol Sus

Scenariusz: Brecht Evens
Rysunki: Brecht Evens
Wydanie: I
Data wydania: Marzec 2018
Tłumaczenie: Agnieszka Bienias
Druk: kolor
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 280X230 mm
Stron: 136
Cena: 99,00 zł
Wydawnictwo: Timof Comics
ISBN: 978-83-65527-58-5
Komiks nr 244

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *