Recenzja komiksu „Y. Ostatni z mężczyzn #4”

Yorick wraz z towarzyszkami dociera do wybrzeży Australii. Odnalezienie narzeczonej wcale nie będzie proste. Na szczęście wszelkie ślady wskazują, że dziewczyna wciąż żyje. Niestety, wobec porwania Ampersanda, małpki głównego bohatera, która może być jedyną nadzieją na przyszłe ocalenie mężczyzn, poszukiwania Beth schodzą na dalszy plan.

Ygrek4

W czwartym tomie komiksu zaczynają być widoczne pierwsze oznaki rozwlekania akcji. W dalszym ciągu historia jest wciągająca i zajmująca, lecz z coraz większym trudem przychodzi czytelnikowi przymykanie oka na zbyt nieprawdopodobne zwroty akcji i mało wiarygodne zbiegi okoliczności. Scenarzysta ma w tym względzie zresztą niełatwe zadanie. Przede wszystkim musi za wszelką cenę podtrzymać ogromne napięcie, jakie wytworzył od pierwszej strony komiksu, i nie może pozwolić sobie na żadną dłużyznę. Bohater serii nie ma bowiem na to czasu. A że wprowadzenie przerywnika studzącego temperaturę może zrobić dobrze dla całej opowieści, można było przekonać się w innym komiksie Vaughana, „Sadze”, gdzie autor w czwartym tomie celowo uspokoił akcję, dając czytelnikom i bohaterom nieco wytchnienia.

Ygrek4_p23

W „Y. Ostatnim z mężczyzn” tego brakuje, więc pomimo że autor udziela wielu informacji na temat swoich bohaterów (dość często stosując retrospekcje), trudno nawiązać z nimi głębszą nić emocjonalną. Po prostu nie ma na to czasu. O ile wcześniej nie raziło to aż tak bardzo, o tyle teraz, gdy czytelnik poznał bohaterów znacznie lepiej i zdążył się już nimi oswoić, zaczyna to odrobinę uwierać.

Ygrek4_p82

Nie świadczy to o gorszym poziomie komiksu wobec poprzednich tomów. To wciąż bardzo udana seria pełna wartkiej akcji, pełnokrwistych bohaterów i ciętych dialogów. Czasem jednak lepiej odłożyć komiks na półkę z uczuciem niedosytu niż znużyć się przedstawioną historią. Ostatni tom w listopadzie. Czekam z niecierpliwością. Raz, że jestem ciekaw, jak zakończy się niesamowita przygoda Yoricka, dwa, że czuję, że już czas zamknąć tę historię.

Karol Sus

Scenariusz: Brian K. Vaughan
Rysunki: Pia Guerra
Wydanie: I
Data wydania: Marzec 2017
Seria: Y: Ostatni z mężczyzn
Tytuł oryginału: Y: The Last Man Book Four
Wydawca oryginału: DC
Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 170×260 mm
Stron: 288
Cena: 89,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328119383

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *