Recenzja komiksu „Y. Ostatni z mężczyzn #3”

Trzymająca w napięciu seria popularnego amerykańskiego scenarzysty komiksowego, Briana K. Vaughana, jest już na półmetku. Wydany właśnie przez Egmont trzeci integral składa się z zeszytów #24–36 (z sześćdziesięciu stworzonych). Tym samym przed czytelnikami jeszcze tylko dwa tomy przygód Yoricka, ostatniego mężczyzny na ziemi, jego psotnej małpki Ampersanda oraz towarzyszących im kobiet – agentki 355 oraz dr Allison Mann. Zanim jednak bohaterowie dotrą do wielkiego finału, czeka ich jeszcze wiele kłopotów.

Ygrek3

Yorick z resztą grupy docierają wreszcie do San Francisco, gdzie dr Mann może zacząć badania pozwalające ustalić, jakim cudem sympatycznej parze,  chłopakowi i jego małpie udało się przeżyć tajemniczą katastrofę. Jednocześnie naukowiec podejmie próby pozyskania DNA obu osobników, umożliwiające ich ewentualne sklonowanie w celu odbudowy populacji mężczyzn. Zbyt wiele grup chce jednak dostać bohaterów w swoje ręce, bardzo często nie martwiąc się, czy dotrą oni żywi, czy martwi. Ultrafeministki, tajna organizacja wyjętych spod prawa agentek, rodzona siostra Yoricka, którą czytelnicy mieli okazję już poznać, czy wreszcie tajemnicza Japonka – to zdecydowanie zbyt wiele dla dwójki głównych bohaterów.

022-Y-Ostatni-3

Brian K. Vaughan ma wyjątkowy dar, mimo stosowania banalnych w gruncie rzeczy trików, przykuwania czytelnika do opowiadanej historii. Każdy zeszyt kończy się potężnym cliffhangerem, niepozwalającym odłożyć lektury na później. Jednocześnie scenarzysta wprowadza do komiksu mnóstwo elementów prozaicznych (jak chociażby radosna gra w popularne statki wobec przymusu ukrywania się na okręcie), co nadaje historii dodatkowy  walor, a przy okazji pozwala złapać oddech przed kolejnymi przygodami. I w ogóle nie przeszkadza to, że wszystkie te nagłe zwroty akcji i pojawianie się kolejnych przeciwników są tak mało prawdopodobne, skoro lektura dostarcza tyle przyjemności i emocji.

034-Y-Ostatni-3

Głównym rysownikiem serii wciąż pozostaje Pia Guerra, który w zeszytach #32–35 zostaje na chwilę zastąpiony przez Gorana Sudukę. Podobnie jak  w poprzednich tomach styl rysowników jest nadal bardzo klarowny, bez nadmiernych ozdobników, co ułatwia odbiór. Dzięki temu warstwa graficzna pozostaje niejako w cieniu scenariusza, będąc jedynie (a może aż) nośnikiem wydarzeń.

085-Y-Ostatni-3

Seria „Y: Ostatni z mężczyzn” to jeden z lepszych komiksów amerykańskich dostępnych obecnie na naszym rynku. Co zaskakujące,   trudno znaleźć tu jakikolwiek zeszyt, który świadczyłby o spadku formy scenarzysty. Przez trzeci już integral, tak samo jak przez dwa poprzednie, po prostu się płynie, ze zdziwieniem przewracając ostatnią kartkę. Tak szybko koniec? Jakiś minus? Na kolejne przygody Yoricka trzeba poczekać aż do marca przyszłego roku.

Karol Sus

Scenariusz: Brian K. Vaughan
Rysunki: Pia Guerra
Wydanie: I
Data wydania: Wrzesień 2016
Seria: Y: Ostatni z mężczyzn
Tytuł oryginału: Y: The Last Man Book Three
Wydawca oryginału: DC
Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 170×260 mm
Stron: 304
Cena: 99,99 zł
Wydawnictwo: Egmont
ISBN: 9788328118126

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *