Rosomak z sąsiedztwa? – recenzja komiksu „All-New Wolverine 3: Wróg publiczny II”

Choć mamy już trzeci tom serii All-New Wolverine, której scenariusz prowadzi Tom Taylor, nadal nie potrafię jednoznacznie określić charakteru tego komiksu. Czy Taylor próbuje zwyczajnie „podstawić” X-23 (Laurę Kinney) w miejsce Wolverine’a (Logana)? Czy może wykorzystać sytuację i wprowadzić postać o odmiennym charakterze?

Za pierwszą opcją przemawia już sam tytuł tego tomu: Wróg publiczny II to nawiązanie do znanego komiksu z Wolverinem – Wróg publiczny (scen. Mark Millar, 2005 r.). Realizacja Taylora nie jest ani tak szeroko zakrojona, ani tak dobra, lecz nawiązania nie kończą się na tytule. Laurę dopada przeszłość, zmanipulowana urządza rzeźnię. Gdy udaje się przywrócić jej przytomność umysłu, postanawia dopaść swoich faktycznych wrogów. Nie zrobi tego sama, bo u jej boku stają X-przyjaciele. We wszystko wplątuje się też Nick Furry i jego agenci S.H.I.E.L.D., więc liczba postaci zaludniających kadry jest spora. Może nawet za duża, bo przeważająca część nie wnosi wiele do historii.

Za drugą opcją przemawia lżejszy charakter opowieści – i mniej skomplikowany charakter bohaterki. Teoretycznie Taylor mógłby ciążyć w stronę komiksu dla nieco młodszego, nastoletniego odbiorcy, ale All-New Wolverine to nie Spider-Man (choć w tym tomie akurat tytuły te przetną się na kilku planszach). Laura z pewnością nie jest „rosomakiem z sąsiedztwa”, a jej młodociane miłostki prowadzone są dość powierzchownie. Taylor wkłada we Wroga publicznego II sporo akcji, angażując przy tym wiele postaci, przez co „osobiste” perypetie Laury schodzą na dalszy (bardzo odległy) plan.

Dzieje się tu zarazem zbyt wiele i zbyt mało – zbyt wiele akcji, zbyt mało fabuły. Logan, owszem, często najpierw działał, później myślał, ale jednak był postacią specyficznie refleksyjną, a wyraźnego charakteru z pewnością nie można mu odmówić. X-23 nie wchodzi ani w jego buty, ani nie stanowi żadnej konkurencji. Zakładam, w dobrej wierze, że Taylor ma jakiś pomysł na tę bohaterkę, potrzebuje tylko trochę więcej czasu, by go zrealizować.

W trzecim tomie poza tytułową historią dostajemy jeszcze annual, który traktować należy jako zapychacz, przerywnik, jeśli wolicie, w każdym razie nic poważnego. To dobre miejsce dla różnych eksperymentów i odjechanych pomysłów. W tym wypadku Laura spotyka Gwen Stacy i zamienia się z nią ciałami. Tego rodzaju rzeczy, z założenia niepoważne, wychodzą czasem lepiej, czasem gorzej, ale nie sądzę, że powinny być ważnym czynnikiem przy ocenie całości. Warto potraktować to jako dodatek, który z jakiegoś powodu komuś może się spodobać. Z jakiego i komu, w tym wypadku – nie wiem.

Aleksander Krukowski

Scenariusz: Tom Taylor
Rysunki: Djibril Morissette-Phan, Nik Virella
Wydanie: I
Data wydania: Listopad 2019
Seria: All-New Wolverine, Marvel Now 2.0
Tłumaczenie: Weronika Sztorc
Druk: kolor
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 16,7×25,5 cm
Stron: 168
Cena: 49,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328141889

About the author
Aleksander Krukowski
Literaturoznawca, krytyk literacki i tłumacz. Wytrwały recenzent książek i komiksów, publikujący w różnych zakątkach internetu. Fan Granta Morrisona, Alana Moore'a, Warrena Ellisa i Neila Gaimana, chętnie sięgający po komiksy spoza swojej strefy komfortu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *