Frank Castle i kobiety – recenzja komiksu „Punisher Max: Tom 4”

Gdyby przymknąć oko na rażącą mizoginię, „Punisher Max: Tom 4” Gartha Ennisa byłby świetnym komiksem. Jednak  ponieważ centralnymi postaciami obydwu historii są kobiety, przymknięcie oka przychodzi z trudnością.

punisherMAX4

Nie ma co się oszukiwać, świat Punishera zawsze był typowo męski. Zemsta, przemoc i emocjonalny dystans to cechy prawdziwych facetów. A ponieważ zarówno Castle, jak i jego przeciwnicy (gangsterzy i mundurowi) za takich uchodzą, próżno szukać tu miejsca dla kobiet w rolach innych niż przypisane im przez patriarchat: matek i nałożnic. Oczywiście, jak to u Ennisa, obydwie kategorie są przerysowane i akurat tutaj wzbogacone o typowo męski pierwiastek. Jedyne kobiety, jakie są w stanie w tym świecie przetrwać, to takie, które interpretują okoliczności jak faceci – poprzez seks i przemoc. Te delikatniejsze bądź zbyt rozwiązłe są dosyć szybko i brutalnie eliminowane.

punisherMAX4_p1

Jedno i drugie wynika z potrzeby chwili, nie towarzyszy temu emocjonalne zaangażowanie. Kobiety szczególnie pociąga seks z kimś tak odległym jak Castle, ale ten, jak na zimnego bohatera przystało, raczej pogardza potrzebą fizycznej bliskości. Przez to jeszcze bardziej im imponuje, w końcu nie jest taki jak inni faceci, stanowi zagadkę, którą chętnie by rozwiązały. Kobiety natomiast są pewnym problemem, pozornie pozostającym bez rozwiązania. Motywowane chęcią zemsty nie wyobrażają sobie powrotu do dawnej niewinności.

punisherMAX4_p2

Nie znaczy to naturalnie, że komiks sam w sobie jest zły. Zarówno „Człowiek z kamienia”, jak i „Owdawiacz” to bardzo różne, a jednocześnie równie dobrze napisane historie. W pierwszej Castle mierzy się z sowieckim generałem, w drugiej z grupą wściekłych wdów, które pozbawił mężów. Zarówno na pustyni, jak i w mieście Castle oczywiście sobie radzi, mając do pomocy wspomniane dwie asystentki. Zawsze to miła odmiana wiedzieć, że nawet taki indywidualista potrzebuje kobiecej ręki. Choćby do trzymania karabinu.

Łukasz Muniowski

Scenariusz: Garth Ennis
Rysunki: Leandro Fernandez, Lan Medina
Okładka: Tim Bradstreet
Wydanie: I
Data wydania: 18 Kwiecień 2018
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 170×260 mm
Stron: 312
Cena: 89,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328126657

About the author
Łukasz Muniowski
Doktor literatury amerykańskiej. Jego teksty pojawiały się w Krytyce Politycznej, Czasie Kultury, Dwutygodniku i Filozofuj. Mieszka z kilkoma psami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *