Najsłynniejsze akcje izraelskich służb specjalnych

szpiedzy_mossaduStruktura i organizacja izraelskich służb specjalnych to temat, który wszystkie wywiady świata chciałyby poznać, zrozumieć i powielić. Trzy podstawowe jednostki w postaci Mossadu (wywiad cywilny), Amanu (wywiad wojskowy) i Szin Betu (kontrwywiad) budzą respekt i podziw nawet u osób, które można określić wyświechtanym słowem „antysemici”. Jest bowiem czego zazdrościć – izraelski wywiad to do dzisiaj najbardziej nowoczesna, innowacyjna, odważna i skuteczna siła spośród wszystkich innych słynnych służb specjalnych na świecie.

Autorzy książki „Szpiedzy Mossadu i tajne wojny Izraela”, Dan Raviv i Yossi Melman, generalnie trzymają się chronologii wydarzeń, ale konstrukcję powieści oparli o krzyżujące się ze sobą wielkie postacie wywiadu i polityki oraz słynne akcje, które dały sławę izraelskim służbom – więc czasem fabuła wymyka się prowadzeniu linearnemu. Książkę czyta się jak świetną powieść akcji, autorzy udowadniają, że najlepsze scenariusze pisze samo życie.

Uderzającym może wydawać się fakt, że od 1948 roku Izraelowi udało się przeprowadzić perfekcyjnie wiele skomplikowanych akcji, chociaż wystarczyłby moment nieuwagi albo nawet zwykłe niedopatrzenie, by misterne plany zostały udaremnione. Wynika to z ciężkiej pracy Mossadu i innych służb Izraela. Drugą przyczyną jest doskonałe wyszkolenie szpiegów, a trzecią najlepszy sprzęt, którym posługuje się wywiad. Zamachom prowadzonym przez Mossad, porwaniom i śmiałym akcjom odbijania zakładników zawsze przyświeca wyższa racja: uprzedzanie ataków wroga (w stylu wojen prewencyjnych, stosowanych m.in. przez Napoleona), uniemożliwienie arabskim sąsiadom zdobycia broni niekonwencjonalnej (atomowej, chemicznej, biologicznej) czy udaremnienie ataków samobójczych na terenie Izraela. Oczywiście jak w wielu tego typu rozgrywkach, rzadko, bo rzadko, ale zdarzają się błędy i tragiczne pomyłki. Autorzy nie omijają również tych wątków.

Dan Raviv i Yossi Melman poprzez opisywane historie udzielają nam lekcji: Izrael nigdy nie odpuści kontrolowania swoich wrogów. Jest to wynikiem instynktu przetrwania. Super sprawny wywiad to jeden z powodów, dla których państwo do tej pory nie upadło. Nie przeczytamy w książce osobistych opinii autorów, zarówno tych pochwalnych, jak i krytycznych – panowie skupili się na ubraniu w atrakcyjny styl faktografii (emocjonującej samej w sobie), którą popierają opiniami prawdziwych, najważniejszych aktorów tego szpiegowskiego teatru.

Autorzy książki, opowiadając o powstaniu służb, ich przywódcach, najlepszych agentach i jednostkach, ale także o postaciach z drugiej strony barykady, przedstawiają tło epoki i kontekst geopolityczny opisywanych chwil. Pozwala to na pełne zrozumienie przedstawianych wydarzeń i gwarantuję, że nie pogubią się nawet czytelnicy niezbyt obyci z tematyką Bliskiego Wschodu.

Małgorzata Warda
Ocena: 5/5

Tytuł: Szpiedzy Mossadu i tajne wojny Izraela
Autor: Dan Raviv, Yossi Melman
Autor okładki: Piotr Bukowski
Liczba stron: 512
Okładka: miękka
Wydawnictwo: Black Publishing

About the author
Małgorzata Warda
gdyńska pisarka, rzeźbiarka, malarka, autorka kilku powieści, między innymi "Nikt nie widział nikt nie słyszał", "Środek lata" "Dziewczynka, która widziała zbyt wiele". Jej teksty znajdziecie także na jej blogu: www.warda.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *