Wszystko, czego wam nie powiedziałam – Celeste Ng

752814-wszystko-czego-wam-nie-powiedzialamO splocie losów Chińczyków i Amerykanów wiele napisała – znana także w Polsce – Amy Tan. Powoli jednak rośnie jej następczyni, młodsza co najmniej o pokolenie – Celeste Ng. Niech nikogo nie zmyli okładka – „Wszystko, czego wam nie powiedziałam” to znakomity debiut, którym zachwycali się recenzenci „The New York Timesa” czy „Chicago Tribune”. Autorka bowiem w fascynujący sposób opowiada o świecie na pozór odległym – zarówno czasowo, jak i geograficznie oraz mentalnie.

Książka zaczyna się niczym klasyczny kryminał: na śniadanie nie schodzi średnie dziecko państwa Lee, okazuje się, że córki nie ma też w jej pokoju. Rozpoczynają się poszukiwania. Sytuacja ta staje się pretekstem do oddania głosu każdemu z członków rodziny. Cofamy się więc do końca lat pięćdziesiątych, kiedy to Marilyn marzy o byciu lekarką. Studiuje i na uniwersytecie poznaje Jamesa, młodego wykładowcę. Wyczuwa w nim bliską duszę – oboje są tutaj inni. Ona z powodu płci, on – pochodzenia. Chińczyk prowadzący zajęcia o kowbojach i Amerykanka z planami na przyszłość zakładają rodzinę i obiecują sobie nigdy nie oglądać się za siebie.

Świat jednak nie da im takiej możliwości – ludzie na każdym kroku przypominają o „niedopasowaniu” Jamesa. Gdy rodzi się dwójka ich dzieci, a Marilyn zamierza pójść do pracy, spotyka ją rozczarowanie. Nikt nie chce jej zatrudnić – przecież nie musi pracować, jeśli jej mąż zarabia wystarczająco. Oboje wydają się niedopasowani do czasów, w jakich przyszło im żyć.

„Wszystko, czego wam nie powiedziałam” to opowieść o takiej właśnie niezgodzie, niedopasowaniu. Nikt tu nie mieści się w ramach oczekiwań. Szczególnie widoczne jest to na linii kobiet. Matka Marilyn to nauczycielka dla dziewcząt – uczy, jak prowadzić dom. Jedyną pamiątką, którą po sobie zostawi, będzie książka kucharska. Córka nie chce powtórzyć jej losu – stawia na edukację, przerwaną jednak przez narodziny dzieci. Swoje niespełnione pragnienia przerzuca na Lydię, która wie, że musi zostać lekarką, bo tak chce jej matka. Ona sama jednak marzy o czymś innym, chciałaby uciec przed kolejnymi lekcjami fizyki i chemii. W końcu ucieka bezpowrotnie.  Nawet Hannah – najmłodszą w rodzinie – spotyka smutny los: jest niechcianym dzieckiem, niezauważanym na co dzień. Matka zapomina czasem postawić dla niej talerz na stole. Z mężczyznami jest podobnie – zarówno syn, jak i ojciec czują się niedopasowani, odklejeni od świata. Po śmierci Lydii ich poczucie samotności jest jeszcze wyraźniejsze, a więzi rodzinne wydają się jedynie złudzeniem.

„Wszystko, czego wam nie powiedziałam” to bardzo smutna narracja o rodzinie. Ng znakomicie oddaje samotność każdego z jej członków, ich tajemnice. Wzruszająca i niezwykle wciągająca powieść.

 

Tytuł: „Wszystko, czego wam nie powiedziałam”

Autorka: Celeste Ng

Tłumaczenie: Tomasz Wilusz

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Premiera: luty 2016

About the author
Anna Godzińska
Ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, autorka tekstów o miłości poza fikcją w magazynie Papermint oraz o literaturze w Magazynie Feministycznym Zadra. Fanka kobiet - artystek wszelakich, a przede wszystkim molica książkowa;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *