Recenzja komiksu „Tyler Cross #1: Black Rock”

17 kilogramów meksykańskiej heroiny i 20 dolarów w kieszeni. Bardzo zabawne. Sam na środku przeklętej pustyni, bez samochodu, a do najbliższej dziury kilka mil. Ubaw po pachy.

med_Tyler-Cross-01-Black-Rock

Tyler Cross to twardy gość, nawykły do tego, że jeśli gra się w jego lidze, trzeba liczyć się z każdą ewentualnością. Jego obecna sytuacja zaczyna go jednak przerastać. Mafijne porachunki to jedno, utknięcie na pustkowiu z torbą pełną heroiny to drugie. W dodatku Cross przypadkowo wplątuje się w lokalny konflikt, który przybiera zaskakujący obrót.

OMG! Wytwórnia Słowobrazu, stosunkowo młode wydawnictwo (rozpoczęcie działalności w 2016 roku), rozwija się coraz prężniej. Po debiucie, komiksie „Jam jest Legion”, wydawca nawiązał bardzo owocną współpracę z Łukaszem Kowalczukiem, jednym z najpłodniejszych polskich autorów, a w międzyczasie sięgnął także po komiks frankofoński. „Tyler Cross” jest owocem pracy francuskiego duetu, Fabiena Nury (scenariusz) i Brűna (rysunki). Lecz choć komiks powstał nad Sekwaną, całymi garściami czerpie z klasyki amerykańskiego noir.

tyler1_p3

Główny bohater musi zatem cechować się typowymi dla gatunku przymiotami. Tyler jest oschły i bezwzględny, choć nie brak mu poczucia (zdecydowanie czarnego) humoru. I oczywiście wszystkie kobiety go pragną. Nury i Brűno nie szukają więc w komiksie nowych, rewolucyjnych rozwiązań. Fabuła jest momentami wręcz sztampowa. Co nie oznacza, że oklepana. Nury umiejętnie wydobywa to, co w noir najlepsze, a przy okazji wprowadza odrobinę humoru, głównie słownego.

tyler1_p4

Rysunki Brűna cechują się dość daleko posuniętymi uproszczeniami. Artysta eliminuje z kadru wszystko, co niepotrzebnie odwracałoby uwagę czytelnika od sedna komiksu. Dynamiczne kadrowanie za to koresponduje z prowadzoną przez scenarzystę akcją, przyspieszając ją w odpowiednich momentach. A tych nie brakuje. Tam, gdzie pojawia się Tyler Cross, trup ściele się gęsto, a przedmioty wykazują dziwną tendencję do wybuchania.

„Black Rock” jest pierwszym tomem serii, lecz prezentuje w pełni zakończoną opowieść. Kolejne tomy także będą zawierały pojedyncze historie. Kiedy można spodziewać się części drugiej? Wszystko wskazuje na to, że już po wakacjach.

Karol Sus

Scenariusz: Fabien Nury
Rysunki: Bruno
Kolor: Laurence Croix
Ilustracja: Cyril Pedrosa, Pierre Alary, Richard Guerineau, Sylvain Vallee
Wydanie: I
Data wydania: Marzec 2018
Tłumaczenie: Jakub Syty
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 215×290 mm
Stron: 104
Cena: 66,00 zł
Wydawnictwo: OMG! Wytwórnia Słowobrazu
ISBN: 9788394411022

About the author
Karol Sus
Rocznik ‘88. Absolwent Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego w Olsztynie. Wychowany na micie amerykańskiego snu. Wciąż jeszcze wierzy, że chcieć – to móc. Wolnościowiec. Kinomaniak, meloman, mól książkowy. Namiętnie czyta komiksy. Szczęśliwy mąż i ojciec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *