RELACJA: PYRKON 2017 Pierwszy dzień fantastycznego szaleństwa za nami!

4

Koniec trwającego ponad rok oczekiwania – Festiwal Fantastyki Pyrkon 2017 wreszcie się rozpoczął! Tysiące konwentowiczów znów na cały weekend opanowały Międzynarodowe Targi Poznańskie. To dopiero pierwszy dzień wydarzenia, ale widać, że cieszy się ono ogromnym zainteresowaniem. Teren MTP aż roi się od wielobarwnego tłumu uczestników, stając się tym samym poznańską wyspą fantastyki.

Pyrkon rozpoczął się w piątek i był to początek z wysokiego „C”. Olbrzymie zainteresowanie wzbudził swoim przybyciem Nathaniel Buzolic, pierwszy w historii festiwalu gość serialowy z zagranicy, znany z takich serii jak Pamiętniki wampirów czy The Originals. Aktor przez całe popołudnie spotykał się z fanami, rozdając autografy i niestrudzenie pozując do zdjęć. Ci, którzy nie mogli się dziś spotkać ze swoim idolem, nadal mają taką szansę – Buzolic pozostanie w stolicy Wielkopolski do końca weekendu. Jednak nie tylko do Australijczyka ustawiały się długie kolejki wielbicieli. Przez cały dzień trwały spotkania z innymi gośćmi Pyrkonu. W Strefie Literackiej natknąć się można było na Siri Pettersen czy Jakuba Ćwieka. Oboje pełnili także dyżur autografowy, podczas którego każdy fan mógł zdobyć podpisy swoich ulubionych autorów. Miłośnicy komiksów również mogli zamienić się w łowców autografów – dyżury pełnili goście Bloku Komiksowego, Katarzyna Witerscheim i Marcin Surma. Dostępni dla swoich fanów byli dziś także Ralph Horsley, ilustrator, Ignacy Trzewiczek, twórca gier RPG, oraz Kazimierz Kyrcz Jr., pisarz.

1

Festiwal Fantastyki Pyrkon to jednak nie tylko spotkania ze znanymi ludźmi. Przez cały dzień na całym terytorium Międzynarodowych Targów Poznańskich odbywały się dziesiątki prelekcji. Wielu słuchaczy okupowało aule, by wysłuchać prowadzonych w przystępny sposób wystąpień i dowiedzieć się czegoś o teorii i praktyce fantastyki. Zgromadzeni w salach mogli wysłuchać opowieści na temat swoich ulubionych filmów, książek czy komiksów z nieco innej perspektywy. W programie znalazło się też miejsce na bardziej naukowe, jednak nie mniej interesujące, tematy – w Bloku Naukowym można było oderwać się od ziemi i ruszyć w przestrzeń kosmiczną podczas prelekcji o kosmosie, a obecni w Bloku Fantastyki Dalekowschodniej mogli wysłuchać historii o towarze eksportowym Japonii – kosmicznych, nowoczesnych toaletach.

2

Największy polski festiwal fantastyki nie jest miejscem przeznaczonym wyłącznie do siedzenia i słuchania.  Tworzą  go  również  uczestnicy.  Życiem  tętniły  Meet  Pointy  –  miejsca,  w których spotykać się mogą różne fandomy,  by podyskutować o swoich ulubionych historiach       i nawiązać nowe znajomości, a nawet przyjaźnie. Nastawieni na rywalizację i współzawodnictwo mogli spróbować swoich sił w dziesiątkach turniejów – na nich czekało zarówno wiele klasycznych gier planszowych i komputerowych, bitewnych czy karcianych, jak i sporo nowych tytułów. Zacięte zawody toczyły się do późnego wieczora.

3

Trudno było znaleźć na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich osobę, która podczas Pyrkonu nie wydała ani złotówki. Mieszcząca się w pawilonie 5 Hala Wystawców cieszyła się ogromnym wręcz zainteresowaniem. Dziesiątki punktów sprzedaży z setkami produktów, wśród których znajdowały się odzież, ozdoby, literatura, jedzenie i wiele innych akcesoriów, były w stanie zmusić do wydatków nawet najbardziej oszczędnych i wymagających klientów. Po całym pomieszczeniu chodziły tysiące osób, najczęściej z obficie wypełnionymi torbami. Trzeba przyznać, że nikt nie miał problemu, na co przeznaczyć swoje pieniądze, a kolejki przy najbardziej  obleganych stoiskach rozładowywały się bardzo szybko.

5

Z czystym sumieniem można uznać pierwszy dzień Festiwalu Fantastyki Pyrkon 2017 za udany. Nawet początkowo deszczowa aura piątkowego poranka nie popsuła nastroju uczestników. Nie było nawet miejsca na narzekanie wywołane długim czasem oczekiwania na wejście – w tym roku proces wstępu na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich odbywał się płynnie i bez zakłóceń. Po raz kolejny Poznań opanowały rzesze radosnych ludzi, często w naprawdę pomysłowych strojach. Po bardzo intensywnym piątku  (ostatnie punkty programu  kończyły się     o godzinie 2.00 w nocy), w sobotę Pyrkon nie zwalnia tempa. Kolejne dziesiątki prelekcji, turniejów, spotkania z gośćmi oraz wiele innych atrakcji czeka na wszystkich, którzy zjawią się na MTP jutro oraz w niedzielę.

About the author
Aldona Kobus
(ur. 1988) – absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, doktorka literaturoznawstwa. Autorka "Fandomu. Fanowskich modeli odbioru" (2018) i szeregu analiz poświęconych popkulturze. Prowadzi badania z zakresu kultury popularnej i fan studies. Entuzjastka, autorka i tłumaczka fanfiction.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *