Smakosze – recenzja komiksu „Asian Store Junkies”

W 1997 roku w Japonii ukazała się manga „Samotny smakosz” autorstwa Jiro Taniguchiego i Masayukiego Kusumiego, poświęcona, w dużym skrócie, celebrowaniu jedzenia. 21 lat później Berliac, argentyński twórca mieszkający w Polsce, wydaje „Asian Store Junkies”, narysowany w stylu japońskich komiksów i także traktujacy o jedzeniu.

Dwie tradycje komiksu, dwa różne podejścia do tematu. Oba komiksy są bowiem do siebie podobne jedynie pozornie. Co zresztą jest oczywiste dla każdego, kto miał już do czynienia z twórczością zarówno Taniguchiego, jak i Berliaca. O ile więc „Samotny smakosz” jest zapisem doznań związanych z celebracją jedzenia (w dodatku nie tylko jako posiłku samego w sobie, ale także wszystkiego, co z nim związane, od wystroju lokalu po lokalizację i stałą klientelę), o tyle „Asian Store Junkies” to hołd złożony obżarstwu w najgorszej postaci.

Głównymi bohaterami krótkiego komiksu Berliaca jest dwójka młodych przyjaciół uzależnionych od spożywania glutaminianu sodu, popularnego polepszacza dodawanego do przetworzonej żywności. Jak każdy nałogowiec bohaterowie zrobią wszystko, żeby zdobyć kolejną działkę, co będzie wejściem do kolejnych, coraz bardziej pokręconych przygód.

W „Sadboi” Berliac przedstawił historię bohatera tragicznego, osadzoną w kontekście europejskiego kryzysu migracyjnego. „Asian Store Junkies” to zdecydowany zwrot w stronę komiksu undergroundowego i niezależnego. Autor w historię dwójki uzależnionych od glutaminianu sodu bohaterów wprowadził dużą dawkę niewybrednego humoru oraz odrobinę satyry politycznej. Mam nadzieję, że o Berliacu usłyszymy jeszcze nie raz.

Karol Sus

Scenariusz: Berliac
Rysunki: Berliac
Wydanie: I
Data wydania: Marzec 2018
Tłumaczenie: Dominik Szcześniak
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: 150×210 mm
Stron: 68
Cena: 19,99 zł
Wydawnictwo: Timof Comics
ISBN: 978-83-65527-34-9

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *