Widziałem ją tej nocy – Drago Jančar

widzialem ja tej nocy

Widziałem ją tej nocy to powieść, która świetnie nadawałaby się na film. Zwarta, opowiedziana z perspektywy pięciorga bohaterów fabuła, opleciona wokół tragicznego losu niezwykłej kobiety i ważnych dla niej mężczyzn, mogłaby zainteresować niejednego hollywoodzkiego reżysera. Lektura z pewnością też nie zawiedzie czytelników, dla których opowieści o wojnie, miłości, śmierci i pożądaniu nigdy nie jest za wiele. Niestety, powieść Jančara ma poza tym niewiele do zaoferowania, mimo że odnajdujemy w niej ślady historii rodzinnej słoweńskiego pisarza oraz historii samej Słowenii.

Veronikę, główną bohaterkę książki, poznajemy za pośrednictwem innych postaci. Ta piękna, wykształcona i intrygująca kobieta nie daje o sobie zapomnieć na długo po tym, jak ginie po niej wszelki ślad. Opowiadają o niej przede wszystkim mężczyźni. Na przykład Stevo, serbski oficer, przedstawia historię ich romansu, łączącej ich miłości do koni, a także wygnania, które stało się początkiem końca ich relacji. Romantyczna przygoda okazuje się mezaliansem, z którego Veronika wycofuje się, aby wrócić do bogatego męża. W oczach Stevy jest kapryśną arystokratką, której niewinność i naiwność budzą zdumienie, czasami złość, co nie przeszkadza jego miłości trwać.

Z perspektywy matki, Veronika jest utraconym skarbem, jedynym dzieckiem, które pewnego dnia po prostu znika. Dla Joži, służącej w majątku męża Veroniki, jej pani jest przyjaciółką, dobrodziejką, kobietą ekscentryczną, ale godną podziwu. Podobnie wspominać ją będzie doktor Horst, niemiecki lekarz, który w czasie wojny bywał u Veroniki i Leona – dwojga ludzi kulturalnych i o wielkich sercach. Inaczej zaś wypowiadać się będzie Ivan – młody, najemny pracownik, dla którego żona pracodawcy była tyleż zachwycająca, co gorsząca.

Obraz Veroniki posiada różne odcienie, wahające się pomiędzy naiwnością a niezależnością. Dla jednych jest charyzmatyczna, pełna wiary w ludzi, miłości do życia i świata, dla drugich – wcale tego życia i świata nie zna, jest infantylna i nierozważna. Ta niejednoznaczność działa na korzyść powieści.

Niekorzystne jest na pewno małe zróżnicowanie języka postaci. Narracje tak różnych bohaterów utrzymane są w tej samej tonacji emocjonalnej, pojawiają się w nich te same zabiegi stylistyczne (jak choćby powtórzenia znaczących fraz). We wszystkich opowieściach podobną rolę odgrywają te same symbole, na przykład wypchany aligator Veroniki. Wydaje się również, że za dużo jest tutaj powiedziane wprost, przy czym refleksje na temat okrucieństwa wojny są raczej konwencjonalne niż pogłębione.

Tragizm i bezsens wojny najbardziej widoczny jest w zamykających Widziałem ją tej nocy wspomnieniach partyzanta. Ostatnia część powieści najdobitniej ukazuje absurd wydarzeń, które mogłyby w ogóle nie mieć miejsca, gdyby nie szereg nieporozumień, pochopnych decyzji, impulsywnych działań. Kategorie dobra i zła rozmywają się, jakakolwiek sprawiedliwość odchodzi w zapomnienie. Można odnieść wrażenie, że nie sami bohaterowie są winni zbrodniczym czynom – winne są ideologie legitymizujące ich działania, z socjalizmem na czele. W powieści Jančara w zasadzie wszyscy są ofiarami. O ile więc autorowi udaje się wyeksponować brak jakiejkolwiek logiki, która rządziłaby wojną (poza logiką strachu), zastanowienie budzi konstrukcja bohaterów. W pewnym sensie wszyscy są tak samo niewinni jak Veronika, która „chciała tylko żyć w zgodzie ze sobą i tylko rozumieć siebie i innych”. Chyba, że naiwność też jest winą.

 

Joanna Bierejszyk

Autor: Drago Jančar

Tytuł: Widziałem ją tej nocy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Czarne

Data wydania: marzec 2014

Liczba stron: 208

About the author
doktorantka literaturoznawstwa US, absolwentka psychologii US. Na portalu Szuflada redaguje dział Literatura Świata, przez słowo „świat” rozumiejąc nie tylko zróżnicowaną przestrzeń, lecz miejsce burzliwego i mało romantycznego współżycia kultur podporządkowanych wspólnej, ludzkiej naturze. Interesuje się między innymi literaturą postjugosłowiańską oraz recepcją Bałkanów w literaturze polskiej, regionalizmem, geopoetyką, postkolonializmem. Publikuje tu i ówdzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *