Wielki Gatsby – Francis Scott Fitzgerald

Fitzgerald_WielkiGatsby_500pcxKlasyka. Słowo oznaczające dzieła najważniejsze, najbardziej znane i cenione. Ostatnio coraz częściej przenoszone są one na ekrany kin, stając się jeszcze bardziej popularne. Duże zamieszanie wywołał film „Wielki Gatsby”, który już jakiś czas temu miał swoją premierę w polskich kinach. Opinie o nim są bardzo podzielone. Wyznając zasadę „najpierw książka, potem film”, sięgnęłam po „Wielkiego Gatsby’ego” w wersji pisanej, którego autorem jest Francis Scott Fitzgerald, aby później porównać ją z ekranizacją. Ponoć jest to książka wspaniała, którą każdy powinien przeczytać. Czy aby na pewno taka jest ta powieść?

Nowy Jork, lata 20. XX wieku. Jazz, kryzys, rozwój zorganizowanej przestępczości i upadek moralności. W takich właśnie realiach zaczyna się opowieść o Gatsbym, którą snuje jego sąsiad – Nick Carraway. Gatsby to człowiek, który bardzo szybko osiągnął popularność i zdobył duży majątek. W swoim ogromnym domu organizuje przyjęcia, na które zjeżdża się cała nowojorska elita. Można by rzec: żyć, nie umierać. Kim tak naprawdę jest tajemniczy Gatsby?

Fitzgerald przedstawił w „Wielkim Gatsbym” cudowną atmosferę ówczesnego Nowego Jorku. Wspaniale opisuje on ludzi, którzy żyli w tamtym okresie, oraz przyjęcia, w których uczestniczyła elita tamtejszego okresu. Bogate społeczeństwo Nowego Jorku czerpało z życia to, co najlepsze pełną garścią. Zabawa i pieniądze to rzeczy dla nich najistotniejsze, wyniesione ponad wszystko inne. Warto zwrócić uwagę na pióro Fitzgeralda, które charakteryzuje się dużą oryginalnością. Wydaje mi się, że trudno byłoby znaleźć drugą książkę, w której fabuła jest opisana w bardzo podobny sposób jak w powieści Fidgeralda. Posługuje się on plastycznym i przystępnym językiem, który sprawia czytelnikowi prawdziwą ucztę literacką.

Fabuła nie jest zbyt rozbudowana. To jedynie dosyć skąpy schemat historii Gatsby’ego. Jednakże nie jest to wadą książki. Wręcz przeciwnie. Otóż, zamysłem autora mogło być skłonienie czytelnika do refleksji oraz przemyśleń i tak prawdopodobnie było. Wiele jest w tej książce symboli, ukrytych znaczeń. Zadaniem czytającego jest zatrzymanie się nad tą książką i rozwiązanie zagadek pozostawionych bez odpowiedzi.

Największym plusem tej powieści są bohaterowie. Każdy z nich jest oryginalną postacią, wyróżniającą się na tle innych. Różnią ich poglądy oraz charaktery, które pozwalają poznać z odmiennych punktów widzenia tytułowego Gatsby’ego. Główny bohater jest w książce najważniejszy. Do końca powieści stanowi zagadkę.

Książka, mimo że została napisana prawie wiek temu, jest nadal jak najbardziej aktualna. Ludzie się nie zmieniają. Ich pożądanie pieniądza również. To jest najważniejsze przesłanie tej historii. Bogactwo nie jest warte pogoni za nim. Zazwyczaj kończy się to tragicznie.

Ładny język, ciekawi bohaterowie, interesujące tło zdarzeń – wszystko jest. Jednakże coś mi nadal nie pasuje. „Wielki Gatsby” to książka bez wątpienia bardzo dobra. Czegoś jednak brak. Nie czuję się zachwycona tą powieścią.. Nie poruszyło mnie do głębi dzieło Fitzgeralda. „Wielkiego Gatsby’ego” polecam jednak wszystkim. Niektórym może się jednak nie spodobać. Jest to klasyka i warto ją poznać. Zwłaszcza w tak dobrym tłumaczeniu Jacka Dehnela. Zachęcam.

Anna Masajada
Ocena: 4/5

Tytuł: Wielki Gatsby
Autor: Francis Scott Fitzgerald
Liczba stron: 224
Wydawnictwo: Znak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *