Zbyt idealny, by przekonywać – recenzja komiksu „Aquaman. Tom 2 – Nadpływa Czarna Manta”

Czarna Manta i NEMO chcą skłócić Stany Zjednoczone z Atlantydą. Jakoś tak się składa, że żaden inny kraj – czy to bezwzględnie eksploatująca zasoby naturalne Rosja, czy mogąca się pochwalić podobnym wydobyciem ropy jak USA Arabia Saudyjska, nie mają problemu z podwodnym państwem. Trudno zresztą oprzeć się wrażeniu, że mówiąc o lądzie, Arthur Curry ma na myśli jedynie Amerykę. I głównie na pokoju z nią jest skoncentrowany. Jest nawet gotów zaryzykować własną koronę, byle tylko dogadać się z supermocarstwem. Rząd amerykański wysyła specjalny oddział do jego siedziby, giną jego zaufani ludzie i poddani, a Aquaman i tak szuka pokoju. Trochę to wszystko mało wiarygodne i patetyczne.

Aquaman-02-Nadplywa-Czarna-Manta

To smutne, bo sama historia jest wciągająca, sensowna i sprawnie napisana, tylko główny bohater jakiś taki… zbyt idealny. Jego związek z Merą też jest mało realny. Kobieta wstępuje do Zakonu wdowieństwa, by tam poddać się próbom, tak jak czyniły wszystkie poprzednie królowe. Gdy w wizji wyrocznia ujawnia, że Mera może być przyczyną zniszczenia królestwa, ta jest gotowa odsunąć się w cień w imię miłości do Arthura i swoich niedoszłych poddanych. Ich związek kompletnie wyzbyty jest namiętności i czułości, przez co wyglądają, jakby byli ze sobą z rozsądku, co w sumie nie powinno dziwić – monarcha musi dawać przykład poświęcenia w imię wyższych idei. On jest przystojny, ona piękna i… nic? Zero chemii? Zamiast sobą są kompletnie pochłonięci Nautyczną Egzekutywą Makrokosmicznego Ordynku (NEMO).

006_rebirth_Aquaman_tom_02

Rysunki w komiksie zachwycają, podwodne potwory i ryby są jak żywe, a kadry bardzo czytelne. Scott Eaton to uznany artysta komiksowy, toteż wiadomo było, że poziom będzie wysoki, nie znaczy to jednak, że dobrych nie trzeba czasem pochwalić. Bez zagłębiania się w ideologiczne i polityczne przesłanki komiksu – których nie ma – czytanie tej serii o „Aquamanie” jest prawdziwą przyjemnością. To materiał na konkretny film akcji, gdzie ciągle coś się dzieje, a spisek goni spisek. Problemy pojawiają się, kiedy szukamy czegoś więcej, drugiego dna. Tu komiks niestety rozczarowuje, ale też nie sili się na bycie pożywką dla łaknących analizy relacji między światem na lądzie i tym pod wodą lub między człowiekiem i przyrodą.

Łukasz Muniowski

Scenariusz: Dan Abnett
Rysunki: Scot Eaton, Brad Walker, Philippe Briones
Wydanie: I
Data wydania: Luty 2018
Wydawca oryginału: DC
Tłumaczenie: Marek Starosta
Druk: kolor
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 167×255 mm
Stron: 204
Cena: 39,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328126701

About the author
Łukasz Muniowski
Doktor literatury amerykańskiej. Jego teksty pojawiały się w Krytyce Politycznej, Czasie Kultury, Dwutygodniku i Filozofuj. Mieszka z kilkoma psami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *