Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata – Tomasz Michniewicz

chrobot_500Siedmioro dzieci, siedem krajów, sporo czasu, duża uważność oraz ogromny szacunek dla innych kultur. Z połączenia tych elementów powstała wyjątkowa książka „Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata” Tomasza Michniewicza. To reportaż, który w centrum stawia indywidualną biografię osadzoną w konkretnej społeczności, religii, a nawet historii. Jednocześnie umieszcza ją obok innych – niby odmiennych, ale podobnych.

Na tym właśnie polega tajemnica tej książki. Michniewicz wybrał bowiem kilka postaci z zakątków z całego świata: Indii, Kolumbii, Ugandy, Zimbabwe, Finlandii, Stanów Zjednoczonych, Japonii, by poprzeplatać ich biografie w każdej części reportażu poświęca rozdział jakiemuś tematowi przewodniemu, na przykład szkole czy pierwszym randkom. Bohaterowie przeżywają te doświadczenia z jednej strony zupełnie inaczej, w zależności przede wszystkim od kultury, w której dorastają, ale z drugiej – łatwo znaleźć punkty wspólne, dotyczące przede wszystkim emocji.

Powstała więc opowieść uniwersalna o tym, że nasze marzenia i pragnienia są takie same, choć przefiltrowane przez możliwości wynikające ze świata, w jakim żyjemy. Ostatecznie każdemu i tak chodzi o szczęście, choć może być ono różnie pojmowane ze względów ekonomicznych, społecznych czy religijnych. Bohaterów Michniewicza łączy też chęć osiągnięcia czegoś – życia inaczej. Inaczej niż rodzice, czasem inaczej, niż oczekuje od nich społeczeństwo, inaczej, niż zostało im to odgórnie przypisane.

Podtytuł tej książki sugeruje przeciętność bohaterów. Okazuje się, że bycie zwyczajnym człowiekiem wcale nie jest tak proste – w gruncie rzeczy każdy z nas jest inny, nietuzinkowy, interesujący. Michniewicz znakomicie oddaje tę niezwyczajność swoich protagonistów – w każdym znajdziemy coś wyjątkowego, nietypowy szczegół. Wynika to zapewne z ciekawości pisarza, który, kierując poszczególnymi narracjami, toczy je fascynującymi drogami.

Autor interesująco przedstawia tło, w jakim dorastają bohaterowie. To nie jest jedynie naszkicowany kontekst historyczno-polityczno-religijny, ale głęboki opis potrzebny do zrozumienia wyborów, decyzji, a także codzienności postaci. Michniewicz w czytelny sposób pisze o tym, jak bardzo życie jednostki zależne jest od tego, co na zewnątrz: ekonomii, rodziny, polityki, tradycji. Dzięki temu poznajemy więc nie tylko poszczególne osoby, ale i kraje, z jakich pochodzą.

Chrobot” jest książką na trudną współczesność, kiedy mocniej podkreśla się i zauważa różnice, dzieli ludzi ze względu na ich narodowość, wyznanie czy kolor skóry. Michniewicz – na przekór temu – znajduje w odmiennościach podobieństwa, ważne punkty wspólne. Przepiękna i mądra książka.

Tytuł: „Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata”

Autor: Tomasz Michniewicz

Wydawnictwo: Otwarte

Data premiery: 17 października 2018

About the author
Anna Godzińska
Ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, autorka tekstów o miłości poza fikcją w magazynie Papermint oraz o literaturze w Magazynie Feministycznym Zadra. Fanka kobiet - artystek wszelakich, a przede wszystkim molica książkowa;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *