Szczypta miłości – Amanda Prowse

dCzy można mieć w życiu wszystko? – to jedno z najważniejszych pytań, jakie zadaje Amanda Prowse w swojej najnowszej powieści. A odpowiedź na nie jest boleśnie prosta.

Wydaje się, że Pru Plum ma to, co potrzebne, by żyć spokojnie i szczęśliwie – wraz z kuzynką Millie, prowadzą znakomicie prosperującą cukiernię. Ich klientela to niemal wyłącznie śmietanka towarzyska Londynu, z najznamienitszymi personami na czele. Pru to szanowana i wytworna bizneswoman. I choć dobiega siedemdziesiątki, pozostaje piękną, elegancką kobietą. Nie ma męża ani własnych dzieci, ale wychowuje córkę swojego zmarłego brata, Bobby, która szykuje się do ślubu z wysoko postawionym wojskowym, Williamem. Brakuje jej jednak… miłości. Bohaterka nigdy się z nikim nie związała i nie obdarowała żadnego mężczyzny głębszym uczuciem. Spokój cukierniczki co jakiś czas burzą wiadomości i telefony od tajemniczej postaci, podpisującej się jako ŁM.

Podczas prób przedślubnych bratanicy kobieta poznaje Christophera, starszego faceta z parlamentu. Między nimi szybko rodzi się przyjaźń, a z czasem coś więcej. Pru nie może uwierzyć, że poznaje smak miłości, dopiero mając sześćdziesiąt sześć lat. Nowe uczucie ją obezwładnia. Sielankę burzy jednak rodzinna tragedia. A gdy bohaterka uczy się żyć na nowo i osiąga względny spokój – spada na nią kolejny cios. Okazuje się, że to, przed czym zawsze uciekała, doścignęło ją. Jedno nieszczęście uruchamia całą lawinę. Stara wróżba dziwacznej pani Stanescu niepokojąco zaczyna się sprawdzać.

W tok bieżących wydarzeń wkradają się wspomnienia Pru. Kobieta przypomina sobie rozmaite detale z przeszłości, sytuacje graniczne, które zdeterminowały jej późniejsze losy. Dzięki tym retrospekcjom poznajemy początek niezwykłej biografii fascynującej postaci oraz – przede wszystkim – odkrywamy kilka pilnie strzeżonych tajemnic.

W „Szczypcie miłości” autorka zastanawia się, kto lub co rządzi życiem człowieka. Czy nasza historia jest od początku zaplanowana i zmierza w zapisanym kierunku? To przeznaczenie czy jednak bezwzględny przypadek kieruje ludzkimi poczynaniami? A może to tylko my sami mamy wpływ na to, jak potoczą się nasze losy?

Prowse pokazała różne typy osobowości, podkreślając, że nie ma człowieka całkowicie dobrego – każdy z nas ciągnie za sobą jakiś cień z przeszłości. Wszyscy popełniamy błędy, różnią się tylko ich genezy. Autorka uwypukliła także największe wartości, jak miłość czy przyjaźń, które stanowią prawdziwe bogactwo, w odróżnieniu od dóbr materialnych, które są nietrwałe. I oczywiście na przykładzie Pru udowadnia, że wiek nie musi stanowić żadnej bariery, by móc zawalczyć o spełnienie marzeń.

Życie głównej bohaterki to przede wszystkim jej bliscy i kuchnia. Kobieta nie gotuje, lecz uprawia prawdziwą sztukę kulinarną. Jej wyroby to crème de la crème w świecie cukierniczym. Nic dziwnego, gdyż cały zespół wkłada w pieczenie mnóstwo serca. Przyrządzanie smakołyków spełnia tu kilka ważnych funkcji, poza źródłem dochodu jest czynnością integrującą ludzi, dla Meg terapią, dla Pru zaś sposobem na zachowanie harmonii w życiu.

Prowse jest pisarką, która nie wybiera dróg na skróty. Zawsze decyduje się na skomplikowane rozwiązania i bardzo dba, by wszelkie zdarzenia (wynikające przede wszystkim ze świadomych decyzji postaci) były prawdopodobne. Dużą wagę przykłada do warstwy psychologicznej – wszystko ma swoje wyjaśnienie w historii bohaterów. Na teraźniejsze postanowienia (niektóre ogromnie zadziwiające) ma wpływ przeszłość, jaka ukształtowała te osobowości.

Amandę Prowse, za jej zaangażowanie w społeczne tematy, za wejrzenie w głąb człowieka i jego problemów oraz za swobodny styl, dzięki któremu kartki niemal same się przekładają, należy umiejscowić w jednym szeregu z pisarkami takimi jak Jodi Picoult czy Diane Chamberlain. Każdą kolejną książką potwierdza, że to miejsce jej należne.

Kinga Młynarska

                Ocena: 4,5/5

  1. Tytuł: Szczypta miłości
  2. Autor: Amanda Prowse
  3. Tłumaczenie: Anna Sauvignon
  4. Okładka: miękka
  5. Liczba stron: 384
  6. Data wydania: 2017
  7. Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece

 

About the author
Kinga Młynarska
Mama dwójki urwisów na pełny etat, absolwentka filologii polskiej z pasją, miłośniczka szeroko pojętej kultury i sztuki. Stawia na rozwój. Zwykle uśmiechnięta. Uczy się życia...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *