Wyjątkowi – Meg Wolitzer

wyjatkowi„Wyjątkowi” Meg Wolitzer to opowieść o dojrzewaniu i zderzeniu marzeń z dzieciństwa z dorosłą rzeczywistością. Szóstka przyjaciół, która poznaje się w 1974 roku, podczas obozu dla utalentowanej młodzieży, reprezentuje świat utopijny – pełen przyjaźni, tytułowej wyjątkowości, spełnionych marzeń. Czterdzieści lat później znajdują się w zupełnie innym miejscu, w którym dominuje rozczarowanie. A my, czytelniczki i czytelnicy, z zapartym tchem śledzimy ich losy rozpisane na cztery dekady.

Tipi chłopców numer trzy było najwspanialszym miejscem spotkań podczas wakacji, stanowiło mały raj, w którym sześcioro dzieciaków czuło się dobrze. Nie miał znaczenia poziom ekonomiczny rodziny, kolor skóry, orientacja seksualna – wszyscy czuli, że to początek, że świat czeka na ich talent: taniec, grę aktorską, muzykę, malarstwo. Gdy pobyt na obozie dobiegł końca, dzieciaki postanowiły nadal utrzymywać ze sobą kontakt. Obietnica wiecznej przyjaźni jest na serio. Pierwszy zgrzyt nadchodzi wraz z nowym rokiem. Jedna z dziewczyn zgłasza na policję próbę gwałtu. Obwinia Goodmana, brata Ash – jedno z rodzeństwa, które gości ich na sylwestrowej imprezie. Chłopak znika i ukrywa się przez dziesięciolecia. To wydarzenie dzieli przyjaciół, choć prawie nigdy o nim nie rozmawiają. Ofiara zostaje wyłączona z towarzystwa, a większość z nich całe życie będzie zadawać sobie pytanie o to, kto był winny.

Nie tylko przeszłość dzieli grupę. Z biegiem lat pojawiają się choćby różnice ekonomiczne – niektórzy spełniają swoje marzenia z nawiązką, innym życie przynosi rozczarowanie. Nie ma tutaj zresztą szczęśliwych osób – każdy po swojemu walczy z losem. Ethan i Ash realizują plany z dzieciństwa, odnoszą niesamowity sukces, ale muszą poradzić sobie z autystycznym dzieckiem oraz chorobą Ethana. Jego żona przez całe życie będzie ukrywała prawdę o bracie i kontaktach z nim, on – miłość do Jules. Jonah – syn legendarnej pieśniarki hippiski – zostanie porzucony przez mężczyznę swojego życia i już nigdy nie będzie umiał zaufać i pokochać. Cathy – zgwałcona przez Goodmana – zostanie zapomniana przez przyjaciół. Jules, niespełniona aktorka, będzie dobrą, choć borykającą się z trudną sytuacją finansową terapeutką. Jej los znakomicie ilustruje to, co stało się z marzeniami z dzieciństwa. Bohaterka wraca bowiem w miejsce obozu, zaczyna tam pracę, ale nie przynosi to jej żadnej radości. Chciałaby wrócić do przeszłości, jednak dorosłość nie ma w sobie nic z dzieciństwa.

Przy tak ogromnym rozmachu czasowym i próbie opowiedzenia losu wielu postaci nietrudno o potknięcia. Bohaterowie i bohaterki Wolitzer są nieco uproszczeni, ich życiorysy zaś czasem mało prawdopodobne. Nie sposób jednak odmówić autorce umiejętności uwiedzenia czytelniczek i czytelników – niełatwo oderwać się od lektury.

 

Tytuł: „Wyjątkowi”

Autorka: Meg Wolitzer

Tłumaczenie: Wiesław Marcysiak

Wydawnictwo: W.A.B.

Premiera: sierpień 2016

 

About the author
Anna Godzińska
Ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, autorka tekstów o miłości poza fikcją w magazynie Papermint oraz o literaturze w Magazynie Feministycznym Zadra. Fanka kobiet - artystek wszelakich, a przede wszystkim molica książkowa;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *