Wolverine: Przyjaźń to magia – Recenzja komiksu „Trzy miesiące do śmierci. Tom 2”

Pozbawiony możliwości regeneracji Wolverine musi się zmierzyć z najsilniejszym z możliwych przeciwników każdego bohatera – śmiercią. Logan jest jednym z niewielu ludzi, którzy w tym starciu nie są z góry skazani na porażkę. No dobrze, może nie jest tak do końca człowiekiem. To jednak inny Wolverine niż znany dotychczas, daleko mu do samotnika, jakim jest w większości swoich przygód.

wolvoe3m2

Trudno odmówić scenarzyście Paulowi Cornellowi ambicji. Jako pisarz sili się na czysto literackie rozwiązania, jakim jest chociażby otwarcie tego tomu cytatem z F. Scotta Fitzgeralda. Problem w tym, że cytat można streścić tak: „Fitzgerald powiedział… tylko że wcale nie”. Jaki jest zatem sens tego wtrącenia? Pewnie taki sam jak zasugerowanie w tytule, że Wolverine umrze, tylko po to, żeby – spoiler alert! – przeżył starcie ze śmiercią. Domyślam się, że dla nikogo nie będzie to zaskoczeniem. W tym komiksie nie liczy się jednak cel, ale podróż, jaką odbywa Logan, i lekcja, jaką odbiera po drodze. W pewnym momencie Nick Fury mówi do niego: „Wiesz, jaka jest twoja najlepsza supermoc? Taka, że masz kupę przyjaciół”. Trudno się z nim nie zgodzić. Pozostali superbohaterowie nie są w tym tomie dodani na siłę, a raczej po to, by podkreślić powyższą opinię.

wolvoe3m2_p1

Logan to prosty facet, który postrzega świat w prosty sposób. Jego działania pod przykrywką nie sprawdzają się, wszyscy przecież widzą, jakie są jego intencje. Jest po prostu zbyt szczery, żeby je ukryć, ale dlatego też cieszy się taką sympatią. Przyjaciele Wolverine’a to nie tylko ludzie czy superbohaterowie, ale także zwierzęta, o czym przypomina narysowany w stylu Sama Keitha zeszyt „Wilk i szczenię” na końcu tomu. To właśnie on, a nie główna historia, daje najlepszy obraz światopoglądu Logana. Żyjąc na granicy światów ludzi i zwierząt, Wolverine ma świadomość uniwersalnych zasad, według których zaplanowany jest porządek świata. To właśnie wyróżnia go spośród innych bohaterów, często zbyt szlachetnych, żeby zaakceptować wszelkie przejawy okrucieństwa. W heliocentrycznym uniwersum herosów Marvela Wolverine to najbardziej zdecydowany głos rozsądku.

Łukasz Muniowski

Scenariusz: Paul Cornell
Rysunki: Salvador Larroca, Kris Anka, Pete Woods, Jonathan Marks
Wydanie: I
Data wydania: Listopad 2017
Seria: Wolverine. Trzy miesiące do śmierci, Marvel Now
Tytuł oryginału: Wolverine: Three Months to Die vol. 2
Rok wydania oryginału: 2014
Wydawca oryginału: Marvel
Tłumaczenie: Sebastian Smolarek
Druk: kolor
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 165×255 mm
Stron: 168
Cena: 39,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328127203

About the author
Łukasz Muniowski
Doktor literatury amerykańskiej. Jego teksty pojawiały się w Krytyce Politycznej, Czasie Kultury, Dwutygodniku i Filozofuj. Mieszka z kilkoma psami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *