Walka o władzę – recenzja komiksu „Śmierć Stalina”

5 marca 1953 roku świat wstrzymał oddech. Śmierć Stalina dla fanatycznie oddanych zwolenników była osobistą tragedią. Większość jednak przyjęła ten fakt z ogromną ulgą. Śmierć dyktatora zapowiadała okres odwilży. W najwyższych kręgach komunistycznej partii zaczęła się za to bezwzględna walka o władzę.

Wydawnictwo Non Stop Comics przyzwyczaiło czytelników raczej do lżejszych komiksów, oscylujących w okolicach komiksu środka. Tymczasem „Śmierć Stalina” Fabiena Nury’ego (scenariusz) i Thierry’ego Robina (rysunki) to typowy political fiction z bardzo mocno ugruntowaną bazą historyczną. Komiks, zgodnie z tytułem zresztą, rozpoczyna się od śmierci przewodniczącego partii komunistycznej. Wobec nadzwyczajnej sytuacji błyskawicznie zbiera się grono najważniejszych po Stalinie sowieckich urzędników. Trzeba wytyczyć oficjalny kurs partii pod nowym przewodnictwem. W rzeczywistości właśnie rozpoczęła się gra o najwyższą stawkę, schedę po dyktatorze.

Jak wspomniałem wyżej, komiks jest silnie ugruntowany w historii Rosji pod panowaniem komunistów. Autorzy na kartach swej opowieści przywołują autentyczne wydarzenia i postaci. Jednocześnie w posłowiu przyznają się do pewnych celowych ingerencji w faktografię. Aby uatrakcyjnić historię, niektóre z wydarzeń poddano drobnym zabiegom kosmetycznym, a to zmieniając chronologię, a to z kolei nadając im więcej dramatyzmu. Z jednej strony komiks „Śmierć Stalina” z założenia nie miał aspirować do roli historycznego, z drugiej natomiast trochę szkoda, że ostatecznie autorzy nie starali się być wierniejsi prawdzie historycznej. Celowe mijanie się z faktami stawia bowiem pod znakiem zapytania ich wiarygodność.

Komiks Nury’ego i Robina to ciekawa odskocznia od pozostałej oferty wydawnictwa, będąca ambitną próbą interpretacji wydarzeń rozgrywających się na Kremlu tuż po śmierci Stalina, jednocześnie przedstawioną w atrakcyjnej formie. Tym bardziej, że w 2017 roku do kin weszła ekranizacja komiksu w reżyserii Armanda Iannucciego.

Karol Sus

Scenariusz: Fabien Nury
Rysunki: Thierry Robin
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2018
Tytuł oryginału: La Mort De Staline
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 242×320 mm
Stron: 144
Cena: 59,90 zł
Wydawnictwo: Non Stop Comics
ISBN: 9788381105347

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *